Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valóban több milliárd éves...

Ha valóban több milliárd éves a Föld, akkor hová lett az óceánokból a só?

Figyelt kérdés

Végeztem egy egyszerű számítást, az adataim, amiket felhasználtam, a következők:


az óceánok átlagos sótartalma: 35 g/l = 35 kg/m3

az óceánok térfogata: 1,37 x 10^9 km3 = 1,37 x 10^18 m3

a Duna sótartalma 0,2 g/l = 0,2 kg/m3

a Duna vízhozama a torkolatánál: 6500 m3/s


A fenti adatok szerint jelenleg körülbelül 4,795 x 10^19 kg só található az óceánok vizében.

Számoljunk mondjuk 1 milliárd évvel és nézzük meg, hogy a Duna folyónknak (vagy egy Duna méretű folyónak) mennyi sót kellett volna ennyi idő alatt szállítania az óceánokba.


1 milliárd év = 10^9 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3,154 x 10^16 s.

Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma!


És ez csak a Duna (aminek a vízgyűjtő területe a szárazföldek területének csupán 0,55%-a), illetve csak 1 milliárd évvel számoltam.


Ha veszünk még néhány nagy folyót, ennyi idő alatt (ha valóban több milliárd éves a Föld) rég telített sóoldatot kellett volna 'varázsolniuk' az óceánokból. A párolgással a levegőbe jutó só mennyisége több nagyságrenddel kisebb, mint a folyók sótartalma, ezért az így kijutó só mennyiségét elhanyagolhatjuk.


Az adatokat innen vettem:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


2011. aug. 30. 18:08
1 2 3 4 5
 41/48 Tom Benko ***** válasza:
És úgy mégis, szerinted az a só, amit a folyók szállítanak, honnan van? Egyébként rengeteg nátriumvegyületet és kloridot szállítanak a folyók tengerbe, tehát a sókiválást elméletileg okozhatják azok is. Gyakorlatban azonban jelentősebb a sós vizű területek kiszáradása. Ezt ne egyszerre képzeld el, hanem folyamatos jelenségként. Az Ázsia méretű, 1 km mély óceán pedig például Thetys-óceán fedőnéven megvolt. Nézz utána szerintem.
2011. szept. 5. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/48 anonim ***** válasza:
100%

"1 milliárd év = 10^9 x 365 x 24 x 60 x 60 = 3,154 x 10^16 s.

Ennyi idő alatt a Duna 0,2 kg/m3 x 6500 m3/s x 3,154 x 10^16 s = 4,1 x 10^19 kg sót szállít az óceánokba, ami majdnem annyi, mint a jelenlegi sótartalma!


És ez csak a Duna (aminek a vízgyűjtő területe a szárazföldek területének csupán 0,55%-a), illetve csak 1 milliárd évvel számoltam."


Azt kérdezed, hol hibázik ez a számítás?


Nos, drága barátom a só fajsúlyát (3,85) és mennyiségét figyelembe véve ez a mennyiség 10649350 köbkilométer só lenne. Ha a Duna vízgyüjtő területe 900 ezer négyzetkilométer, akkor ez a két adatból kiszámolható, hogy a teljes vízgyűjtő területen 11,83 kilométer vastagságú só van. Amit aztán szerinted a Duna 1 milliárd év alatt visz a tengerek felé, a megadott vízhozammal, sóhozammal....


Van még kérdésed?

2011. szept. 6. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/48 anonim ***** válasza:
Utolsó hozzászóló válaszát igencsak lájkolom! :DDD
2011. szept. 6. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/48 A kérdező kommentje:

Az óceánok sókészletét, ha egyenletesen elosztanánk (csak, hogy könnyű legyen számolni) egy Föld méretű gömb felszínén, akkor utánaszámolhatsz, 43 méteres sóréteget kapnánk (2,16 g/cm3-vel számoltam). Ha ezt az egészet bezsúfolod a Duna vízgyűjtő területére (mert ezt csináltad), ne csodálkozz, hogy egy ilyen irreális méretet fogsz kapni!


Szerintem párszor már kitárgyaltuk, de még egyszer megismétlem, ha valami miatt félreérthető voltam. Sehol nem állítottam olyat, hogy a Duna folyt 1 milliárd éven keresztül és egyedül az töltötte volna fel az óceánokat sóval, csupán azt állítottam, hogy önmagában egy ekkora folyó (vagy a folyók közül mindig kiválasztva egy ekkorát, ha így jobban tetszik a megfogalmazásom) elég lett volna bőven arra, hogy kb ennyi idő alatt ezt megtegye. A többi folyóval együtt pedig lényegesen kevesebb időbe telhetett ez. A korábban említett másik számítás szerint ez kb 13 millió év. És ez nem az én számításom volt.

2011. szept. 7. 00:22
 45/48 A kérdező kommentje:

re: tegnapelőtt 16:01


Úgy látom, kicsit megfordítod a dolgokat. A példád szerint az az alap kiindulás, hogy a só (jelentős része) az óceánokban volt, és onnan került ki a szárazföldekre. Hogy fér ez bele szerinted a Föld keletkezésének elméletébe? Mert szerintem legalább az egyikkel gond van.


E szerint ugyanis a légkörben vízgőz volt és a Föld lehűlése során ebből csapódott ki a víz - ebben pedig nem sok só lehetett kezdetben. Ami só bele került, az a szilárd kőzetekből kellet, hogy származzon. Az előző kommentemben írtam, hogy ha az óceánok jelenlegi sómennyiségét szétterítenénk a teljes Földön, akkor kb 43 méteres réteget kapnánk. Figyelembe véve azt, hogy jelenleg is igen tekintélyes mennyiségű só van olyan folyókban is, amelyek nem sóbányák közeléből erednek, hogyan képzeled el a kezdeti 'nagyon sós' óceán kialakulását.


Remélem, nem úgy, hogy a 43 méteres sóréteg egybefüggően beborította a Földet és a levegőből kicsapódó víz szinte mindet egyből a medencékbe szállította...

2011. szept. 7. 00:52
 46/48 anonim ***** válasza:
100%

Komolyan kezdesz felbosszantani...


Hogy mennyi a só a Földön ez adott, Hogy mennyi a víz ez is adott. Tény hogy ezen értékek jelentősen nem változtak a Föld keletkezése óta. Tudjuk hogy persze került ide később, és kerül manapság is valamennyi, de ez teljesen érdektelen, gyakorlatilag elhanyagolható. Tudjuk tehát a két értékből, hogy mennyi lehet a Föld vízkészletének maximális sótartalma. Ez egy szám. Pontosan nem tudom mennyi, de nem is érdekel. Az egész számításodat azért végezted el, hogy megmutasd nem lehet 4550 millió éves a Föld. Jössz azzal hogy pl a duna mennyi sót szállít, és hogy ezzel az értékkel számolva mennyi sót kellett volna vigyen a tengerekbe. Memutattam, hogy ez a számításod miért helytelen, megmutattam , hogy helytelen az az elképzelésed, ami szerint ez a "sóhozam valahol a minimális körül lehet", memutattam, hogy egy folyó minimális sóhozama nulla is lehet!) Megmutattam neked hogy miért is teljesen alkalmatlan a módszered a Föld korának számítására. Elmondtam hogy inkább radiocarbon módszerrel számolgass, mert mindenki más értelmes ember ezt teszi, ezt fogadja el, immár 100 éve.


Most mégis mi a fenét szeretnél még? Elmondtuk hogy a Föld mennyi idős, megmagyaráztuk hol a só, és hogyan kerülhet oda, beláthatnád végre, hogy egy ilyen víz só rendszer akár százmilliárd évig is működhet.

Most meg azt feszegeted hogy alakult ki a a só maga?


Konkrétan mi a célod? Nem hiszed el, hogy a só kialakul, vagy nem hiszed el, hogy annyi só van amennyi? Azt kell mondjam a kérdésedet olyan alaposan körüljártuk már amennyire az lehetséges volt. Teljesen felesleges innentől bármit mondani. Hogy neked sehogy nem jön össze ennyi só kialakulása az a te bajod! Kialakult mert itt van, és van még millióféle vegyület amivel ugyanezt végigjátszhatod. Igazából már követni se tudom, hogy ténylegesen mi a gondod, de őszinte leszek, nem is akarom.


Összefoglalom:


- A számításaid alapfeltételei teljesen hibásak.

- A számításaid teljesen alkalmatlanok a Föld korának meghatározására

- Megmagyaráztuk a Föld vízkészletének és sókészletének körforgását.

- Beláttuk, hogy egy ilyen körforgásnak nincs időbeni korlátja


Kérdés lezárva, viszont látásra esetleg egy másik kérdésben...


maci

2011. szept. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/48 A kérdező kommentje:

Szerinted helyes volt a tegnapi 10:17-es cáfolatod, összevetve a következő kommentem első bekezdésével? A 11 km-es sóréteget úgy kaptál, hogy a Föld teljes sómennyiségét képzeletben beraktad egy akkora helyre, mint a Duna vízgyűjtő területe.


Szerinted helyes volt a tegnapelőtti 16:01-es elméleted a kezdeti sós óceán feltételezésével? Mert nem adtál magyarázatot arra, hogy ez hogyan fér bele az óceánok keletkezésének elméletébe, miszerint a levegőben levő vízgőz (amiben ugye nem sok só van) a lehűlés során lecsapódott.

2011. szept. 7. 13:02
 48/48 anonim ***** válasza:

"A 11 km-es sóréteget úgy kaptál, hogy a Föld teljes sómennyiségét képzeletben beraktad egy akkora helyre, mint a Duna vízgyűjtő területe."


Istenem, hát nem te jöttél azzal hogy egy Duna jellegű folyó mennyi sót visz a tengerekbe egymilliárd év alatt? Ezt az adatot TE MAGAD adtad meg. Én csak arra akartam rávilágítani, hogy ez akkor lenne, lehetne igaz ha a teljes egymilliárd év alatt olyan lenne a sóhozama, és változatlan a vízhozama....


Ez volt az érved egyik alapja, és bíztam benne, hogy így talán belátod hogy mekkora marhaság ilyen sóhozamot ennyi időre feltételezni.


"Szerinted helyes volt a tegnapelőtti 16:01-es elméleted a kezdeti sós óceán feltételezésével? Mert nem adtál magyarázatot arra, hogy ez hogyan fér bele az óceánok keletkezésének elméletébe, miszerint a levegőben levő vízgőz (amiben ugye nem sok só van) a lehűlés során lecsapódott."


Te nagyon el vagy tévedve. Én nem egy elméletet vázoltam neked, hanem megmutattam hogy is működött, működhet a víz és a só körforgása egy már kialakult bolygón. Semmiféle keletkezésre nem utaltam sehol. Azt akartam megmutatni, hogy egy állandó vízmennyiség és adott sómennyiség hogyan foroghat körben a természetben. A bolygókeletkezés és a többi téma nem is része a topicnak és a válaszomnak sem.


Egy biztos; az adott mennyiségű víz itt van a bolygó keletkezése óta, és az adott mennyiségű só is. Ezt nem a jó istenke szórta ide, hanem a többi elemmel, vegyülettel, anyaggal együtt a Föld kialakulása óta itt volt valamilyen formában. Aztán az, hogy egy vegyi folyamat révén alakult ki, vagy eleve így került ide részletkérdés. Illetve nem részletkérdés de semmiképp nem az eredeti kérdésedre, itt adandó válasz. A lehűlő Földön kialakultak a tengerek óceánok, és az évmilliárdok alatt a felszínen, a felszín alatt előforduló sót szépen lassacskán a folyók, a tektonikai mozgások, meg a jó ég tudja még milyen folyamatok a tengerbe juttatták. Onnantól fogva van egy elvi maximális érték, a tengerek sótartalmára, ami közelében ingadozik a tényleges érték.


Egy dolgot vegyél észre. Az eredetileg felvetett "lenyűgöző" számításod alapjaiban hibás feltételezésekből indult ki. És, hogy emiatt teljesen alkalmatlan a Föld korának kiszámítására, maximalizálására. Nem kell ragozni tovább, fogadd el és lépj túl a dolgon.

2011. szept. 7. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!