Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha megjelennének a földönkívül...

Ha megjelennének a földönkívüliek, akkor falszifikálható lenne az, hogy hogyan jutottak ide?

Figyelt kérdés
Tehát tény, hogy megérkeztek, de továbbra sem tudnánk, ez hogyan volt lehetséges. Az ok akkor továbbra is eldönthetetlen (falszifikálhatatlan) lenne?
2013. nov. 6. 17:39
1 2
 11/11 2xSü ***** válasza:

A tudományosság feltétele a falszifikálhatóság. Oké, hogy milliószor megmértük, és eddig úgy tapasztaltuk, hogy F=m*a, de pont azért tudomány, mert egyfajta „jóslatot” ad a még meg nem történt dolgokról. Végül is erre használjuk. Megmondjuk, hogy a 10 kg-os könyvsor mekkora erővel fogja nyomni a polcot. Ez azért praktikus, mert alkalmasint nem kell fél tucat polcot összetörni, tudjuk, hogy ha a polc teherbírása annyi, amennyi, akkor elbírja-e a rá tett dolgokat, vagy sem. Szóval ki tudjuk számolni az erőt, amivel nyomni fogja a polcot. Aztán ha valóban megépítjük, akkor már meg is tudjuk mérni.


Minden fizikai törvény ilyen. Összevethető az állítása a valósággal. Szigorúan elvi szinten akár lehetne mutatni olyan esetet, mikor F = 3*m*a, és akkor már gond van a törvényünkkel, ugyanis nem minden esetre alkalmazható. Meg kell találni, hogy mi az az átfogó elmélet, ami mindkét esetet leírja. Ha megtaláljuk, akkor valószínű lesz egy jóval bonyolultabb képletünk, tehát egy jóval bonyolultabb elmélet, fizikai törvény. Ez falszifikálja a jelenlegi elméletet. Szóval nem kell kvantummechanikáig menni, az általános iskolai fizika is pontosan úgy falszifikálható, mint bármelyik fizikai törvény, elmélet.


> A Higgs-bozon mostanra ténynek számít, vagy falszifikálható elméletnek?


Határeset. Egyrészt még tudományos szempontból nem találták meg, függetlenül attól, hogy mit írnak hírportálok, sőt tudományosnak mondható lapok. Ahhoz, hogy megnyugtató módon lehessen azt mondani, hogy megtaláltuk, ahhoz független kísérletnek kellene alátámasztani a CERN kísérleteinek eredményét. Csakhogy nincs jelenleg még egy kísérleti eszköz, amivel végre lehetne hajtani a kísérletet.


De a Higgs-bozon más szempontból is problémás. Nem közvetett a mérés egyetlen kvantummechanikai eredménynél sem. Elméleteken keresztül közvetetten tudjuk csak mérni, így elvileg lehet, hogy a jelenlegi elképzeléstől teljesen eltérő az általunk ténylegesen mért, látott jelenségekre a magyarázat. Bár ezt a jelenlegi tudásunkkal elég nehéz elképzelni, és a jelenlegi elmélet azért eléggé kipróbált, sokszor alkalmazott ahhoz, hogy a legtöbb összefüggése az őt leváltó, „falszifikáló” elméletből is kiolvasható kell, hogy legyen.

2013. nov. 7. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!