Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért esik kevés hó még akkor...

Miért esik kevés hó még akkor is, ha hideg idő van?

Figyelt kérdés
Debrecenben élek, itt az ország keleti részében főleg jellemző hogy még ha hideg periódus be is jön (minden évben előfordul -10-15 fok), de hó ritkán járul hozzá. Hogy lehet hogy régen ilyen 30-40 centi havak voltak, most meg már 5 centinek is örülhetünk? Vágom hogy a hideg északkelet felől jön, míg a csapadék inkább nyugatról, de úgy tűnik, régen mégis “összejött” ez a kettő egyszerre. Nem jók így ezek a telek, ettől már az is jobb lenne ha mediterrán éghajlat lenne.

jan. 18. 16:28
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Szem előtt kell tartani a meteorológia sajátosságát, hogy az változékony. Tehát nem az van, hogy valamilyen volt az időjárás 20 éve, meg 19 éve, meg 18 éve is, és akkor logikus azt következtetni, hogy 17 éve is ugyanolyan volt, sőt, akkor messzemenő következtetéseket is vonjunk le, tehát idén is olyannak kell lennie. Az időjárás tehát változékony. Emellett globálisan is melegebb lett az időjárás és szélsőségesebb is (nagyobb és több viharok (tornádók, hurrikánok is), tovább tartó kánikula, több erdőtűz stb.). Hogy ez milyen mértékben köszönhető a Nap tevékenységének, más természeti jelenségnek (például tengerek és óceánok alatti vulkánoknak vagy éppen szárazföldön lévőknek), háborúknak (mert ugye sok hő szabadul fel) vagy azért, mert több energiát használunk, mert többen vagyunk és nagyobbak az igények... tehát ezeket nem tudni. Senki részéről nem hallottam semmilyen konkrét számokat ezekre, és más tényezőkre nézve, holott sokan erőteljesen amellett vannak, hogy ezt bizony az ember okozza ((túlnyomó részt - ezt nehezen és nem mindenki nyögi hozzá, azért tettem két zárójelbe)). Hiányolom a bizonyítékot és a számok talaján való érvelést - mert ugye e nélkül semmitmondó az érvelésük a szememben, aki tudományosan gondolkozok. Egyébként régebben (50-80+ évvel korábban) is voltak melegebb időszakok, de a mostani másabb. Tehát logikus arra következtetni, hogy a Naptevékenységnek van a legmeghatározóbb szerepe a hőmérséklet kérdésében. (Jó, meg egy atombombának is, ha robbantanak, bár azt nem tudom, hogy mennyi hőt szabadít fel. Egy háború például nem ér fel az atombombának az energiájával, mivel háború esetében rengeteg folyamat leáll. Egyébként a világméretű covid le-, és bezárások ideje alatt melegebb lett... - szerintem nagyon is elgondolkodtató ez a tény, és le lehetne vonni a helyes következtetést, ellenben vannak, akik mellé lőnek még így is. (A globális felmelegedés ember okozta voltát inkább politikai csatának látom, minthogy a tények által tudományos megvitatás lenne, tehát logikus arra következtetni, hogy valami politikai szándék erőlteti az ember okozását.) Tény, hogy átlagosan melegebb van.


Én sem szerettem a hó hiányt. Az elmúlt 2 hónapon belül azonban kétszer is hullott 20+ cm. Hát, rendesen megdöbbentett.


"ettől már az is jobb lenne ha mediterrán éghajlat lenne." - Látható, hogy efelé alakul az időjárás. Tehát kezelheted úgy, hogy nem valószínű, hogy rövid időn belül visszaváltozik az időjárás a régire, bár a hőmérséklet és az időjárás komplett működését még maguk a szakképzett meteorológusok sokasága sem ismeri.


Egyébként maguk a városok is melegebbek lettek (több áram, több fűtés, több ember stb. stb. stb.), tehát nem hasonlítanám a jelenlegi városi időjárást a régi, ugyanazon városokban történő időjárásokhoz.. Az említett 20+ centis havazások alkalmával Bp-en már rég elolvadt a hó, a hozzá közeli hegyeken (mármint dombokon) még vagy 1,5 hétig megmaradt. Lehet, hogy régebben is így volt, de nem tudom, hogy akkoriban átlagban meddig maradt meg a hó városi és a környező erdei részben (arányosítva a hőmérsékletükhöz hasonlóan).

jan. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Jaaa...A fő kérdésre nem válaszoltam: A felhőzet és a páratartalom is ugyanúgy változó, mint a hőmérséklet. Nyáron nagyobb zuhék vannak (a hirtelen sok csapadék nem jó, de ez a tény), a téli hiány tehát "bepótlódik" - már amikor.
jan. 18. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szárazság bármely évszakban lehet, így például télen is. Akkor is, amikor egész nap fagy.

Még drágább lesz a kenyér.

jan. 18. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
De már nagyjából 10 éve ez van, hogy 10 centi hó is alig jön össze.
jan. 18. 18:52
 5/6 anonim ***** válasza:
27%
Ezt hívják globális felmelegedésnek.
jan. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az időjárásnak nincs egy fixen ismétlődő ciklusa.
jan. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!