Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természettudomány szemszögéb...

A természettudomány szemszögéből létezik olyan, hogy komoly párkapcsolat?

Figyelt kérdés

Már egy ideje véget ért egy párkapcsolatom, de olyat ütött rajtam, hogy most jutottam el oda, hogy már tényleg túl vagyok az egészen. Közben rájöttem arra is, hogy az elmúlt 10 éves időszak egy összefüggő egész volt. Nos, végigvettem az elmúlt 10 év párkapcsolatait, és eljutottam lassab egy következtetésre.


Az emberek abban hisznek, hogy létezik örök hűség, bizalom, szeretet a párok között. Én azonban úgy gondolom, hogy ez illúzió. Még csak szabad akaratunk sincs.

[A matematika és fizika professzor Brian Greene erős érveket hoz amellett, hogy bár elméletben létezet a szabad akarat, ám sem a klasszikus, sem kvantumfizika nem engedi meg azt. Greene egészen odáig jutott, hogy könyvében a szabadságot is újradefiniálta.]

Az életnek két célja van: a túlélés és a szaporodás. Nos, ha utóbbit nézzük, akkor amikor párt választunk, akkor igyekszünk a lehető legjobb párt kiválasztani erre a célra. Úgy gondolom, hogy minden élőlény, ami ivarosan szaporodik, igyekszik a lehető legjobb, legrátermettebb egyedet kiválasztani.


Tehát tételezzük fel, hogy járok egy hétköznapi csinos lánnyal, de mondjuk lehetőségem lenne egy okos Victora's Secret modellel is járni. Az emberbe oltott társadalmi elvárások és a barátnőmhöz kötődő érzések pszichológiai alapon bűntudatot keltenek bennem. Ám az a helyzet, hogy mégiscsak az a fránya nemi szelekció mozgolódik a háttérben, ami a másik javára fog kedvezni, és végül elhagyom a barátnőmet. Mert a másik lány szebb, gazdagabb, és okosabb. Így az utódom jobb génekre, rendezett anyagi körülményekre, magasabb intelligenciára számíthat.


Mi következik ebből?


Az első az, hogy felismertem: növelnem kell az értékemet. Nem szabad elhanyagolnom a külsőmet, meg kell gazdagodnom, tanultabbnak, magabiztosabbnak, stb. kell lennem.


A második felismerésem: nem létezik komoly kapcsolat. Hiszen bármikor jöhet egy nálam értékesebb pasi, vagy egy aktuális barátnőmnél értékesebb nő, így én is, ő is csalódhat.


A kérdésem az, hogy a tudomány - főleg az evolúcióbiológia - alátamasztja-e az elméletemet.


ápr. 4. 11:54
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
100%

"Hogy komoly párkapcsolat nem létezik?"

Ne haragudj: ha te ennyit értettél abból, amit írtam, az nagyon nagy probléma. De akkor minek olvastad?

Egész mást írtam.

Viszont akkor milyen alapon akarsz elméletet felállítani, ha még egy leírt szöveget se értesz meg?

ápr. 4. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 Mojjo ***** válasza:
100%
@18: Bizonyíték a párkapcsolatok hitelességére bőven van, ahogy azt már a #6-ban írtam. Meg akinek van hiteles párkapcsolata, az amúgy is kipipálta már ezt. Mivel neked nincs, nyilván ez neked csak anekdotikus bizonyíték, ami nem valós bizonyíték, ezt megértem. Ezért érdemesebb matematika felől közelítenie a megkeseredett embereknek.
ápr. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 A kérdező kommentje:

#21


Azt írtad, hogy korlátozott monogám. Ezt nem vitatom, sőt, ezzel egyet is tudok érteni.


@Mojjo


"Mivel neked nincs, nyilván ez neked csak anekdotikus bizonyíték, ami nem valós bizonyíték, ezt megértem."


Így van.

ápr. 4. 16:28
 24/30 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Elég sok tényezőt figyelmen kívül hagysz az elemzésedben. Például:

"Tehát tételezzük fel, hogy járok egy hétköznapi csinos lánnyal, de mondjuk lehetőségem lenne egy okos Victora's Secret modellel is járni. Az emberbe oltott társadalmi elvárások és a barátnőmhöz kötődő érzések pszichológiai alapon bűntudatot keltenek bennem. Ám az a helyzet, hogy mégiscsak az a fránya nemi szelekció mozgolódik a háttérben, ami a másik javára fog kedvezni, és végül elhagyom a barátnőmet."

Itt azt valamiért nem veszed figyelembe, hogy a váltásnak kockázata is van. A modellről nem tudod, kitart-e melletted vagy sem, vagy egyáltalán összeilletek-e. Míg a barátnődről jó eséllyel igen. (Ha nem, akkor meg eleve azzal a kapcsolattal van baj.) A váltással veszni hagyod az addigi befektetést (pl. udvarlás), miközben az új kapcsolat kimenetele (és ezáltal a haszna) bizonytalan.

"A második felismerésem: nem létezik komoly kapcsolat. Hiszen bármikor jöhet egy nálam értékesebb pasi, vagy egy aktuális barátnőmnél értékesebb nő, így én is, ő is csalódhat."

Férfiként még valamennyire igaz is lehet (amúgy ott sem teljesen), de gondolj bele a nők helyébe. Ott maximum addig igaz, amíg meg nem fogan a baba, utána pedig az új partner esélye elég kicsi. Ha viszont otthagyja a partnere, annak az ára hatalmas. Nem véletlen, hogy a nőknek fontos, hogy megbízhassanak a partnerükben. (Persze a férfiaknak is, de talán a nőknek jobban.)

Plusz az utódnevelés alapvetően nem egy emberes munka. Ha otthagyja az apa a családot, még ma is romlanak az utód kilátásai, pláne így volt a fejlett társadalmak kialakulasa előtt. Ez igen komoly veszteség lehet mindkét félnek.


#8

"Én ugyanis bár bírom a jó csajokat, de nem szívesen ejtenék teherbe egy olyan nőt, aki jól néz ki, de buta. Éppen ezért, nálam nagy hangsúly van a megfelelő védekezésen. Nem tudok mit kezdeni ugyanis egy olyan utóddal, ki jól néz ki, de buta (az IQ ugyanis öröklődik)"

Ahhoz képest, hogy a kérdés alatt nemi szelecióról beszélsz, a példád pont olyan, ami nem nagyon magyarázható szelekcióval.


#18

"Az ilyen szűklátókörű vélemények vitték előre a tudományt, amikről idővel bebizonyosodott, hogy igaz."

Szerintem nem vagy tisztában a szűklátókörű kijefezés jelentésével...

ápr. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:

Többféle stratégia van:

[link]

ápr. 4. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
100%

Azt írtam: "Az ember ALAPVETŐEN ún. korlátozott monogám."

Ez azt jelenti, hogy van olyan, aki még erre is képtelen (mint például te), és olyan is, aki ténylegesen monogám.

Plusz leírtam még néhány létező SIKERES stratégiát.

Egyébként jellemző a lepontozókra, hogy egyetlen szót se tudtak rá válaszolni. Csak nem tetszik nekik, ezért már repül is a piros. Ösztönemberek.

Hát... NEM ez a viselkedés emelte ki az embert az állatvilágból.

ápr. 4. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:

Kedves sadam87!


A tudósok nagyon szeretnek kettős mércét alkalmazni. Úgy is mondhatnám, hogy szinte vallásos áhítattal imádják a kettős mércét. Mert míg azt elismerik, hogy a világot fizikai törvények irányítják, a biológiai törvények elismerésétől már tartózkodnak.


Mivel az ember állat, ezért rá is ugyanazok a törvények érvényesek mint másokra. Jelen esetben arról van szó, hogy a >lehető legtökéletesebb partnert keresi<

Ha tehát valaki megteheti azt, hogy a világ legszebb, leggazdagabb, legokosabb emberével házasodik, - akiről tudja, hogy vele marad - egy percig sem fog azon gondolkodni, hogy az átlagos csaját/pasiját lapátra tegye-e. Lapátra fogja tenni.

A nemi szelekció ugyanis akarja a legjobb géneket. Akarja a magasabb intelligenciát. Akarj a megfelelő erőforrásokat.

Ha pedig így van, akkor nincs komoly kapcsolat. Amikor azt látjuk, hogy a egy csaj szinte vallásosan imádja a pasiját, akkor annak egyik oka az lehet, hogy nem elég értékes ahhoz, hogy David Beckham feleségül vegye. Ez a fájdalmas igazság.

ápr. 7. 18:20
 28/30 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

"A tudósok nagyon szeretnek kettős mércét alkalmazni. "

Nem igaz.

"Mert míg azt elismerik, hogy a világot fizikai törvények irányítják, a biológiai törvények elismerésétől már tartózkodnak."

Nem igaz.

"Mivel az ember állat, ezért rá is ugyanazok a törvények érvényesek mint másokra. Jelen esetben arról van szó, hogy a >lehető legtökéletesebb partnert keresi<"

Leírtam (biológiai, evolúciós alapvetésekre vonatkoztatva), hogy ez miért nem feltétlenül igaz. (Ha komolyan veendő vitapartner szeretnél lenni, arra kéne reagálni.)

"Ha tehát valaki megteheti azt, hogy a világ legszebb, leggazdagabb, legokosabb emberével házasodik, - akiről tudja, hogy vele marad - egy percig sem fog azon gondolkodni, hogy az átlagos csaját/pasiját lapátra tegye-e. Lapátra fogja tenni."

Ez egész egyértelműen nem igaz. (Az általam korábban leírtak mellett talán azt is figyelembe kell venni, hogy az ember (vagy bármely állat) nem egy számítógép, nem az történik, hogy betáplálsz adatokat, és kiköpi az automatikus választ.)

Igen, biztosan sokan otthagynák az addigi partnerüket, de nem mindenki.

Egyébként: "akiről tudja, hogy vele marad". Ez a kitétel különösen vicces annak fényében, hogy a te logikád szerint hacsak nem vagy benne biztos, hogy te vagy a világ legvonzóbb férfija/nője, akkor nem lehetsz biztos benne, hogy veled marad. (Sőt, a logikád szerint elég valószínű, hogy nem marad veled.) Innentől kezdve nem túl releváns az érved.

"A nemi szelekció ugyanis akarja a legjobb géneket."

Ez szép megszemélyesítés, de legjobb esetben is semmitmondó. (Megfelelő ismeretek nélkül meg inkább félrevezető.)

"Akarja a magasabb intelligenciát."

Egyáltalán nem biztos, hogy a magasabb intelligencia előnyös. Például a mi jelenlegi társadalmunkban valószínűleg az alacsonyabb intelligenciájú embereknek lesz átlagosan több gyerekük (persze nem biztos, hogy az intelligencia miatt).

"Ha pedig így van, akkor nincs komoly kapcsolat."

Kivéve akkor, hogy ha figyelembe vesszük azokat, amiket leírtam. Amiket ugye te teljesen figyelmen kívül hagytál. ¯\_(ツ)_/¯

"Amikor azt látjuk, hogy a egy csaj szinte vallásosan imádja a pasiját, akkor annak egyik oka az lehet, hogy nem elég értékes ahhoz, hogy David Beckham feleségül vegye. Ez a fájdalmas igazság."

Egy másik fájdalmas igazság az, hogy az írásod alapján nem sok fogalmad van az emberi elme működéséről.


Esetleg ha legközelebb arra (is) reagálnál, amiket írtam, és nem csak azt ismételnéd újra, amit már párszor leírnál, azt értékelném...

ápr. 7. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:

#28


Ma már nem tudok válaszolni, mivel tanulnom kell. Igazából így is hagyhatnám az egészet, hiszen arra nincs időm, hogy elmélyült vitát folytassak erről.

De, ha már megtiszteltél ilyen hosszú válaszokkal, akkor holnap délután majd írok egy viszontválaszt.

ápr. 7. 20:10
 30/30 anonim válasza:
Igen, létezik a pingvinek, csikóhalak is életükben egyszer választanak párt és velük maradnak egész életükben. Persze az emberek közt már létrejött egy értékrend, ami megváltoztatja ezt az egészet, jön egy jobb értékrenddel bíró egyed és váltanak, mert nincs akkora jelentőssége.
ápr. 8. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!