Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen érvekkel lehetne...

Milyen érvekkel lehetne meggyőzni az embereket, hogy a csillagászat nem fölösleges és haszontalan és megéri foglalkozni vele?

Figyelt kérdés
Régóta érdekel ez a terület, de a barátom is többször piszkál vele, hogy miért foglalkozok ezzel, egyáltalán nem fontos, ne olvasgassak már annyi mindent erről a témáról, meg mások sem értik ezt, főleg, aki vallásos. Én próbálom a pozitívumokat megismertetni másokkal, amennyire tudom, de lehet, hogy nem jók az elképzeléseim.
2011. júl. 5. 18:49
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

miért, amúgy mi haszna is van?

én azt gondolom, hogy szép tudomány valóban, szívesen hallgatok róla, de hogy mi haszna van a való kis egyszerű életünkben arra nemigen jövök rá. miért jó nekünk az, ha megtudjuk hogy létezik az ötmilliótiszenkettedik elnevezett kiscsillag is? najó most csak mondtam valamit, tudom, ez most elég elnagyoltnak és butának tűnt.

2011. júl. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
91%

Na akkor nem csak egy mondatban.


Az hogy megfigyeljük a körülöttünk levő szűkebb univerzumot egyáltalán nem haszontalan.



Elsőként ha valamely szegény fizikus, tőke, és irdatlan pénzek nélkül alkotni akar a tudományban valami újat, de nincs lehetősége még a Tevatron vagy a CERN közelébe sem kerülni, kénytelen olyan mindenki által elérhető adatokra támaszkodni, amint a kozmológia szolgáltat neki.


Másodszor: Manapság még-inkább mint 10-30 éve, az a fő irány hogy ha van egy elméleted, addig szóba sem állunk veled, míg nem bizonyítod hogy az az elmélet konzisztens mind a földi körülmények közt megfigyelt jelenségekkel, mind a világegyetem egy távoli csücskében megfigyelt eseménnyel.


a kozmológia úgy 150 évvel ezelőttig tényleg külön tudományág volt, s mint ilyen volt értelme megkérdőjelezni annak szükségességét. Viszont ma, a kozmológiai a részecskefizika a mechanika de akár említhetném a plazmafizika és még sok egyéb ág olyannyira összefonódott hogy szükséges egyként kezelni őket. (nem matematikailag, most tudományfilozófia szemszögéből, bár néhány elemük matematikailag, és szemléletileg is közel került egymáshoz)

Bármilyen kísérleti eredmény itt a földön azonnal ahhoz vezet, hogy keressük az égi megnyilvánulását, és fordítva.


És mivel az égen megfigyelhető jelenségek számossága nagyban felülmúlja a laboratóriumi körülmények közt lezajló folyamatokat(még akkor is, ha másodpercenként milliárdszor igazolják a spec rel igazát laborban pl.) egyértelműen következik, hogy érdemesebb, és költséghatékonyabb is először ott körülnézni, aztán utána bemenni a laborba úgy hogy már legalább van fogalmunk arról mit is keresünk kísérletezni.

Nem egy fizikai megfigyelés volt ami ma fizika standard modelljében szerepel, és kiindulópontja kozmológiai felfedezés.



Ui.: Az olyan projektek, amik pl. exobolygókat keresnek, tényleg megkérdőjelezhetők, közvetve legalábbis. (haszna biztosan nem lesz mivel belátható jövőn belül úgysem jutunk oda) Viszont érdekes módon, pont ez az amire a kormányok több pénzt adnak, mivel ez olyan kézzelfogható. :D


De azért engedtessék meg egyrészt ilyen az emberi természet. A kíváncsiság, legalábbis a jobb genetikájú embereknek része. Sajnos a világból első ránézésre kiveszőben van a tudásszomj(Hülyeség kora c. film jól szemlélteti), de azért én még optimista vagyok. :D


Ui.2:

Azért fogadni mernék, az ilyen emberek azt is megkérdőjelezik, mi haszna van a CERN-nek, vagy teszem azt a mateknak, szóval ha ilyen figurákról van szó, nyugodtan mond azt nekik, hogy neked a pedikűr manikűr címjegyzék nekem meg ez. Aztán STFU :D(mármint neki)


Baleys

2011. júl. 5. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
30%

oké oké.. de azzal hogy az ember kielégíti a kíváncsiságát még nem jutott előre.. értem én ez alatt, a világ fele éhezik, valakik meg az égboltot kémlelik hogy aztán a foglamam sincs mirejó kutatásaikkal valami forradalmit alkossanak. ami szép és jó, hogy lesz egy új elméletünk, de szerintem először úgymond az igazi, egyszerű, földi dolgokra kellene szórni a pénzt..

mert értem én, hogy okos vagy, és hajt a kíváncsiság, de istenem mások meg nyomorban élnek, de azért kutatgassanak csak a nagy agytrösztök dollármilliókkal..

lehet ez csak az én paraszti elme gondolkodásom, de tőlem aztán kőkorszaki szintre is visszafejlődhetünk, ha végre béke és boldogság lenne. persze ez utópia!

2011. júl. 5. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
100%

Ha visszafejlődünk a kőkorszaki szintre, akkor nem lesz itt se béke, se boldogság.

Sok olyan felfedezés volt, aminek később gyakorlati haszna lett. Csak olyan áttételesen, hogy az ember nem tudja követni.


De például ha nincs csillagászat, soha nem derül ki, hogy működik a bolygók, holdak mozgása. Tehát nincsenek műholdak a Föld körül. Tehát nincs műholdas tévéadás, mobiltelefon, gps és még egy csomó minden.


A másik dolog, és ez most kegyetlenül fog hangozni: az emberek közötti egyenlőség csupán egy utópia. Szép gondolat, lehet és kell is segélyezni az elesetteket - de nem szabad, hogy ez megakassza a tudományt. Főleg mert sosem tudhatod, hogy egy most felfedezett, haszontalannak tűnő dolog mikor fogja nagymértékben javítani az életkörülményeiket.

2011. júl. 5. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
42%

jó persze, ez már csak elnagyítása volt a dolgoknak részemről. de miért nem mennek a hobbitudósok szomáliába árvákat féregteleníteni, ahelyett hogy a haditechnikát tökéletesítik...

szóval rendben, bizonyára van haszna ennek a tudománynak, de vajmi kevés köze van az ember mindennapi gondjaihoz. és lehet hogy a te életkörülményeid éppen átlagosak, vagy a felettiek, de mások éhenhalnak. bizonyára, ha te lennél ilyen körülmények között, te sem a mechanikáról tárgyalnál szabadidődben.. közelébe sem fognak jutni annak, hogy egyáltalán valaha halljanak a tudományról. szóval szerintem az oktatásnak van haszna :)

najó mindegy, ez ellen úgysem tudunk semmit tenni, csak leírtam ami eszembe jutott. bocsánat.

2011. júl. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
23%

Az asztrológiát én nem sorolnám a hókuszpókuszok közé, egyenlőre inkább egy "nem teljesen feltérképezett féltudomány"-nak tartom. Mivel a bolygóknak van kisugárzásuk valamilyen szinten az együttállások valóban hatnak a fogantatáskor és a születéskor. Túl sok az egyezés ahhoz, hogy ez csak hülyeség legyen.

A kérdésre meg annyit, hogy egy tudományt nem lehet manipulatív módon megszerettetni széles tömegekkel. Valakit vagy érdekel vagy nem, de be lehet lépni olyan szervezetekbe, mint régen a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat és foglalkozni vele. Magadért. Ne másokért.

2011. júl. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

"Az orvoslásban is jelentős szerepe volt-van az űrkutatási fejlesztéseknek. A súlytalanság állapotában végzett kísérletek új gyógyszerek előállítását teszik lehetővé, a vírusfertőzés leküzdésében is jelentős."

forrás: [link]


Minden mindennel összefügg. Az űrkutatás hozzájárulhat jobb gyógyszerek kifejlesztéséhez. Úgy gondolom, ez a legideálisabb, a kutató keresse az új technikákat, az orvosok pedig gyógyítsák a technikák alkalmazásával az embereket. Hiába mennének a kutatók is gyógyítani, ha nem lenne mivel.

2011. júl. 5. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

Első vagyok és szerintem elég ha azt mondom hogy az a haszna hogy lesz fogalmunk a körülöttünk lévő mindenségről. Michio Kaku szemléltette ezt egy jó kis példával. Vajon a halak között nincsenek olyanok akiket a vízen kívüli világ érdekel? Lehet hogy néhány hal baromságnak tartja hogy létezik vízen kívüli világ de mi van ha vannak köztük olyanok akik ilyenek törik a fejüket? Ez olyan mint a mai multiverzum elméletek.


Ne zárjuk ki életünkből a csillagászatot mert ha nem lennének csillagok mi sem lennénk itt.

2011. júl. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
42%

Nézd én nem állítom hogy ez fontosabb, mint az, hogy az egyenlőtlen társadalmi, és vagyoni hibákat, kiegyenlítsük, vannak égetőbb problémák, de azért ne legyünk naivak sem dollár milliárdok folynak most is olyan magasztos célt szolgáló intézményekhez, mint a Vöröskereszt, vagy az Amnesty Int.

(Nem véletlen az sem, hogy ezek a szervezetek, pusztán adományokból tartják fenn magukat, és nem kérnek a kormányok támogatásából. Az meg más lapra tartozik, hogy az ilyen jellegű tőke, egy feneketlen kút megtöltésére fordítódik, vagyis hasznot /agyagi, nem erkölcsi/ nem termel.)


Egyrészt ugye, kitudja, hogy az általad is említett forradalmi találmány nem eredményezi legalább azt, hogy olcsóbb lesz mindenhol az enregia pl. Az most ne nézzük hogy esetleg az informatikát, vagy egyéb kényelmi dolgot modernizálhat a tudomány.


Persze hogy itt is, itt szerepel az érv, amit az ember megalkot azt előbb utóbb saját fajtája ellen fordítja, hadipar... De erre nem az a megoldás hogy nem találunk ki új dolgokat, hanem a mentalitáson kéne váltani.


De visszatérve, erre csak azt a példát tudom hozni, amit egy Nemzetközi tan-os ismerősöm mondott, a kormányok mindig úgy viseltetnek egymás felé mint potenciális ellenfelek.

Szóval, ha Amerikában jólét van, akkor nem az az elsődleges céljuk hogy Szomáliát, vagy az arab világot segítsék, nekik azok csak külföldiek, idegenek, ha úgy tetszik lehetséges ellenfelek.

Az elsődleges, és legfontosabb, ezen országok szemében nagynak, hatalmasnak és ijesztőnek tűnni, és erre jó eszköz az hogy egyes országok, olyan dolgokra költenek irdatlan pénzeket, amik mások szemében kmhh. haszontalannak tűnnek, cserébe, a másik országban elterjed, hogy nézd ők milyen jól élnek, nekik még ilyen "hülyeségre" is futja. De akár említhetném az angol orvosi kutatásokat is, olyan abszurd dolgokra ad a kormány pénzt, ami első ránézésre tök értelmetlen, de ez nem más mint propaganda, marketing, a jóléti állam egy szimbóluma.


A másik, amire ki kell térnem, hogy mutatna az, ha ezen országok csak úgy minden fölös tőkéjüket külföldre adnák? Pl ha az aktuális magyar kormány közölné, márpedig mi 10x jobban élünk, mint az elefántcsontparkiak, és a GDP 10% -nak megfelelő összeget ezentúl nekik adunk. Hát nem tudom mit reagálna itt a vérmagyarság, vagy akár csak az értelmesebbik.



Az viszont egyáltalán nem jó érv ellenük, hogy visszaforgathatná a pénzeket hasznosabb módon is, ugyanis ez is egy formája a haszonszerzésnek, ha egy ország támogatja a tudományokat abból mindig jól jön ki. Nevet szerez magának, nő a képzettség, olyan ipari szektorok indulnak fejlődésnek, amik eddig nem voltak jelen...


Szóval ezzel az egésszel csak arra akarok kilyukadni, hogy amíg a világ ilyen, nem működne, ez az egész segítsük egymást gyerekek. Nem engedi, a nemzeti önérzet(most nem negatív éllel), a gazdasági érdek, és ha jobban megnézed, a nyugati társadalmi érdek sem. Amíg vannak határok, lesznek egyenlőtlenségek, széthúzás és háború. Belegondoltatok már hogy egy darab papíron egy darab vonalért milliók adják életüket?



Az egyetlen ami az egész ellen szól, az a lelkiismeret, de az meg olyan hogy csak akkor szólal meg ha nekünk jó.


Bocs hogy eltértem az eredeti témától.


Baleys

2011. júl. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
ennek koszonhetitek hogy most ide irkalhatjatok az ertelmes gondolataitokat hogy ennek semmi ertelme, mivel az internet is reszben ennek koszonheti letrejottet, tovabba az ertelmes musorokat nezhetitek az informativabbnal informativabb csatornakon, es a gps-t is emiatt tudjatok hasznalni, de gps-t nem csak ti hasznaltok. nem is beszelve a sok kiserlet eredmenyerol amiket az urallomason elvegeztek eddig.
2011. júl. 5. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!