Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiában a tenzió definíciójáb...

Kémiában a tenzió definíciójába alapból belefoglaltatik, hogy ez egy parciális gőznyomás egy telített rendszerben?

Figyelt kérdés
Vagy pedig a tenzió fogalma anélkül értendő, hogy ezt egyetlen komponens parciális nyomására értenénk? De a kérdést úgy is feltehetném, hogy "létezik parciális tenzió, meg össztenzió is ?". Ez esetben az össztenzió az elegy összes komponense által kifejtett gőznyomást jelenti egy egyensúlyi pontot elért rendszerben?

febr. 12. 16:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Többször átolvasva sem értem elég pontosan, hogy mi a kérdés. Kezdjük akkor a definícióval, és aztán, ha valami nem tiszta, majd kérdezel.

A tenzió (gőznyomás) egy zárt rendszerben, adott hőmérsékleten lévő, egykomponensű kétfázisú rendszerben a gőzfázis nyomása. Szóval ugyanaz a vegyület van jelen a folyadék és gőzfázisban. És adott hőmérsékleten amikor a kondenzáció és a párolgás egyensúlyban van, ezt a nyomásértéket nevezzük az adott vegyület tenziójának.

febr. 14. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia, köszönöm a választ. Azt írtad a definícióban, hogy egykomponensű, bár mi mindvégig elegyekkel számolgattunk (pl. víz/etanol elegy), vagyis szerintem többkomponensű is lehet, meg egykomponensű is. A kérdésemet is így kell érteni, vagyis egy olyan rendszerről beszélünk, ahol van egy folyadékfázis (kétkomponensű), meg van egy gőzfázis (szintén kétkomponensű).


Kétféle definíciót láttam tenzióra, és e két változat közül szeretném megtudni, melyik a jó meghatározás:

-A "folyadékkal egyensúlyban lévő telített gőz egyik komponensének parciális nyomása"

VAGY

-"A folyadékkal egyensúlyban lévő telített gőz nyomása"

febr. 17. 17:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Induljunk egy kicsit messzebbről. Sokan úgy vélik, hogy ha egy vízzel félig telt edényt feltesznek a tűzhelyre, és a vizet felforralják, akkor forrásban lévő víz edényére fedőt téve a gőztérben a víz tenziója mérhető a lefedés után közvetlenül.

Holott dehogy. A lefedés előtt a gőztér (az edény térfogatának a fele) nyitott rendszer volt, szóval a vízgőzön kívül levegő IS van a gőztérben. A lefedés után közvetlenül a gőztér összetétele: vízgőz, nitrogén, oxigén, széndioxid, nemesgázok...

Ha néhány percig intenzíven forralod a vizet úgy, hogy a gőz emelgeti a fedőt és a folyamatosan fejlődő gőz kihordja a gázkeveréket, akkor gyakorlatilag (és nem elméletileg [mert Wadmalacra emlékezve elméletileg soha nem lesz ilyen pillanat]) szóval gyakorlatilag eljő a pillanat, amikor a gőzteret már csak a vízgőz alkotja. Ez egy kétfázisú, egykomponensű rendszer lesz.

A kettő definíció közül ekkor a második definíció a jó.

Amíg a fejlődő gőz nem hordta ki az összes levegőt, addig meg az első definíció volt igaz. [Mert a gázfázis gőz-levegő rendszer volt, és a gőztér nyomását nem tisztán a vízgőz okozta, hanem a gőz parciális nyomása mellett számottevő volt a nitrogén parciális nyomása és az oxigén parciális nyomása IS.]

Szerintem azért okoz gondot az értelmezés, mert valahogy elsikkadt az eddigi tanulmányaidból a fejezet bevezetésében az, hogy a gőztérben nincs, nem lehet semmi más. Csak a folyadék fázisban lévő komponens, vagy komponensek.

Ha egy komponensről van szó - akkor a folyadék fázisban is, és a gázfázisban is csak ő van. Ekkor a második definíciót alkalmazzuk.

Ha kettő vagy több komponens van a folyadékfázisban és a gázfázist is ugyanezek a komponensek alkotják, akkor csempésszük be a definícióba a parciális kifejezést, ha egy adott komponens tenziójáról beszélünk. Mert egy etanol víz rendszerben a gőztérben a nyomást (ami fedőt nyomja, ha lehegesztem) az össz-tenzió okozza ami a vízgőz parciális nyomásának, és az etanol parciális nyomásának az összege (az adott hőfokon). (Szóval a parciális kifejezést csak több komponens esetén használjuk az egyedi komponensek nyomásának/tenziójának a megnevezésére.) És az össz-tenzió, a parciális tenziók összege. Vagy az össz-tenzió a parciális nyomások összege.

Ráadásul éppen egy azeotrópot képező elegyet választottál a víz-etanol rendszer említésekor. Azeotrópot képező elegyeknél sajnos nem tudod a egyszerű desztillációval a komponenseket egymástól tökéletesen elválasztani. Lásd Konovalov törvények.

febr. 19. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Egyetértek az általad leírtakkal, bár a definícióval még most is kétségeim vannak. Tegnap kutatgattam a neten, és azt vettem észre, hogy sok helyen használják a "parciális tenzió" kifejezést (nyilván azokban az esetekben, ahol többkomponensű elegyről van szó.) Ennek alapján szerinted nem lehetséges, hogy a tenzió mindig össztenziót jelent? Különben nem lenne értelme "parciális tenziót" használni.
febr. 19. 19:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!