Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kvantum fizikában a figyelő...

Kvantum fizikában a figyelő nem szubjektív/relatív?

Figyelt kérdés

A kvantum fizikában ugye egy kvantum részecske csak akkor részecske, ha figyeli egy figyelő, de valamit nem értek...

Az hogy mi számít figyelőnek az teljesen relatív dolog !

Tehát egy gomb megfigyelő ? vagy a macskám megfigyelő ? vagy egy vízcsepp megfigyelő ? Szóval mi az ami megfigyelőnek számít ? Ez túl relatív és szubjektív, hogy mi számít megfigyelőnek... Egy tájékozottabb személy választ adhatna nekem erről, előre is köszönöm !



2013. aug. 25. 21:13
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%

Nem az a lényeg, hogy megfigyelő-e, hanem hogy "mit kérdezünk tőle". Vagyis hogy mivel, hogyan figyeljük, ill. milyen kölcsönhatásban vesz részt. Ilyen értelemben bármi "megfigyelő", ami kölcsönhatásba kerül egy ilyen elemi résszel.

Ha pl. egy elektront atomrácson keresztül küldünk, akkor hullámszerűen szóródik. Ha ütköztetjük vmivel, akkor részecskeszerű tulajdonságai vannak.

Itt a "csökevényes" emberi szemlélet miatt véljük kettős természetűnek a dolgokat, az ő természetük olyan, amilyen, csak mi a makrovilágból igyekszünk analógiákat levonni.

2013. aug. 25. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbb esetben nem az ember a megfigyelő, sőt...


Megfigyelő az, amelyik valamilyen úton-módon fizikai interakcióba lép az adott részecskével, és arról információt szerez.


Ez az emberek esetében szinte kivétel nélkül a gép, ami vizsgálja. Amennyiben a vízcsepp (vagy a macskád) interakcióba lép vele, információt nyer ki, akkor az a megfigyelő. Tehát a megfigyelő sohasem relatív, mindig adott helyzetben pontosan meghatározható.

2013. aug. 25. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Hűűű ez így kicsit magas... De kezdem halványan érteni...

Tehát az ember, az csak példa szokott lenni, valójában bármilyen anyag, akár egy részecske is, ha "érintkezik vele" egyből részecskeként viselkedik, ha pedig semmilyen kapcsolat nincs, akkor hullámként ? De nem világos, hogy pontosan mi számít érintkezésnek ? Tehát tegyük fel most elindítok egy kvantumrészecskét (tegyük fel ilyen hatalmam van.... :D ) tegyük fe nem nézek rá, és átlövöm egy kis lyukon, elméletileg ha valami "figyeli" atomkéne viselkedik, ha nem figyeli semmi, hullámként. De nem értem mi ez a figyelés, mármint mi számít érintkezésnek, pontosabban iformáció szerzésnek ? Ennyi erővel ha beleütközik a levegő, a levegő is információkat von le (levegő részecske) a kvantumrészecskéből. Magyarul ha teljesen üres térben a semmi közepén, ahol tegyük fel téridőkontinumon kívül semmi nincs, csak egyetlen kvantumrészecske, és ellövöm, de nem nézek rá, akkor hullámként fog viselkedni. (mert nincs semmi ami információkat gyűjt be róla) De ennyi erővel a sötét anyag is levonhat információkat egy kvantumrészecskéről

akkor miért nem viselkedik mindig atomként ? (elméletileg tökéletesen légüres tér nem létezik). Bocs ha kicsit bonyolult voltam, csak 19 éves vagyok, és nagyon érdekel a téma, sok videót néztem, minden értek, kivéve ezt az alap dolgot, hogy mi számít "figyelőnek" . Itt leírtam mi az ami nem érthető.

2013. aug. 25. 23:43
 4/28 anonim ***** válasza:

Nem egészen, kérdező.


Ha egy résen küldöd át, akkor hullámként viselkedik - ha pedig becsapódik valahol, akkor részecske.

Olyan állapotban, amikor éppen semmilyen kényszer nincs - akkor se nem részecske, se nem hullám.


Hasonlat: ugye, a víz, ha mederben folyik, akkor folyó. Ha csak úgy ott van, akkor tó. Ha viszont nem kényszeríted mederbe - akkor mi is?

2013. aug. 26. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

"Ha egy résen küldöd át, akkor hullámként viselkedik - ha pedig becsapódik valahol, akkor részecske. "

Ezt értem, de mi az hogy kényszer ? Bármilyen aktív folyamatban van része, csak akkor "létezik" részecske/hullám tulajdonságú anyagként ? De már teljesen máshol tartok, mint eredetileg... eredetileg figyelőkről volt szó, már teljesen máshol tartok. teljesen összezavarodtam... azt értem hogy hullám/részecskeként is tud viselkedni, ami ezek szerint attól függ, hogy hat-e rá valami, de nem értem mi ez, hogy "hatni rá".

2013. aug. 26. 01:55
 6/28 anonim ***** válasza:

A KÖLCSÖNHATÁS a kulcsszó!

A kétlyukas kísérletben (ha detektorokat teszünk a lyukakhoz, akkor csak az egyiken megy át, ha nem teszünk detektorokat, akkor interferenciakép keletkezik, mintha egyszerre két lyukon menne át hullámként....) az elindulás pillanatában "tudja" a részecske, hogy van-e vagy nincs detektor.

Ebből úgy tűnik, hogy a megfigyelő is része az egész jelenségnek, vagyis KÖLCSÖNHATÁSBAN van az egész rendszer.

2013. aug. 26. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 Wadmalac ***** válasza:
95%

Érdekes dolog ez, egyes kísérletek éppen arra mutatnak, hogy a jelenség olyan mintavételezés esetén is megtörténik, amikor abszolút nincs behatás, kölcsönhatás a jelenség és a megfigyelés közt.

A megfigyelést tulajdonképpen egy dolog jelenti, és ez akármennyire filozófiai kérdésnek tűnik, a kvantummechanika esetén keményen fizikai jelentése van: megfigyelésnek minősül, ha a rendszerből információ kivétele történik, bármi módon. És megdöbbentő módon a megfigyelő van-e kérdésre az igen vagy nem választ az adja meg, hogy ez az információ bármilyen módon felhasználásra kerül vagy nem. A kvantuminformáció valódi fizikai létezőként viselkedik.

Baromi misztikusan hangzik, de itt már az egy kérdésre párhuzamosan létező igen-nem válasz elmélete is előkerül.

A Schrödinger-féle macsek témája. Bele lehet bonyolódni facányosan. :)

2013. aug. 26. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
91%

Nem attól lesz hullám/részecske tulajdonságú, mert megfigyeljük, megfigyeli bárki vagy bármi is. A részecskék mindig kettős természetűek, mindig és minden helyzetben megőrzik ezt a dualitást. Mi csupán a megfigyeléssel belekényszerítjük valamelyik formába, és vagy a hullámtermészetét, vagy a részecsketermészetét látjuk végeredményképp.


Kicsit erőltetett hasonlattal, olyan ez, mint a víz. Ha azt vizsgáljuk, hogy hogyan folyik lefelé egy lejtőn, akkor olyan kísérletet kell összeállítanunk, amiben szerepel a víz, egy lejtő, és legalább 1 fok a hőmérséklet, különben odafagy a víz a lejtőre, és nem folyik sehová. Tehát eleve úgy állítjuk össze a kísérletet, hogy lehetőleg fűtött szobában legyen, és a folyékony halmazállapotban legyen a víz. Ám ilyenkor nem tudjuk vizsgálni a jég tulajdonságait, pedig az is víz, csak másféle formában, más tulajdonságokkal, jellemzőkkel. A magas (pl. 20 fokos) hőmérséklettel ráerőszakoljuk, rákényszerítjük a vízre, hogy folyékony legyen a halmazállapota, mint ahogy pl. a kétrés kísérletben ráerőszakoljuk az elektronra, hogy a hullámtermészetét mutassa.

2013. aug. 26. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 szpeti1991 ***** válasza:
100%
A lényeg valóban az, hogy kettős természetéből egyszerre csak az egyiket tudjuk megfigyelni. Ha megfigyeljük, hogy a kétrés kísérlet során melyik lyukon megy át, akkor kénytelen részecskeként viselkedni, hiszen ez az infó érdekel minket. Ellenben ha nem ezt figyeljük, akkor hullámként viselkedik. Ennyi a megfigyelés szerepe: melyik viselkedésformáról akarunk információt szerezni.
2013. aug. 26. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
Kiváló válaszok.
2013. aug. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!