Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerzett képességek örökíthető...

Prokopf kérdése:

Szerzett képességek örökíthetőek -e legalább készségszinten? Vagy ez csak a genetikánktól függ? A "tudományos többség" szerint a darwinizmus alapján a genetikai örökségünk a meghatározó. Vélemény?

Figyelt kérdés

Egy cikkben olvastam, hogy ha jól emlékszem Ausztráliában kutyákkal végeztek egy kísérletet még a nyolcvanas években. Több nagyszámú kontrollcsoporttal dolgoztak, különböző feladatok elvégzésére tanították meg a kutyákat (mérve tanulási sebességüket stb.). Majd ugyanezeket a feladatokat elvégeztették a kölykeikkel is. Azt figyelték meg, hogy a kölykök bár nem tudták elvégezni a feladatokat tanulás nélkül, sokkal gyorsabban megtanulták, mint a más alomból ("tanulatlan" ősöktől) származók.

A gyerekek beszédtanulásával ez a megfigyelés szintén alátámasztható.



2021. aug. 25. 15:12
 1/9 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ennél jó lenne kicsit többet tudni, mert elég hihetetlennek tűnik, hogy elvégeznek és publikálnak egy kísérletet ami megcáfolja a modern biológia egyik központi dogmáját, aztán annyiban hagyják az egészet és nincs folytatás.
2021. aug. 25. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Régen volt, a konkrét forrásra nem emlékszem (talán nem is került fel a netre). De a DNS szocális kondiciánáláson keresztüli alakításáról patkánykísérletekben Csányi Vilmosnak is volt egy nagyszerű előadása. A kettő összefügg.

És mint tudjuk a centrális dogma is megdőlt már éppen a genetikában...

2021. aug. 25. 19:25
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A kereső szó amit keresel, az epigenetika.
2021. aug. 25. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 sadam87 ***** válasza:
93%

Az ilyenekre egyesek forrásokat is szoktak megadni... (Egyesek = bárki, aki tudományos szempontból legalább minimálisan komolyan vehető.)

Mindenesetre ahogy a 3. válaszoló írta, ennek epigenenzikai magyarázata lehet (ha tényleg létezik).

A centrális dogmának ez marháta NEM mond ellent...

A darwini evolúcióelméletnek meg érdekes kiegészítője.

2021. aug. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
63%
Á, Liszenkó elvtárs, de jó újra hallani önről!
2021. aug. 25. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#sadam87

Elolvasnád még egyszer, hogy pontosan mit is írtam, és hol mit állítok, vagy kérdezek?

A centrális dogma a genetikában az én felvetésemtől függetlenül is már megdőlt (az AIDS hatásmechanizmusa is szembe megy vele, amikor a HIV vírus RNS-ről írja át magát az emberi DNS-be).

Én is a darwinizmus érdekes kiegészítéseként tekintek a felvetésre (az eddig ki nem fejtett saját véleményem: nem tagadom a darwinizmust, de tagadom annak kizárólagosságát).

A forrásmegjelölés hiányával magam is tisztában vagyok, de erre ki is tértem. Ezért bocsi.


Mindenkinek köszönöm az eddigi véleményeket (hiszen erre voltam/vagyok kíváncsi, nem az enyémre, azzal tisztában vagyok).

2021. aug. 25. 23:38
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"a genetikai örökségünk a meghatározó"

Ez így igaz.

De létezik epigenetika, csak még nagyon nem ismerjük.

Ami még érdekelhet: planáriák.

Ha az egyiket megeteted a másikkal, képes örökölni tőle tanult dolgokat.

2021. aug. 26. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:
89%

Ami ma igazoltnak tűnik, az az, hogy a lamarcki elv DNS-es öröklődésben nem működik, nincs ilyen.

A mitokondriális emlékezet léte, mértéke, képességei viszont egy állati vitás kérdés ma is.

2021. aug. 26. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#6

"A centrális dogma a genetikában az én felvetésemtől függetlenül is már megdőlt"

A centrális dogma nem dőlt meg.

"(az AIDS hatásmechanizmusa is szembe megy vele, amikor a HIV vírus RNS-ről írja át magát az emberi DNS-be)."

Ez nem mond ellent a centrálsi dogmának, maximum annak, amit te a centrális dogmának hiszel.

Crick eredeti leírása a centrális dogmáról:

"The Central Dogma

This states that once'information' has passed into protein it cannot get

out again. In more detail, the transfer of information from nucleic acid

to nucleic acid, or from nucleic acid to protein may be possible, but

transfer from protein to protein, or from protein to nucleic acid is impossible. Information means here the precise determination of sequence,

either of bases in the nucleic acid or of amino acid residues in the protein."

[link]

Egy későbbi cikke épp erről a kérdésről:

[link]

"Én is a darwinizmus érdekes kiegészítéseként tekintek a felvetésre"

Szerzett tulajdonságok valóban öröklődhetnek epigenetikai úton bizonyos esetekben.

[link]

Mindenesetre én eddig nem túl sok bizonyított péláról hallottam, az ltalad említettekről például nem.

"A forrásmegjelölés hiányával magam is tisztában vagyok, de erre ki is tértem. Ezért bocsi."

Elnézést, amit erről írtál, azt valóban nem vettem figyelembe.


Az eredeti kérdés leírásából:

"A gyerekek beszédtanulásával ez a megfigyelés szintén alátámasztható."

Nem nagyon értem, itt mire gondolsz, hogy lenne itt szerzett tulajdonság öröklődéséről szó...

2021. aug. 26. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!