Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Tejútrendszer átmérője...

A Tejútrendszer átmérője 100000 fényév. Az Univerzum átmérője 93 milliárd fényév. Csak 930000-szer nagyobb az átmérője az Univerzumnak, mint a Tejútrendszernek?

Figyelt kérdés
2011. máj. 28. 21:10
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom kérdező honnan vette a 93milliárd fényévet.(mgj.: Mai napig vitatott, véges ill. végtelen e a világegyetem)


Jelenlegi belátható táv 13,7milliárd fényév. Tehát a világ amit ismerünk max egy 13 700 000 000 fényév sugarú gömb.


Ebben helyezkedik el a becsült 10^11 db galaxis.


Egy kis számolás:

(4/3)*pi*r^3=>10,77*10^30 köbfényév :D a jelenleg belátható világegyetem mérete.


V/db => 107*10^18 köbfényév térfogatra jut 1 galaxis. (egy galaxis átlagosan 10^7-10^12 csillagot tartalmaz, a tejút kb. 300*10^9 csillagával tekinthető egy átlagos galaxisnak.)


V tejút=(4/3)*pi*(50000)^3=209*10^3 harmadikon köbfényév.(egyszerűség kedvéért a galaxist gömbnek tekintjük, bár nem mindegyik gömb alakú akad olyan is, a nagyobb galaxisok állt. spirál galaxisok, így a kapott érték felette van egy átlag galaxis térfogatának ~3x-osa)



Ha a kapott értékekkel még egy csikit bűvészkedünk a következőt kapjuk:

A tejutat körbeveszi a tejút térfogatánál 514270599999999 szer nagyobb ÜRES űrrész.!!!!!!!!!!!



Nos ha ez még mindig nem elég szemléletes, akkor képzeld azt, hogy van egy gömböd, közepén 1 galaxissal, a gömb térfogata 10,7m^3 vagyis a gömböd sugara 1,36m a gomb közepén csücsül egy 0.000015 sugarú galaxis. Vagyis az egy méter sugarú gömbben csücsül egy porszem szó szerint.



Ugye menyire becsapós ha az 1D adatot próbálod meg átültetni a 3D be? Pedig én a te általad megadott ismeretlen forrású érték tizedével számoltam. ha azzal tettem volna, a kapott végső érték 1000X nagyobb lenne!!!!

Ugyanis ott a köbre emelés :D

2011. máj. 29. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
ui.: Amikor a 1,36 méter átmérőjű göbös szemléltető példát írtam, nem említettem, ha a példában a világegyetem méretét is figyelembe szeretnéd venni fel kell szoroznod 10^11-el, egyenletes galaxis eloszlást feltételezve, hogy megkapd az összehasonlításban a BELÁTHATÓ világ méretét.
2011. máj. 29. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válasz!

Szóval egy 1000-red porszem egy méter átmérőjű gömbben a Tejútrendszer. Csak azért hittem, hogy olyan kicsi mert a nagyrésze űr az univerzumnak és mindössze 950000-szer nagyobb az átmérője. És nem 13,7 milliárd fényévre látunk el, mert akkor még nagyon kicsi volt a Világegyetem. És nem értettem, hogy mit írtál másodszorra.

2011. máj. 29. 22:20
 14/27 anonim ***** válasza:

Csak hogy tisztázzuk:

Jelenleg a becsült világegyetem életkora ~13,7milliárd év.

A nagy bumm után inflációs korszak alatti tágulásról információt nem szerezhetsz, mivel ez idő(~10^(-35)s)/legalábbis közvetett módon/ alatt plazma töltötte ki a világot. Megközelítőleg a plazma lecsatolódásának ideje 300ezer újabban 380ezer évvel az ősrobbanás után történt. Ezen idő előtt nem léteztek kompakt objektumok,(feltételezés ma ismert fizikai törvények alapján) valamint minden elinduló fénysugár azonnal elnyelődve elvesztette információját.


Tehát az első információ amit megkaphatsz, az a lecsatolódás utáni pillanatban útnak induló fénysugár, név szerint kozmikus háttérsugárzás. Tehát, bár a világ lehet hogy nem 13,7milliárd fényév átmérőjű,/mint írtam vita témát képezi, hogy véges vagy végtele e egyáltalán/, de mint megfigyelő számodra, számunkra 13,7milliárd -0,3 fényév sugarú gömb, mivel ennél korábbról, messzebbről információ nem juthatott el eddig hozzánk./semmilyen más módon, mivel információ c-nél gyorsabban nem terjedhet/


Ui.: Azt a második részt úgy értettem, hogy amikor szemléltetésnek írtam az 1 méter sugarú gömböt, az nem a világegyetem, hanem az azt az űrtérfogatot szemlélteti, amiben 1 galaxis elhelyezkedik. Szóval a legközelebbi szomszédja megint csak egy 1 méter sugarú gömbben csücsül.... ha az 1 méter sugarú gömbből leraksz 10^11 darabot egymás mellé akkor megkapod a világ belátható méretét~~~ /persze a gömböket nem lehet úgy letenni egymás mellé, hogy felületük minden pontja érintkezzen, de ettől most tekintsünk el, ha kockával írtam volna lehet szemléletesebb, mert 10^11 db kockát felhalmozva egy kupacba megkapod a világ méretét, és minden 1 méteres kockában ott csücsül egy ezred porszem méretű galaxis/

2011. máj. 30. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2011. jún. 1. 20:08
 16/27 A kérdező kommentje:
Elszámoltad, mert a V tejút az 5,2*10^14 köbfényév és így a porszem sugara 0,02m.
2011. jún. 2. 12:08
 17/27 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező. Sokszor írták, hogy a világegyetem keletkezésének ideje 13,6 milliárd éve történt kb. Mert a legtávolabbi megfigyelt objektum 13,6 milliárd fényévre van. Ergó ennél nagyobb a jelenlegi ismereteink szerint nem lehet, mivel ahhoz a fénysebességnél gyorsabban kellett volna tágulnia az ősrobbanás után, és ezt még az űrkutatók is cáfolják.
2012. júl. 6. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:
Az ősrobbanás után jóval fénysebességnél gyorsabban tágult, ezt inflációnak hívják, nézz utána.
2012. júl. 6. 13:41
 19/27 anonim ***** válasza:

Igen de ez csak feltételezés :D Tudom, hogy egyes elméletek szerint gyorsabban tágult. De a fizika törvényei szerint ez nem valószínű! :)

Elméletek kérdése az egész. Nézz utána! :D

Egy a vége, olyan idős az univerzum, amekkora a legtávolabbi megfigyelt objektum távolsága fényévben.

2012. júl. 6. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:
Tőlem feltehetjük, hogy csak 13,6 mrd f.é. az átmérője, de az esetben még kevesebbszer nagyobb a Világegyetem a Tejútrendszernél.
2012. júl. 6. 21:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!