Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a matematika értelme?...

Mi a matematika értelme? Miért fontos azonkívül, hogy a természettudományokban jól használható?

Figyelt kérdés
2012. nov. 10. 18:40
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:
Még az az érdekes számomra, hogy senki nem írta, hogy a matematika is lényegében egy természettudomány és a matematika megismerése a természet megismerése is egyben (mint a fizika). Legalábbis senkinek a kommentjéből nem vettem ezt ki.
2012. nov. 13. 15:45
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

Hát merthogy a matek nem is természettudomány!

A matematika bizonyos eszközeit alkalmazzák a természettudományok, de maga nem az.

Azelőtt a matematika a Bölcsészettudományi Karon volt!

A természettudományok - a nevüknek megfelelően - a tapasztalati anyagi világot kutatják: földrajz, kémia, fizika, biológia...

A matematika egy absztrakció, így inkább a filozófiához áll közel.

2012. nov. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:
Hát én erről azt gondolom, hogy az a természettudomány, ami a világ alkotóit vizsgálja, ami nem feltétlenül anyagi. És mivel a matematikát nem a matematikusok találják ki és mégis létezik, ez csak úgy lehet, hogy az is a világot alkotja.
2012. nov. 14. 16:21
 24/26 anonim ***** válasza:

Azért ez nem olyan egyértelmű. Van, aki szerint a matematika létezik, és ha találsz egy új tételt, akkor azt felfedezted. Mások szerint új tételt feltalálni lehet. Van egy kis filozófiai különbség a kettő között.


Én arról sem vagyok meggyőződve, hogy a matematika egyes részei ne természettudományok lennének. Például a geometria simán lehet az. Ha a csillagászok belátják, hogy a Föld gömbölyű, akkor a gömbi geometria kutatása nem természettudomány? Hiszen az a Föld modellje. Ha a csillagászok belátják, hogy a világegyetem meg mondjuk hiperbolikus tér topológiájú, akkor ennek a kutatása megint csak természettudomány.


Az nem ellenérv, hogy ezek csak modellek, mert a fizikusok is modellekkel dolgoznak.

2012. dec. 15. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Mint azt magam is írtam, a matematika bizonyos ("földhözragadt") ágait alkalmazzák a természettudományok is. Ettől még a matematika túlnyomó része nem természettudomány.

Ha "létezik" valami, akkor az már anyagi természetű????

Ez nyilvánvalóan nem igaz.

2012. dec. 15. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

Figyelj a matematika kutatása rendkívüli fontos dolog. Nem csak azért mert a társtudományok használhatatlanokká vállnának nélküle. De számos gyakorlati eszköz sem létezhetne nélküle.

De a számítógép, mely a Boole algebrát használja, vagy a GPS ami a Riemann-geometriát használja, bár több száz éves, mégis érdemes kutatni a differenciálgeometriákat, hátha talál valaki valami jobbat, amivel még pontosabbakká válnak az eszközök. A elméleti fizika fejlődése egyre magasabb szintű matematikát igényel. Most, hogy a Higgs-bozont megtalálták egy fokozotabban igaz. Hiszen bár a standard modell utolsó részecskéjét is megvan, de mégse tudjuk hogy működik kvantumszinten a gravitációs. Ehhez egy oyan matematikai modell kell majd amit a Riemann-geometriát, és a Hilbert teret képes lesz egyesíteni.


Közgazdadásgtan: pl. a Nash egyensúly ami viszonylag új tétel szintén nagyon alkalmazható a játékelméletre, amit pedig kivállóan lehet alkalmazni erre a területre. Nagyobb nyereség érhető el stb.


Tehát ahogy látszik a matematika kutatása csupán más tudományterületetek alkalmazására "jó". Viszont a magas szintű matematika nélkül még azt se tudnád, hogyan világít a fény. Vagy hogy mi az elektron. Vagy hogy miért bomlanak az atommagok.


másrészt: ha vásároltál már kedves kérdező, akkor nyilván tudod, hogy a pénzt számolni is kell és az már matek. De ha valaki tervezni akar valamit megint csak erre van szükség.

2013. máj. 6. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!