Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természettudomány szemszögéb...

A természettudomány szemszögéből létezik olyan, hogy komoly párkapcsolat?

Figyelt kérdés

Már egy ideje véget ért egy párkapcsolatom, de olyat ütött rajtam, hogy most jutottam el oda, hogy már tényleg túl vagyok az egészen. Közben rájöttem arra is, hogy az elmúlt 10 éves időszak egy összefüggő egész volt. Nos, végigvettem az elmúlt 10 év párkapcsolatait, és eljutottam lassab egy következtetésre.


Az emberek abban hisznek, hogy létezik örök hűség, bizalom, szeretet a párok között. Én azonban úgy gondolom, hogy ez illúzió. Még csak szabad akaratunk sincs.

[A matematika és fizika professzor Brian Greene erős érveket hoz amellett, hogy bár elméletben létezet a szabad akarat, ám sem a klasszikus, sem kvantumfizika nem engedi meg azt. Greene egészen odáig jutott, hogy könyvében a szabadságot is újradefiniálta.]

Az életnek két célja van: a túlélés és a szaporodás. Nos, ha utóbbit nézzük, akkor amikor párt választunk, akkor igyekszünk a lehető legjobb párt kiválasztani erre a célra. Úgy gondolom, hogy minden élőlény, ami ivarosan szaporodik, igyekszik a lehető legjobb, legrátermettebb egyedet kiválasztani.


Tehát tételezzük fel, hogy járok egy hétköznapi csinos lánnyal, de mondjuk lehetőségem lenne egy okos Victora's Secret modellel is járni. Az emberbe oltott társadalmi elvárások és a barátnőmhöz kötődő érzések pszichológiai alapon bűntudatot keltenek bennem. Ám az a helyzet, hogy mégiscsak az a fránya nemi szelekció mozgolódik a háttérben, ami a másik javára fog kedvezni, és végül elhagyom a barátnőmet. Mert a másik lány szebb, gazdagabb, és okosabb. Így az utódom jobb génekre, rendezett anyagi körülményekre, magasabb intelligenciára számíthat.


Mi következik ebből?


Az első az, hogy felismertem: növelnem kell az értékemet. Nem szabad elhanyagolnom a külsőmet, meg kell gazdagodnom, tanultabbnak, magabiztosabbnak, stb. kell lennem.


A második felismerésem: nem létezik komoly kapcsolat. Hiszen bármikor jöhet egy nálam értékesebb pasi, vagy egy aktuális barátnőmnél értékesebb nő, így én is, ő is csalódhat.


A kérdésem az, hogy a tudomány - főleg az evolúcióbiológia - alátamasztja-e az elméletemet.


ápr. 4. 11:54
1 2 3
 11/30 Mojjo ***** válasza:
100%
@9: Ez sem működőképes. Minden statisztikai alapú tudományos vizsgálódás alapja - legalábbis ha általános érvényű következtetést akarunk levonni -, hogy megfelelően véletlenül kiválasztott alanyokat kell vizsgálni. A megfelelően véletlen egy fura kifejezés, de rendkívül fontos. Egy ilyen műsorba, vagy ilyen kísérletre jelentkező emberek személyisége már nem felel meg ennek a kritériumnak, nem fognak azonos eséllyel jelentkezni ilyesmire mindenféle személyiségű emberek, így az ilyen műsorokból vagy kísérletekből levont következtetések nem alkalmasak arra, hogy az általános emberi viselkedést vizsgáljuk vele.
ápr. 4. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:

#11


Kár. Pedig ha sikerülne összehozni egy hatalmas tudományos kísérletet, ami A kísértés című TV műsor mintájára alapszik, amit több ezer számú, különböző személyiségű, kultúrájú, életkorú párokkal csinálnánk meg, és mondjuk 1 hóbapig folyna a kísérlet, akkor nagyon sokat megtudhatnának a kutatók az emberi természetről.

Azonban pl. introvertált párok valószínűleg nem vennének részt a kísérletben, így az egész megmarad gondolatkísérleti szinten.

ápr. 4. 14:11
 13/30 A kérdező kommentje:

De ahogy utána néztem, azt látom, hogy a TV2 újraindítja ezt a műsort:


[link]

ápr. 4. 14:16
 14/30 A kérdező kommentje:

#7


A véleményét mindenkinek tiszteletben tartom, és nem szándékozom senkit (főleg párokat) megbántani, de a magam részéről vitatom a párkapcsolatok hitelességét. A bizalommal kapcsolatban meg úgy vagyok, hogy az életben valamennyi bizalom nyilván kell, de 100%-os bizalmat senkinek sem adnék.

Tehát nálam nincsenek olyan szónoklatok, mint a Harry Potterben, amikor Sirius-ék felróják Pettigrew-nek, hogy ők az életüket adták volna érte (mert olyan jó barátok voltak). Nem. Én ilyen bizalmat senkinek sem adok. Senkiben sem bízok meg teljesen.

ápr. 4. 14:24
 15/30 anonim ***** válasza:
100%

"A véleményét mindenkinek tiszteletben tartom, és nem szándékozom senkit (főleg párokat) megbántani, de a magam részéről vitatom a párkapcsolatok hitelességét."

Engem biztosan nem bántasz meg, azt véleményezel és azt vitatsz, amit akarsz. Remélem, te sem bánod, hogy én meg sokszor annak a hitelességét (hihetőségét) kérdőjelezem meg, ahogy a súlyos csalódás után járó emberek a valóságot érzékelik és értelmezik.

ápr. 4. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 A kérdező kommentje:
Nem bánom. De egyébként meg nem egy csalódásról van szó. Hanem ugyanazokat a ciklusokat éltem át többször. És azon kívül, hogy súlyos önvizsgálatot tartottam, elkezdtem komolyan vizsgálni a világot, és most alakítom ki az új világképemet.
ápr. 4. 14:37
 17/30 Mojjo ***** válasza:
100%

@16: Ez esetben javaslom, a világképedbe építsd be azt, hogy az emberek borzasztó sokfélék. Sokféle vággyal, sokféle érzéssel, sokféle viszonyulással a világ felé, mások felé, maguk felé. És sok milliárd ember van, a sok milliárd ember pedig sok tucat milliárd kapcsolatot alakít ki. A párkapcsolatok hitelességének vitatása egyben azt jelenti, hogy vitatod, hogy tucatnyi milliárdnyi teljesen különböző kapcsolat szerinted mind hiteltelen.

Mindent félrerakva, ez szélsőségesen naiv és szűklátalókörű vélemény.

ápr. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 A kérdező kommentje:

#17


Az ilyen szűklátókörű vélemények vitték előre a tudományt, amikről idővel bebizonyosodott, hogy igaz. Amit Darwin 1859-ben leírt, az annyira szélsőséges nézet volt, hogy eredetileg az volt a kérése, hogy csak halála után adják ki a könyvet. Einstein visszataszítónak nevezte Georges Lemaître atya fizikáját, vakmerőségében odáig ment, hogy a saját egyenleteit(!) is módosította emiatt, mert nem akart szembenézni a táguló Világegyetemmel.

Az ókori egyiptomban az i.e. 3. században a zsidókat ateistának nevezték, amiért azt állították, hogy a Nap nem isten, hanem csak egy égitest.

Bizony, ezek mind szélsőséges nézetek voltak.


Nem hiszem tehát, hogy rossz úton járok, amiért szélsőséges modelleket állítok fel. Az élet nagy kérdéseinél párat, aminél úgy gondolom, hogy húsbavágó, csak bizonyítékok alapján fogadom el.

ápr. 4. 15:11
 19/30 anonim ***** válasza:
100%

"Nem hiszem tehát, hogy rossz úton járok, amiért szélsőséges modelleket állítok fel."

Csak az a probléma itt, hogy ezeket a modelleket a tudósok már felállították, ahogy az 1. válaszban leírtam.

Tehát akkor te nem naiv népi megfigyeléseket akarsz pontosítani, hanem tudományos véleményeket felülbírálni, mint laikus... ami azért kicsit problémásabb.

Érzed, ugye?

ápr. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 A kérdező kommentje:

Nem írtál az első válaszban erről.

Mit állítottak fel a tudósok? Hogy komoly párkapcsolat nem létezik? Ha így van, dicséretes, de azóta is lóg a levegőben az egész, mint ebből a topikból kiderült. Meggyőző, egzakt bizonyíték nincs arra, hogy pl. x nem fog sosem lelépni Y mellől.

Amennyire ismerem az emberi lélektant és az evolúció működését, számomra elképzelhetetlennek tűnik, hogy ilyen létezzen.


Az viszont igen valószínűnek tűnik, hogy az önző emberi természet azokhoz vonzódik, akiket nyereségesnek talál önmagára és az utódjára. Nagyon szép becsületességről, őszinteségről, meg szeretetről beszélni, de az a helyzet, hogy a machiavellizmus pont azért maradhatott fent, mert segítette a túlélést bizonyos körülmények között. Megfigyelték (talán csimpánzoknál), hogy a gyengébbek úgy tudták reprodukálni magukat, hogy a megtévesztést használták stratégiaként.


"We're done playing the hero. There's no justice or evil. There is only either survival or erasure." (Toppo, Dragon Ball Super)

ápr. 4. 15:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!