Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az élet miért melegben létezik...

Az élet miért melegben létezik és hidegben miért nem?

Figyelt kérdés
Mi az oka annak, hogy az élőlények többsége a melegben "él" és elpusztul, megfagy ha hideg éri. szóval mi alapján választotta az evolúció a meleget a hideg helyett?
2013. márc. 29. 18:31
 1/6 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Mert a víz 0 C°-on megfagy, ráadásul ehhez közelítve az élőlények többségénél jelentősen lassulnak az életfolyamatok.

2013. márc. 29. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az élőlényekben sok víz van. Ahhoz, h a víz ne fagyjon be, illik 0°C fölött maradnia. Ha az élőlény nem bírja saját maga előállítani 0°C alatti léthez azt a hőmennyiséget, amely még megemeli a szervezete hőmérsékletét 0°C fölé, akkor nem éli túl a hideget.

Melegvérű élőlények ráadásul jóval 0°C fölött "üzemelnek".

Léteznek élőlények, amelyek túlélik fagyott állapotban a kegyetlen hideg telet. Pl. béka fajták. De szaporodni, élni, mozogni csak normál hőmérsékleten képesek. Vannak mikroszkópikus élőlények, amelyek egészen extrém körülmények között is tudnak létezni.

2013. márc. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
a kérdés úgy hangzik helyesen, hogy a földi élet miért melegben létezik, létezhet általunk nem ismret életforma pl folyékony metán alapú
2013. márc. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon egyszerű: a mi biokémiánk a viszonylagos melegben zajló folyamatokra épül, ahol a víz az oldószer. Ergo ezen reakciók mind-mind csak folyékony vízben képesek végbemenni.


De egyébként egyáltalán nem csak így képzelhető el az élet - nagyon könnyen kialakulhat az élet úgy is, hogy az oldószer nem víz, hanem pl folyékony metán. Itt is remekül megtörténhetnek a különböző kémiai reakciók, bár jóval lassabban, és, mivel az atomok, molekulák lassabban mozognak, így jóval ritkábban is. De pont ezen oknál fogva nem zárja ki a lehetőséget az életnek pl a Titánon. De az egy teljesen másfajta kémiát igényel, mint ami a földi élőlényekben zajlik. Nálunk ezek voltak az ideális körülmények, amik kellően hosszú ideig megmaradtak, és kellően sok reakció képes bennük végbe menni.


De, hogy eltérjünk a másik irányba: a szilícium alapú kémia leginkább magas, akár több ezer fokos hőmérsékleten tud végbemenni. Tehát nem kizárható, hogy van olyan bolygó, ahol kellően nagy a szilícium aránya, és kellően alacsony a szabad oxigén aránya - és ezek mellett van egy kellemes 1000 fok a felszínen. Ott is elképzelhető az élet egy fajtája.


De, hogy teljesen kilépjünk a fantázia világába: abszolút nulla fok körül is elképzelhető élet, mégpedig elektromos. Ügyebár a fémtömbök itt már szupravezetőként viselkednek, tehát elképzelhető egy olyan elektromos folyamat, ami "önmagához" hasonló folyamatokat indukál más fémtömbökben. Innentől már levezethető az evolúció ugyanúgy :) De persze ez már csak tömény fantáziálás.

2013. márc. 29. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2013. márc. 30. 10:40
 6/6 anonim ***** válasza:
Hidegben is létezik élet, a jegesmedve, a pingvin meg a fóka elvan melegben is.
2013. márc. 31. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!