Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A relativisztikus fizika...

A relativisztikus fizika szerint a tömeg, a sűrűség, a térgörbület, a hossz stb. abszolút mértékben változik, vagy csak viszonylagosan, a megfigyelő perspektívájából ítélve?

Figyelt kérdés
Mindegyik inerciarendszer saját lokális órával bír, tehát z idő viszonylagos és nem abszolút. A többivel viszont nem vagyok tisztában. Tehát a teoretikusan 290 000 km/s-el (a fénysebesség 96%-a kb.) haladó űrhajós érzékelné-e azt, hogy a tömege megnőtt, méretei lecsökkentek stb.? Mert kívülről nézve változás történik. Köszönöm!

2013. szept. 23. 01:44
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
100%

Én éppen azért ajánlottam Hraskó írását, mert fizikusként hozzáértőnek érzem magam. Amiket mond, teljesen logikus és érthető, és az is igaz, hogy sok fizikus egyszer valamikor megtanulta az elméletet, és azóta egyszer sem gondolta át a belső összefüggésrendszerét. Hraskó évtizedek óta tanítja és foglalkozik a relativitáselmélettel. Ezen idő alatt ő maga is újra meg újra rákényszerült, hogy átgondolja az egészet, ezért elég hiteles és alapos forrásnak tartom őt. Egyébként nemcsak relativitáselmélet témában. Írásait olvasva kiviláglik, hogy mennyire körültekintőek, tiszták és világosak a gondolatmenetei, amelyek tipikusan az olyan emberek sajátjai, akik nagyon is jól látják szakterületük részletkérdéseit.


Az általad idézett részlet a szövegből teljesen helytálló. Ami az Einstein-egyenletben a téridőgörbület forrásaként megjelenik, az nem a tömeg, hanem az energia-impulzus tenzor. Ez egy 16 komponensű mennyiség, amelyek egymással keverednek aszerint, hogy milyen két vonatkoztatási rendszer között a transzformáció. A relativitáselméletben az egyetlen tömeg, aminek egyértelmű jelentés tulajdonítható, az a nyugalmi tömeg, amely az előbbi tenzor egyetlen komponenséhez köthető csupán. Mozgó test esetén azonban nyilván nem egyedül ez, hanem mind a 16 komponens szerepet játszik a téridő görbületének kialakításában.

2013. szept. 27. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
Egyébként Hraskó egyáltalán nem "eléggé más megvilágításban" látja az elméletet. Csak nagyobb hangsúly fektet az elmélet egyes elemei közötti logikai kapcsolat bemutatására. Kifejezetten jól alapozza meg az egyes fogalmak bevezetését amelyek ezáltal jobban érthetőbbé és természetesebbé válnak.
2013. szept. 27. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod!
2013. szept. 27. 13:21
 24/28 anonim ***** válasza:

#17 és #21:


De, akármeddig tudod gyorsítani. Ezt úgy értem, hogy ha az űrhajód állandó tolóerővel hajt, akkor akármilyen gyorsan mész, ez a tolóerő nem fog fokozatosan kisebb gyorsulást eredményezni. Te a hajódon belül az örökkévalóságig konstans gyorsulást érzel, persze közben nem éred el a fénysebességet, erről az idődilatáció gondoskodik.

A lényeg az, hogy te a hajón belül nem érzel semmilyen változást, csak a nyugalmi tömeged érvényesül és azt az idők végezetéig változatlanul gyorsíthatod.

2013. szept. 27. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
Ha így érted, akkor igen, hiszen a rendszered kívülről nézve is folyamatosan kap energiát. Én csak a sebesség változásra értettem. Azt tekintve a gyorsulás már nem lesz egyenletes belülről nézve sem.
2013. szept. 27. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
0%
24 Ez egy baromság akár ki is tanította ,a gyorsulás nem lehet végtelen mert 1c nél megszűnsz létezni kivéve ha körbe körbe mész de ott meg az lesz igaz hogy a sebességed marad állandó mivel az 1c t semmilyen módon nem lépheted meg.
2013. szept. 27. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 A kérdező kommentje:

Tehát úgy érted: Hraskó nem értelmezte újra, gondolta át a relativitáselméletet, csupán új szemszögből nézi azt? Tehát egyaránt helyes az ő gondolatmenete, és azé is, aki szerint a relativisztikus tömeg nő? Én nem vagyok közel sem szakértő, sem fizikus, csupán érdekel, és eddig kivétel nélkül mindenhol azzal találkoztam, hogy a relativisztikus tömeg bizony nő a sebességgel. Köszönöm válaszod!


És még egy kérdés: a nyugalmi tömeghez hozzáadódik a relativisztikus tömeg, vagy úgymond felváltja azt, amennyiben a test mozogni kezd a másfajta megvilágításban?


(remélem, nem kérdeztem nagy hülyeséget)


Üdv!

2013. szept. 27. 19:11
 28/28 anonim ***** válasza:

Nem mondanám, hogy újraértelmezte volna az elméletet, csak rávilágít pár pongyolaságra az elnevezésekben vagy olyan pontra az elmélet belső összefüggésrendszerében, amely általában nincs túlságosan kihangsúlyozva. Rendkívül hasznos ezeket végiggondolni, mert jobban meg lehet érteni tőle az elméletet.


Természetesen helyesek a gondolatmenetei, hülyeséget nem írhat le, ha egyszer elméleti fizikus és évtizedek óta ezzel foglalkozik.


A "relativisztikus tömegnövekedés" egy elnevezés egy jelenségre, amely kétségkívül egy létező effektusra utal, de nem több, mint egy név, amely semmi új minőséget nem hoz be az elméletbe. Hraskó éppen azt vitatja, hogy értelmes-e ez az elnevezés. Szerinte a relativitáselméletben tömeg fogalmán csak a nyugalmi tömeget érdemes érteni, különben egy olyan mennyiséget kapunk, amely vonatkoztatási rendszertől függővé válik, és pl. egy erőhatás irányától is függhet az, hogy a test mekkora látszólagos tehetetlenséget mutat fel ellene (transzverzális és longitudinális tömeg). Holott eredetileg a tömeg egy testre jellemző mennyiség az F=m*a képletben. A galiba éppen abból adódik, amikor formálisan ezt az egyenletet ki akarjuk terjeszteni a relativisztikus dinamikára is azáltal, hogy az itt érvényes egyenletben a gyorsulás előtti mennyiséget egyszerűen elnevezzük tömegnek. Csakhogy ekkor egy relatív mennyiséget kapunk, és nem egy olyat, ami az adott testre jellemző, ami fából vaskarika. Vagyis csak a megszokott nómenklatúra miatt értelmetlen kierőszakolni ezt az elnevezést, hiszen a relativitásemélet éppen arra mutat rá, hogy nem tartható fenn az F=m*a egyenlet.


Ebben az értelmezésben nincs relativisztikus tömeg, csak nyugalmi tömeg. Ugyanis a tömegnek mint fizikai mennyiségnek a relativitáselméletben nincs elsődleges szerepe, mivel nem marad meg (nem kapcsolódik hozzá megmaradási tétel). Ami megmarad, az az energia és az impulzus. A tömeg nyugalmi tömegként jelenhet meg, ami az E=mc^2 képlettel megadja a nyugalmi energiát is. Illetve sokszor ezt a képletet fordítva használva egy energiához társíthatunk tömeget. Pl. egy fotonnak nincs ugyan nyugalmi tömege, de egy E energiájú fotonhoz társíthatunk egy E/c^2 nagyságú tömeget. Ezzel azonban nem mondtunk újat, nem kaptunk új eredményt, csak ugyanazt a gyereket (energia) egy másik néven neveztük (tömeg). A tömeg tehát legtöbbször ilyen, új jelentést nem hordozó asszociációban kerül elő az elméletben, vagy pedig a nyugalmi tömeg alakjában. Ezért érdemes tömeg alatt a nyugalmi tömeget érteni, mert egyedül ennek van igazi jelentése.

2013. okt. 1. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!