Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hanghullámok terjedését,...

A hanghullámok terjedését, másképp befolyásolja, ha a zajforrással szemben egy ferde fal áll mintha egy egyenes?

Figyelt kérdés
Ha egy házat egy egyenes telekre ferdén építünk - a ház egyik vége 1 m-rel kijjebb kerül, mint a másik vége az utcával párhuzamos kerítéshez képest, akkor ez hogyan fogja befolyásolni a hanghullámok (autók, utcazaj stb..) terjedését?
2012. márc. 3. 16:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Vannak erre vonatkozóan zajvédelmi számítások, mérések, mire vagy konkrétan kiváncsi?
2012. márc. 3. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Arra, amit kérdeztem. Ha ferdén építünk meg egy házat az utcához képest, annak a hanghullámok terjedése szempontjából milyen jelentősége van? Erre bizonyára az tudna válaszolni, aki jártas a hangtanban.
2012. márc. 3. 21:58
 3/12 anonim ***** válasza:

A járművek által keltett hanghullámok más szögben verődnek vissza. A hangelnyelés tekintetében a berger féle sulytörvény érvényes marad.

A ház mivel ferdén van, ezért egyik oldalához később ér ugyan oda pl. egy jármű által keltett zaj, de a gyakorlat a számításokkal összhangban azt mutatja, hogy az ebből adódó csillapítás elhanyagolható. (Van erre egy exponenciális képlet - a decibelekre vonatkozóan, ha érdekel, nézz utána, nekem egyébként még egyszer régebben kellett ilyen számítást végeznem.)

Ez a helyzet tehát egy ház esetén.

Azonban teljesen más eset fordulhat elő akkor, ha pl. szemben is házak vannak, ill. más kiterjedt objektumok. Ebben az esetben figyelembe veendők a másodlagos visszaverődések, ill. a diffrakció is.

2012. márc. 4. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi. Te ezeket honnan tudod, ha megkérdezhetem?
2012. márc. 4. 20:47
 5/12 anonim ***** válasza:
Ha valóban bele akarsz merülni a témába, akkor irány a könyvtár, és a szakirodalomgyűjtés.
2012. márc. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Nem úgy akarok belemerülni, bár nagyon érdekes a téma, hanem történetesen érint a dolog, mert a házat, amiben lakom, úgy építették meg, hogy berezonál az egész, illetve a ház előtti terület is a forgalom zajától. Egyébként elvileg mellékutca. A ház úgy van elhelyezve, beleértve a háztól 2 m-re lévő 1,9 m magas kőkerítést is, illetve más szomszédos épületeket, hogy jól hallhatóan, ilyen érdekes, felerősödött zajok keletkeznek. Gondolom, hogy mivel a ház közel van - 3 m - az úttesthez, és az utca és a ház között van egy közel 2 m magas kőkerítés, ez a kerítés, fizikailag "hanggátló falként" működik, viszont az ilyen hanggátló falak közelében felerősödnek a hangok, mert, úgy tudom, hogy az csak némileg távolabbról tudná kifejteni a hanggátló hatását. Ehhez még rájön, hogy szemben is van egy kőkerítés, ami visszaveri a hangot, a ház pedig ferdén is van beépítve a kerítéshez képest. Az utca végén van egy merőleges utca - kb. 30 m-re - és abban az utcában a buszmegálló pontosan a mi utcánk torkolatában áll meg merőlegesen. Ez a busz olyan rezonanciát és zajt kelt a házam közelében és a házon belül, hogy bedugul tőle az ember füle. Gondolom, hogy az épületek elhelyezése okozhat valami érdekes dolgot a fizikai törvényeket illetően és ennek próbáltam utánajárni.
2012. márc. 6. 08:49
 7/12 anonim ***** válasza:
Hát a kőkerítés egy külön témakör. Ennek különös hatása van a zaj szempontjából. Ugyanis a kívülről érkező zaj a tetejénél elhajlik, és akár a zajt még fel is erősítheti. A visszaverődésekről nem is beszélve, amit te is említettél.
2012. márc. 7. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Kipróbáltam van egy kísérlet az ELTE honlapján, hogy hengerbe ébresztőórát kell tenni és egyik, illetve másik oldalára valami lemezt, én könyvekkel csináltam. Ilyen módon mintegy modelleztem a helyszínt és jól hallható, hogy ezek a falak nagyon felerősítik az ébresztőóra hangját. Szerinted, ha lebontatnám a kőkerítést és helyette léces kerítést csináltatnék, amelynek a lécei "szellősen" lennének rakva és a kerítés elé és mögé tujasort, vagy bokrokat raknék, akkor attól jobb lenne a helyzet?
2012. márc. 8. 08:44
 9/12 anonim ***** válasza:
Igen, az talán segíthet. De megjegyzem, ha igen zajos utcában laksz, a forgalom zaját ettől függetlenül nem nagyon tudod csökkenteni.
2012. márc. 9. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Amikor ideköltöztem, ez volt a legelhagyatottabb utca az egész településen, még le sem volt aszfaltozva és az enyém volt az egyetlen ház az utcában, nagyon csendes hely volt, csak saroktelkek álltak itt, de azoknak is hálókerítése volt és a másik utcában volt a bejáratuk is. Azóta 6 ház épült körülöttem körben, ebben a picike utcában, úgy, hogy a saroktelkesek leválasztottak a telkeikből részeket és eladták, illetve az egyik szembelévő saroktelkes, akinek egyébként egy irtózatosan nagy telke van, kinyitott egy 2. kocsibeállót az enyémmel mértanilag szemben és felépített egy 4 m belmagasságú garázst tőlem 3 méterre - a 30 éves Corsájának. Ezzel nekem eltüntette az egész kilátásomat és teljesen leárnyékolta szemből a házamat. Ha kinézek az ablakon semmi mást nem lehet látni mint egy hatalmas, otromba, vakolatlan garázst. Ezt persze bárhol máshol megtehette volna a hihetetlenül nagy telkén. Úgyhogy ebből az évtizedekig gyakorlatilag használaton kívüli pici utcából, miután ideköltöztem, 1-2 évvel később, egy zsúfolt, kellemetlen hely lett, sőt még "ralizni" is többen járnak ide. képtelen hangú, kiszuperált járművekkel, érthetetlen módon, mert nem itt laknak, de még a környéken sem.
2012. márc. 10. 10:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!