Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természettudomány szemszögéb...

A természettudomány szemszögéből létezik olyan, hogy komoly párkapcsolat?

Figyelt kérdés

Már egy ideje véget ért egy párkapcsolatom, de olyat ütött rajtam, hogy most jutottam el oda, hogy már tényleg túl vagyok az egészen. Közben rájöttem arra is, hogy az elmúlt 10 éves időszak egy összefüggő egész volt. Nos, végigvettem az elmúlt 10 év párkapcsolatait, és eljutottam lassab egy következtetésre.


Az emberek abban hisznek, hogy létezik örök hűség, bizalom, szeretet a párok között. Én azonban úgy gondolom, hogy ez illúzió. Még csak szabad akaratunk sincs.

[A matematika és fizika professzor Brian Greene erős érveket hoz amellett, hogy bár elméletben létezet a szabad akarat, ám sem a klasszikus, sem kvantumfizika nem engedi meg azt. Greene egészen odáig jutott, hogy könyvében a szabadságot is újradefiniálta.]

Az életnek két célja van: a túlélés és a szaporodás. Nos, ha utóbbit nézzük, akkor amikor párt választunk, akkor igyekszünk a lehető legjobb párt kiválasztani erre a célra. Úgy gondolom, hogy minden élőlény, ami ivarosan szaporodik, igyekszik a lehető legjobb, legrátermettebb egyedet kiválasztani.


Tehát tételezzük fel, hogy járok egy hétköznapi csinos lánnyal, de mondjuk lehetőségem lenne egy okos Victora's Secret modellel is járni. Az emberbe oltott társadalmi elvárások és a barátnőmhöz kötődő érzések pszichológiai alapon bűntudatot keltenek bennem. Ám az a helyzet, hogy mégiscsak az a fránya nemi szelekció mozgolódik a háttérben, ami a másik javára fog kedvezni, és végül elhagyom a barátnőmet. Mert a másik lány szebb, gazdagabb, és okosabb. Így az utódom jobb génekre, rendezett anyagi körülményekre, magasabb intelligenciára számíthat.


Mi következik ebből?


Az első az, hogy felismertem: növelnem kell az értékemet. Nem szabad elhanyagolnom a külsőmet, meg kell gazdagodnom, tanultabbnak, magabiztosabbnak, stb. kell lennem.


A második felismerésem: nem létezik komoly kapcsolat. Hiszen bármikor jöhet egy nálam értékesebb pasi, vagy egy aktuális barátnőmnél értékesebb nő, így én is, ő is csalódhat.


A kérdésem az, hogy a tudomány - főleg az evolúcióbiológia - alátamasztja-e az elméletemet.


ápr. 4. 11:54
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
31%

Nem teljesen.

Az ember alapvetően ún. korlátozott monogám.

Ez azt jelenti, hogy általában 1-2 évtizedig ragaszkodik a párjához.

Mivel közben gyerekei vannak, őket általában nem hagyhatja ott.

Ezen kívül mindkét nemnél létezik még néhány stratégia:

- nőknél az, hogy a gyereke az alfahímtől van, de egy jó (nevelő) szülő bétával nevelteti fel,

- illetve spermaversenyt tud rendezni, amire a nők és a férfiak is felkészültek.

- férfiaknál létezik olyan, hogy a párkapcsolata mellett "besegít" néhány másik helyen is, ahol elég jók a viszonyok ahhoz, hogy szintén felnőjön a gyereke.

ápr. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:

#1


Ezek a stratégiák félig-meddig összhangban vannak az elméletemmel, ami azon nyugszik, hogy a párkapcsolatok nem olyan rózsaszín vattacukrok, amilyennek beállítják, hanem a valóság kellemetlenebb.

A következtető kapcsolatomban már nem leszek egy kitárulkozó naiv srác, hanem a magam stratégiája mentén fogok haladni, hogy nyereségesen jöjjek ki belőle.

ápr. 4. 12:43
 3/30 anonim ***** válasza:
88%
Utána meg simán lehet, hogy a mostani hozzáállásodat is egy naiv fejlődési lépcsőfoknak fogod tekinteni.
ápr. 4. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%

Itt a haszon alapvetően az, ha rendesen felnő a gyerek, aki minél jobb képességeket kap, és utána képes magát ellátni. Erre épül minden.

...és közben mellékesen néha jól is érezheted magad.

ápr. 4. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
88%

"A kérdésem az, hogy a tudomány - főleg az evolúcióbiológia - alátamasztja-e az elméletemet."

Ilyen formában nem támasztja alá.

Az evolúció létezik és működik, de egyrészt nem mindenható (nem reagál egyből a megváltozott körülményekhez, kerülhet zsákutcába, stb.). Másrészt egy baktériumnál viszonylag egyszerű dolog megállapítani, mi előnyös és mi nem, egy bonyolult idegrendszerű, komplex közösségekbe tömörülő, sokrétű kultúrákat teremtő fajnál sokkal-sokkal nehezebb. Igen, az output végső soron esetünkben is a sikeres utódok nemzése ÉS felnevelése (nem ér véget ott a sztori, hogy összehoztad a gyereket, neki magának is alkalmassá kell válnia sikeres utódok nemzésére és felnevelésére, különben nem mennek tovább a génjeid). De hogy ebben a folyamatban mi jelenti az előnyt, az egy borzasztóan összetett kérdés, még a maihoz képest sokkal egyszerűbb és stabilabb őskori körülmények közt sem könnyű rá tudományos igényű választ adni, nemhogy manapság, amikor a gondolkodásunkat nagyban formáló kulturális közegünk egészen más, mint ami az őskorban jellemző volt.

ápr. 4. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 Mojjo ***** válasza:
100%

A hosszú rizsát nem olvastam végig, de egy gondolatot a fő kérdéshez leírnék:

A természettudomány alapja a megfigyelés. A megfigyelések pedig azt mutatják, hogy léteznek olyan párkapcsolatok, amelyek élethosszig tartanak, és amiben a felek saját bevallásuk szerint boldogok és amelyben végig odaadóan vesznek részt. Az a jelenség létezését tekintve mindegy, hogy ez mennyire gyakori. Szóval igen, azt hiszem ez eléggé komoly párkapcsolatnak tekinthető és létezik.

ápr. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
100%

Visszatérve: a hűségen, bizalmon, szereteten alapuló tartós párkapcsolatok léteznek. Nem mindegyik ilyen (akkor sem feltétlen, ha a felek váltig állítják, mert a szerelem témakörét valóban átszövi rengeteg illúzió és megfelelési kényszer), de ettől még léteznek.

Viszont ez a te életedre nézve semmit nem kell, hogy jelentsen. Az emberek egyrészt sokfélék, másrészt maga az egyén is egy bonyolult, nehezen kiismerhető, valamint folyamatosan változásban levő rendszer. Ha te úgy érzed, hogy neked személy szerint nem fog menni egy hűségen, bizalmon, szereteten alapuló tartós párkapcsolat fenntartása, senki nem kötelez rá.

Másrészt viszont minden emberi kapcsolatnak alapját képezi több-kevesebb bizalom.

Bizalom van a párod felé, hogy nem ok nélkül van veled, hanem rengeteg kapocs összeköt, ki vannak alakulva az emberi készségei, stb. - így nem fog csak úgy faképnél hagyni akkor sem, ha véletlen megpillant egy szebb, okosabb, gazdagabb másik embert.

Bizalom van a barátod felé, hogy nem fogja veled megszakítani a kapcsolatot pusztán azért, mert egy rossz napodon véletlen a kelleténél picit bunkóbb módon szóltál hozzá.

Bizalom van bármelyik honfitársad felé, hogy ha valami konfliktusa adódik veled, nem az lesz az első, hogy bunkósbottal agyoncsap.

Minden emberi érintkezésben van egy bizalmi alapszint, ami ha nincs meg, akkor egyszerűen értelmetlen az egész.

ápr. 4. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:

#4


"Itt a haszon alapvetően az, ha rendesen felnő a gyerek, aki minél jobb képességeket kap, és utána képes magát ellátni."


A fiktív példámban nem hiába szúrtam be a lány tulajdonságainál az "okos" szót sem.

Én ugyanis bár bírom a jó csajokat, de nem szívesen ejtenék teherbe egy olyan nőt, aki jól néz ki, de buta. Éppen ezért, nálam nagy hangsúly van a megfelelő védekezésen. Nem tudok mit kezdeni ugyanis egy olyan utóddal, ki jól néz ki, de buta (az IQ ugyanis öröklődik)


Egy bunkó, de csinos és okos nőnél viszont viszont tudnék reálisan mérlegelni. Ha le is lép tőlem, egy jó minőségű utódot hagyna maga után. Így a darwini feladatomat félig-meddig ezzel be is teljesítem.

ápr. 4. 13:42
 9/30 A kérdező kommentje:

#6


Az RTL-en annak idején volt egy műsor: A kísértés, Sebestyén Balázs vezette. Ez - ha tudomány szponzorálta volna - egy elég ütős kísérlet lehetett volna, amivel meg lehet vizsgálni a párkapcsolatok hitelességét.

A műsor lényege az volt, hogy párokat vittek el egy paradicsomi szépségű szigetre, majd elválasztották őket egymástól. A nőket kb. 10 jóképű pasi, a férfiakat kb. 10 csinos lány vette körül, akik mindent bevetettek annak érdekében, hogy a párokat belevigyék a bűnbe (Debreczeni Zita, modell ebben a műsorban tűnt fel, mint kísértő).


Mint említettem, ez egy műsor volt, nem tudományos kísérlet. Ezért ebből nem lehet következtetéseket levonni. Viszont ha erre a mintára komoly tudományos kísérleteket folytatnának, akkor lehetne tényleges adatunk is arra vontakozóan, hogy a boldog párkapcsolatok valóban olyan hitelesek-e, mint amilyennek mutatják. Nem tudok arról, hogy lett volna ilyen kísérlet.

ápr. 4. 13:53
 10/30 Mojjo ***** válasza:
100%

@8:

Fun fact: az intelligencia egy olyan sokgénes tulajdonság, aminek az öröklődése nagyon nagyban a véletlen/vakszerencse kérdése. Nem fog így működni a dolog, ahogy képzeled.

ápr. 4. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!