Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért veszítette el az ember...

Miért veszítette el az ember a C-vitamin szintetizáló képességét?

Figyelt kérdés
Ugye ismert, hogy az élőlények legnagyobb része képes erre. Valamikor az ember is képes volt rá az evolúciója során. Nem lenne jobb, ha az ember is képes lenne rá?

2021. máj. 8. 19:18
1 2 3 4 5
 21/49 anonim ***** válasza:
96%

Lehet, de ez nem kikapcsolva van, hanem tönkrement.

Kikapcsolva a farok növesztése van.

2021. máj. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/49 Pombe ***** válasza:
100%

@Kérdező: "De hogyan terjed úgy el, hogy aztán mindenkiben kiszorítsa, végelegesen, hogy még írmagja sem maradt?"


Próbálj meg fordítva gondolkodni. Nem elterjedésről volt szó, hanem kikopásról.


Mint sadam írta(#7), ha nincs előnye a C-vitamin bevitelnek, akkor egyszerűen a C-vitamin szintetziálódást végző mechanizmus akár el is romolhat, és ami elromolhat, az el is fog. És nem egy egyednél, hanem törvényszerűen soknál. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a C vitamin szintetizálódást végző mechanizmus hatásfoka nem tökéletesen egyforma minden egyednél, hanem kinél jobb, kinél gyatrább, kinél egészen gyatra, és nagy ritkán van, akinél szinte nincs is. Ha nincs előny, és nincs hátrány se, akkor ugyanúgy tudnak szaporodni ez ügyben a jobbak is, meg a kicsit gyatrábbak, és a még gyatrábbak is, meg az egészen gyatrák is, meg akinél nincs szintetizálódás is.


Minden tulajdonságnál egy populációban mindig kevesebb a nagyon jó, és több a megfelelő, és ezzel együtt több a megfelelőnél gyengébb minőség valamilyen foka.


Képzeld el, hogy díszes háttámlájú székeket gyártasz kézzel, és tömegével. Minden részére odafigyelsz, de szükségképpen minden részben néha-néha hibázol. Ha láb sikerül rosszul, akkor azonnal élénk reklamációt kapsz vissza, mert a székeden a láb nagyon fontos, tehát a véletlenszerűen elrontott láb nem fogja megváltoztatni a székkészítési tervrajzodat, de ha a díszeket rontod el a háttámlán kisebb mértékben, azért sokkal kevesebb és kisebb mértékű reklamációt kapsz, és idővel kiderül, hogy igazándiból egyre és egyre kevesebben reklamálnak az elrontott dísz miatt, így egyre kevésbé is érdekel a díszek tervrajz szerinti pontos kivitelezése, tehát megváltozik a tervrajz, és a díszek egyre egyszerűbbek lesznek, és végül az érdeklődés a díszek iránt gyakorlatilag teljesen megszűnik (változik a divat), és egyszerűen végül már a te tervrajzaidban se fognak szerepelni, mert minek fektess energiát abba, amire már semmi szükség...


Annak idején rengeteg látó hal foglalta el lassan a vaksötét barlangok mélyét, és mivel semmi szükség nem volt ott a szemre, és a szemek a populációban eleve nem voltak nagyon jók minden egyes egyednél, ezért a tökéletlen megoldások mindegyike is ugyanúgy tudott terjedni, következésképpen egyre nagyobb ütemben terjedt a tökéletlenség, mert ami elromolhat, az elromlik, és ahol nincs szükség javításra, ott törvényszerűen a leromlás fog eluralkodni egyre nagyobb ütemben és egyre nagyobb mértékben. A barlangi halak szemet kifejező génjeiben jól látható, ahogy felhalmozódtak a véletlenszerűen és törvényszerűen megjelenő szem-rontó mutációk, amiket a szelekció nem tüntetett el, és a különböző barlangi fajok szemei különböző mértékben, de mindegyik leromlott, egészen a totális vakság példájáig. Így szorult vissza a farok is a vérvonalunkból, vagy a szőr redukálódott a testünkről...stbstb.

2021. máj. 10. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/49 Tom Benko ***** válasza:
100%
@21: A lényeg szempontjából lényegtelen. A gén nem működése előnyös a felszabaduló energia és anyag miatt.
2021. máj. 10. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/49 anonim ***** válasza:
96%

Na, azért nem egészen.

Szépen termelődik az RNS, abból pedig az előfehérje.

Csak hibás.

2021. máj. 10. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/49 Pombe ***** válasza:
100%

#21: "Kikapcsolva a farok növesztése van."


Nem. Van embriókorunkban. Annak a kifejeződése is redukálódott szép lassan. Nem úgy történt, hogy egyszer csak nem lett farkunk. Manapság is születnek olykor egyedek különböző mértékben kifejeződő farkincákkal. Hol némelyik csak kitüremkedés, hol némelyik még izmokkal is ellátott, és különböző mértékben tudják mozgatni, és még ritkábban van, ahol még a csökevényes farokcsigolyák is megjelennek.

2021. máj. 10. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/49 Tom Benko ***** válasza:
100%
@24: És az előfehérjénél le is áll a folyamat. Nem megy tovább. Marad az, hogy lesz egy kis hasznosítható anyag/energia.
2021. máj. 10. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/49 anonim ***** válasza:
100%

Ezt úgy értettem, hogy a farok növesztéséhez még megvannak a gének, viszont ezeket más - újabb - gének kikapcsolják.

A C vitamin fehérjének a terve viszont megsérült, arra nem készült semmiféle kikapcsolás.


Ja!

Szerinted mi kéne ahhoz, hogy helyrehozzák?

Elég lenne az adott gént máshonnan átültetni?

2021. máj. 10. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/49 Tom Benko ***** válasza:
100%
@27: Honnan ültetnénk át másik gént? Járna bármi előnnyel? Hiszen normálisan az ember kellő mennyiségű C-vitaminhoz jut hozzá normál táplálkozás esetén.
2021. máj. 10. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/49 anonim ***** válasza:

Például olyan előnye lenne, hogy mindig pontosan a megfelelő mennyiségű C vitamin termelődne.

Állatokban pl. betegség alatt a normál mennyiség többszöröse termelődik.

Az ember viszont könnyen túladagolja, ami igénybe veszi a vesét.

Vagy aluladagolja, akkor meg skorbut lesz.

2021. máj. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/49 Pombe ***** válasza:
100%

#27: "Ezt úgy értettem, hogy a farok növesztéséhez még megvannak a gének, viszont ezeket más - újabb - gének kikapcsolják."


Ja, értem... bocsánat, akkor kissé (nem is kissé :) ) félreértettelek. De nem hiszem, hogy egyszerűen kikapcsolódásokról van csak szó. Aligha kétséges, hogy ha a "fojtásokat" fel is oldanánk, egy eléggé leromlott farkat kapnánk vissza, illetve a leromlások különböző mértékű expresszióit egyedenként. Nehéz elképzelni, hogy az idők során a nem használatos régiókban ne halmozódtak volna fel a nem szelektált, és így nem kontrollált hibás mutációk, pont ugyanúgy, mint a C-vitamin bioszintézisben részt vevő utolsó lépésben, a megfelelő enzimet kódoló génben, és ami így fosszilis-, vagy másképpen pszeudogénné változott.


#27: "Elég lenne az adott gént máshonnan átültetni?"


Szerintem igen. :) - de csak nagyon szerintem... Utána kellene nézni, hogy mennyire konzervatív a természetben a megoldások palettája, és ha nagyjából igen... Nagy hirtelen ezt találtam: [link]

2021. máj. 10. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!