Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért veszítette el az ember...

Miért veszítette el az ember a C-vitamin szintetizáló képességét?

Figyelt kérdés
Ugye ismert, hogy az élőlények legnagyobb része képes erre. Valamikor az ember is képes volt rá az evolúciója során. Nem lenne jobb, ha az ember is képes lenne rá?

2021. máj. 8. 19:18
1 2 3 4 5
 31/49 Pombe ***** válasza:
100%

@29


Itt azért lehetséges előnyökről (ahogy sejted) is esik szó. :)


[link]

2021. máj. 10. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/49 anonim ***** válasza:

"ha a "fojtásokat" fel is oldanánk"

Miért?

A csirkének egész pofás hüllőpofát sikerült összehozni, a saját génjeiből.

Kérlek, ezeket a cikkeket foglald össze magyarul, vagy mutass magyart, mert ez a szint már magas nekem, mint tiknak a farzseb :-(

2021. máj. 10. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/49 Pombe ***** válasza:
100%

@32


No igen, de csak szemre. :)

Ez csak azt igazolja, hogy hüllőpofájuk volt egykor. Hogy ez mennyire életképes már, vagy sem... És nyilván nem az igazi már.


Magyart nem találtam, bocsika...


Összefoglalva, szerintem ezek alapján is látok esélyt arra, hogy az emberben a C-vitamin cuccot helyreállítsák. Miért is ne... Majd, egyszer hatékonyan, de nem hiszem, hogy ebbe a kutatásba nagy energiákat fektetnének, mert ahogy Tom is írta, minek?

2021. máj. 11. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/49 Pombe ***** válasza:
100%

#3: "Ha valóban a jobb fennmaradási esély biztosítja a fejlődést, akkor meg kéne magyarázni, hogy mitől biztosít jobb fennmaradási esélyt a C vitamin szintetizálás megszűnése."


Nem kell ilyet megmagyarázni. Amire nincs szükség, az idővel mindenképpen elromlik, vagy folyamatba lép a leromlása, és ezt még az óvodás is tudja. Ha nem hiszed, járj utána. Tök jól látszik, ahogy a C-vitamin bioszintézisben részt vevő utolsó lépésben, a megfelelő enzimet kódoló génben idővel lassan felhalmozódtak a szelekció által "figyelmen" kívül hagyott mutációk, méghozzá együtt a jókkal, meg a rosszakkal is, vagyis a génre egyszerűen nincs szüksége az embernek.


Mindez tökéletesen igazolja vissza az evolúció működését.


Neked kellene inkább megmagyaráznod, hogy mi a bánatos manónak rontotta el a terveződ a C-vitamin szintézisben pont az utolsó lépést, és ha a szintézisre nincs is szükség, akkor egyáltalán minek rakott az emberbe egy a végén elrontott mechanizmust??? Mert az evolúció működése ezt tökéletesen megmagyarázza, és ilyenre példák az élőlényekben (fosszilis gének keletkezése) rahedli van, és minden eset fényes bizonyítéka az evolúciónak, ráadásul akár kísérletesen is lehet ilyen jelenséget előidézni, és látjuk is, ahogy ilyenkor elkezdenek halmozódni olyan részekben a mutációk, amikre hirtelen nem mutatkozik szükség.


Pl. ott van a jéghal esete, amiben nincs sem vörösvérsejt, sem hemoglobin, mert a jéghal a sarki hideg vizekben különböző okokból másképpen oldotta meg az oxigén transzportját (egyik ok, hogy a sarki hideg vizekben sokkal több az oldott oxigén), ám egyértelmű, hogy a jéghal ősei egykor még nem ilyen hideg vizekben éltek, és teljesen hagyományos hal-módon hemoglobint hasznosítottak, mivel a jéghalban is megtalálhatóak azok a gének, amik kellenek a szükséges globin fehérjék előállításához, ám az egyik génje teljesen elszutykosodott a sok haszontalan mutáció folytán, mivel szép lassan a jéghalnak - midőn kezdtek kialakulni a szokványos halakból, ahogy egyre terjedt a populáció az egyre hidegebb földi pólus felé - a hemoglobinra egyre kevésbé volt szüksége, végül semennyire.


Itt is minek rakott a terveződ abba a halba egy félig meddig működő hemoglobingyárat, ami végül is semmire se jó?


Ezt kellene inkább megmagyaráznod NEKED! :)

2021. máj. 11. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/49 Pombe ***** válasza:
100%

#8: "Ismerésnek azt a tippelgetést nevezed, amit te csinálsz?"


Nem tippelt. Pontosan tudja, hogy a természetben az ilyen folyamatok az evolválás során hogyan zajlanak, és amely folyamat akár kísérletekkel is igazolható. Csak az adott példát magyarázta a már jól ismert tények tükrében. Kb. olyasmi módon, mintha látnánk egy gyökerestől kifordult fát az erdőben egy meredek, vízmosásos lejtőn, és megadnánk az esetre a magyarázatot igazolt-, és kísérletekkel is alátámasztható valós jelenségekre hivatkozva. Nem láttuk pont ennek a fának a földből való kifordulását, de azért a magyarázat nem lesz légből kapott tippelgetés.


Vitapartnered jól mondta, hogy ismerned kellene azt, amit zsigerből elutasítasz, de a te esetedben a megismerés lehetősége kérdéses...


Vannak okosok, kellő szinten értelmesek, butuskák, buták, majd az ostobák. De vannak elvakultak is, ám ők ezen csoporton belül tök mindegy, hogy milyen az értelmi szintet képviselnek... a végeredmény mindenképpen az ostobaság lesz.


Persze az előbbiek tükrében a besorolásodról már kialakult az álláspontom, és nyilván neked is saját magadról, de nagyban bonyolítja a helyzetet az, hogy alighanem drámai módon eltér a véleményünk ebben is. :D


Na, kérem! Ez a tipp, és nem az, amiről te beszéltél. De ez is majdnem annyira tuti, mint az evolúció. :)

2021. máj. 11. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/49 Pombe ***** válasza:
100%

Ja...


Kedves @32


A Nature cikkben a C-vitamin hiány okozta kisebb előnyök ecsetelését én sem igazán értem... :)


Ahhoz egy kicsit jobban át kéne rágni. Majd holnap... ill. ma, emberibb időben, vagy esetleg addig más...

2021. máj. 11. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/49 sadam87 ***** válasza:
100%

#26

Nem biztos, hogy jó logika itt, ha minden változásnak az előnyét próbálod kereni. Vannak nem adaptív evolúciós folyamatok. (Például a sodródás, amit említettem.)


#35

Én eleresztettem a 8-ast. Már az sem ment át neki, hogy én az evolúció tudományos modelljéről beszéltem (hogy jó volna ismernie), nem erről a konkrét változásró. :D (Nyilván én sem tudom, ténylegesen hogy ment pontosan végbe.)

2021. máj. 11. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/49 sadam87 ***** válasza:
100%

#36

Ha jól értem, három elképzelés merült fel a lehetséges előnyökre (de nincsenek bizonyítva):

1. A C vitamin szintézis során hidrogén-peroxid is képződik, ami nem annyira egészséges. A nem termel a test C vitamint, nem képződik hidrogén-peroxid sem.

2. A C vitamin gátolja a HIF-1α fehérje kifejeződését. Ez ey olyan fehérje, ami a hipoxiára (oxigénhiányra) adott válasz kialakításában játszik szerepet. (Ha jól emlékszem, 2019-ben ennek a kutatásáért adtak Nobel-díjat.) Ha nem termelődik a testben C vitamin, akkor jobban lehet szabályozni a HIF-1α kifejeződését, azaz az oxigénihnyra adott válasz.

3. (Ezt tényleg csak tipp szintű.) Egyes pszeudogének szerepet játszhatnak az epigenetikai szabályozásban. Lehet, hogy itt is van ilyen szerepe a kialakuló pszeudogénnek.

2021. máj. 11. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/49 Pombe ***** válasza:
100%

@38(sadam)


Köszönöm... :)


Ennek apropóján, megragadnám az alkalmat, hogy újra fókuszba állítsam a #22-semet. Onnan magamtól: "Mint sadam írta(#7), ha nincs előnye a C-vitamin bevitelnek..."


Khmmmm... inkább szintetizálásnak, na.


Gondoltam, eddig épp elég jót írtál, így itt az ideje, hogy végre valaki kapitális nagy marhaságot is adjon a szádba. :/


***

#32: "A csirkének egész pofás hüllőpofát sikerült összehozni, a saját génjeiből."


Amúgy ez talán azért nem megfelelő példa, mert az a hüllőpofa egy réteg, amire az újdonság épül, vagyis az a réteg nagyon is intenzíven használatban van, és annak alapjából kiindulóan történnek a módosulások, az újdonságok kifejeződése. Persze lehetnek teljes mértékben használaton kívül került gének is a koponya formálódásának folyamatában, de ezek száma nyilvánvalóan elenyésző, szemben pl. a testünkön kívüli farkunk kifejeződését lehetővé tevő génjeinkkel, amelyek közül szinte mindegyik dologtalanul henyél bennünk, hiszen már a csimpánznak, gorillának...stb... sincs farka.

2021. máj. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/49 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint lehet, hogy pár százezer, vagy millió év múlva néhány láb- vagy kézujjunk is eltűnik majd? Végül is lehet, hogy nélkülözhetünk azokból is párat. A sikeres szaporodást pedig nem gátolná az sem.
2021. máj. 11. 12:32
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!