Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért egészségtelenek a...

Miért egészségtelenek a génmódosított növények?

Figyelt kérdés
a biológiatanárom azt mondta, a növény módosított dns-e beépülhet az emberébe, de én ezt nem tudom elhinni
2011. júl. 19. 13:34
 1/5 hollófernyiges ***** válasza:
74%

Valamit félreérhettél, ez tényleg nem túl valószínű. Az egyik gond velük hogy sokszor még mindig antibiotikum-rezisztencia génnel tesztelik a gén beépülését és így a rezisztenciagén végigmegy a bélrendszereden és a bacik viszont készséggel beépítenek mindenféle DNS-darabot, így a saját bacijaid (amik között vannak patogén E. colik is) is rezisztensek lehetnek a gyógyszerre.

Másrészt a génbeépítés random történik és könnyen megeshet hogy kiütnek egy olyan növénygént amelyik egy mérgező/allergén/rákkeltő anyag semlegesítését vagy továbbalakítását végzi. Ez így a növényben felhalmozódhat, te meg megeszed. Ennek az esélye kicsi ugyan, de semmiféle tesztelést nem végeznek a kiszűrésére.

Van olyan génmódosított növény, amelyik rezisztens a gyomirtókra, így nagyobb adaggal permetezhetik és több méreg maradhat is rajta ha nem ellenőrzik megfelelően.

Alapvetően nem Sátántól való dolog a GM-technológia, de rendesen ki kellene vizsgálni a veszélyeit, és ennek a költségét szeretné az ipar a fogyasztókra hárítani inkább.

2011. júl. 19. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Én úgy hallottam, hogy tudják úgy módosítani a növényt, hogy saját maga termelje meg a rovarölő szert, így permetezni se kell, a baj ezzel hogy ezt egyáltalán nem lehet lemosni. Viszont a génmódosításnak előnye, hogy a fejlődő országok egzotikus klímáját is el tudják viselni a növények.
2011. júl. 19. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Bárhogy tudják módosítani a növény DNS-ét, ha akarnák, akár még mérget is tehetnének bele, nos, az valóban egészségtelen lenne. Van olyan módosítás(1. generációs), ami pl. patogén-rezisztens, és bizony, előfordulhat, hogy a termelt hatóanyag nagy mennyiségben az emberben is kiválthat allergiás reakciót. Illetve az antibiotikum-gének is gondot okoznak a bélrendszerben, bár ma már igyekeznek tisztességgel összepakolni a konstruktokat, hogy azért az étkezésre szánt növbényi részekben kivágódjanak ezek.

Viszont egy másik kérdésnél részletesen leírtam, vannak kifejezetten étkezésre szánt GM-növények, mint a Golden Rice (aranyrizs), ahol a rizsbe bevitték az A-vitamin egyik előformáját kódoló enzimeket, így a szemekben van A-vitamin, ami megoldja a hiánybetegségeket egyes országokban, ahol a rizs a fő táplálék. Illetve vannak vakcinált növények is, pl. a gyermekbénulás ellen a banánban termeltetnek ún. ehető vakcinát, vagyis a gyerekeknek nem oltást kell adni (amit valószínűleg a szegény országokban nem lehet rendesen megszervezni), hanem egy banánt, amit megesznek.

2011. júl. 19. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 hollófernyiges ***** válasza:

Az aranyrizzsel az a probléma hogy csak egy szépségtapasz, ami alól nagyon kilóg a tényleges probléma, hogy a nyomorgó afrikaiak nem jutnak rendes ételhez. Mivel az A-vitamin zsíroldékony, ha nem eszik mellé zsírt is (azaz húst), akkor nagyon rosszul szívódik fel és kilenc kiló aranyrizst kéne megenni naponta hogy valaki megkapja a szükséges A-vitamint. Másrészt van túladagolás is A-vitaminból, úgyhogy ha eszik húst is, akkor meg arra kell vigyázni hogy ne csak aranyrizst egyen mellé, különben megbetegszik. Meg persze ott van a diverzitás ügye, ha lelkesen meggyőznek minden négert hogy ezután aranyrizst termeljen, akkor egy kártevő akkorát tud tarolni a monokultúrában hogy egy fél kontinens éhezhet miatta.

És arra is kíváncsi vagyok hogy mi van ha egy négergyerek nem egy vakcinabanánt eszik meg, hanem mondjuk rászabadul a fára és betol öt kilót..

2011. júl. 20. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Utolsó: nem Afrikában, hanem Ázsiában tervezték bevezetni. Ott kizárólag rizst fogyasztanak nagyon sokan, és az elharapódzó A-vitaminhiány miatt jó lenne. Eddig is monokultúra volt, ezek után is az lesz. Az afrikai éhezésst ezzel nem lehet kiküszöbölni, ott víz- és termőtalaj-hiány van, az ellen meg extrém szárazságtűrő cirokfajokat próbáltak, de egyelőre nincs megfelelő eredmény.

A vakcinabanán pontos mechanizmusát nem ismerem, azt hiszem, még "zöld" formában kapják, később lebomlik a gyógyszer az ilyen problémák ellen.

2011. júl. 22. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!