Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A machiavellizmusról, mint...

A machiavellizmusról, mint evolúciós stratégiáról mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

A machiavellizmus a "sötét triád" egyik tagja, bár a pszichopátiával és a nárcizmussal szemben nem tekintik betegségnek.

Lényege az, hogy a machiavellista ember amolyan stratégiai játéknak tekinti az életet, és kaméleonszerűen alkalmazkodik minden helyzethez. Ha kell egyűttműködik, ha kell önző. Teszi mindezt annak érdekében, hogy megtévessze az embertársait, és kihasználja őket úgy, hogy elérje a célját.

Önmagában a megtévesztés az állatvilágban is, azon belül a majmoknál is megvan. Fennmaradásának egyik oka az lehet, hogy gyengébb egyedek az erősekkel szemben úgy tudták biztosítani a túlélésüket, hogy megtévesztették a másikat.


ápr. 4. 22:47
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
91%
Egyáltalán nem erről szól a machiavellizmus. Én például üzleti életben machiavellista vagyok, nem válogatok az eszközök között ha a célom elérése a cél. Ez nem egy betegség, hanem ha úgy tetszik egy stratégia. Nagyon leegyszerűsítve "a cél szentesíti az eszközt". Amíg törvényes keretek között intézi valaki, addig szerintem nincs vele gond. Sőt, aki nem képes érdekérvényesítésre, azt nem tartom életre valónak, tetszik/nem tetszik. Meg van a helye a "puhaságnak" és a "szelídségnek" a magánéletben, de ha üzletelsz valakivel, szerződést akarsz kötni stb. akkor feltételezned kell hogy mindenki más is csak a saját érdekeit nézi. Ha jó szándékkal, naivan állsz hozzá mindenkihez, sosem jutsz egyről a kettőre.
ápr. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

#1


Sosem hallottam még olyan emberről, aki bevallotta volna (akár egy anonim fórumon) hogy ő machiavellista, szóval üdvözöllek.

ápr. 4. 23:08
 3/18 anonim ***** válasza:
87%
#2 nem gondolnám hogy ezt titkolni kéne, mert semmi problémát nem látok ezzel kapcsolatban. Ez az élet rendje. Két féle ember létezik szerintem. Az olyanok mint én akik hideg fejjel, racionálisan tudunk döntéseket hozni akár mások kárára is, de az érzelmi intelligenciánk majdnem hogy 0, meg az olyanok mint a barátnőm aki meg néha mintha nem is gondolkodna amikor döntést kell hoznia, viszont egy szeretetbomba. Szerintem az a szerencsés ha két ilyen ember talál egymásra. Ő is vissza tud engem fogni, és én is tudok bele néha kis racionalitást önteni.
ápr. 4. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Machiavelli A Fejedelem c. tanulmányában szót ejt a reneszánsz kori Itália városállamainak államvezetési módszereiről, lehetőségeiről, szokásairól.

Meglátásait részben más körülmények között is lehetséges a gyakorlatban alkalmazni, de csak részlegesen, ugyanis az ő korában teljesen másképpen jelent meg mondjuk a háború, mint például a 20. században.

Ugyanígy számos kianalizált fogása is csak az ő korára jellemző, például megemlíteném a média, vagy a propaganda szerepét, amelyek súly jelen korunkban teljesen más, így másképpen is kell ezt használni, figyelembe venni.

Vagyis a machiavellizmusnak komolyabb szerepet tulajdonítani, mint amit a saját korában jelentett, súlyos hiba és nem is helytálló, mivel az erkölcs és az etika az államigazgatásban régen is játszott és ma is játszik meghatározó szerepet, ráadásul olyan hatalom ma már csak ritkán és kevés helyen állhat rendelkezésre, ahol használni lehetne a machiavellizmust, például észak-Koreában, de az meg senkit nem érdekel.

ápr. 5. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
#1 #3 Hát én azért annyira nem lennék rá büszke, hogy simán félreteszem az értékrendemet és gond nélkül eltaposok másokat, ha az anyagi hasznom úgy kívánja. Mert ezt jelenti a macchiavellizmus. (bár a leírás alapján nem vagyok benne biztos, hogy igazán macchiavellista vagy)
ápr. 5. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
(már csak azért sem, mert egy igazi macchiavellistának nem gond törvényt szegni, feltéve, hogy nem túl nagy a lebukás kockázata.)
ápr. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

"Vagyis a machiavellizmusnak komolyabb szerepet tulajdonítani, mint amit a saját korában jelentett, súlyos hiba és nem is helytálló"


Mint említettem, a machiavellizmus ma "a sötét triád" között van számon tartva. És nem, nem csak a politikára vonatkozik, hanem egy életszemlélet, egy jellem. A machiavelliata agya is más, ezt tudományosan kimutatták. A machiavellista ember kihasználja az embereket, hogy előre jusson az életben.

ápr. 5. 11:35
 8/18 anonim ***** válasza:
#4 A kifejezés jelentése mára rég túlnőtt azon, hogy a maga korában mit csinált vagy nem csinált Niccolo Machiavelli.
ápr. 5. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Szerintem, jobban átgondolva, az #1-es valaszolónak csak vannak machiavellista vonásai, de ő maga nem machiavellista ember.
ápr. 5. 11:37
 10/18 anonim ***** válasza:

"A machiavellista ember kihasználja az embereket, hogy előre jusson az életben."

Hát ez nem az a dolog, amivel büszkélkedni szokás. A jobbak meg tudják oldani az előrejutást mások kihasználása nélkül is.

Mint evolúciós stratégia, nem lehet egyértelmű kijelentést tenni, előnyös is, hátrányos is lehet, mint sok minden más is. (azért sokkal inkább legfeljebb csak az egyén szintjén képes előnyös lenni, a közösség szintjén jóval kevésbé.)

ápr. 5. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!