Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik irányba 13.5 milliárd...

Melyik irányba 13.5 milliárd fényév nagyságú az univerzum?

Figyelt kérdés
A földről nézve hogy tudjuk ezt megállapítani? A közepén vagyunk, és 13.5 milliárd fényév az átmérő vagy mi?
2013. nov. 24. 20:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
22%
Balra:)
2013. nov. 24. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A megfigyelhető univerzum legtávolabbi objektuma tőlünk 46,5 milliárd fényévre van.
2013. nov. 24. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
És melyik az az objektum, mert én nem tudok róla? A kérdés egyébként nem ez volt.
2013. nov. 25. 10:34
 4/11 anonim ***** válasza:

"Állítólag" 93 milliárd fényév az átmérője.

13,5 milliárd fényév sugarú gömböt tudunk megfigyelni, mert ennyiről ér hozzánk el a fény a "nagy bumm" óta.

2013. nov. 25. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha az univerzum általunk látható része 13,5 milliárd fényév sugarú gömbbe fér bele,hogy lehet az általunk észlelt legtávolabbi objektum távolsága 46milliárd fényév?:D
2013. nov. 25. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
#5, Úgy, hogy az Univerzum nem fénysebességgel tágul. :)
2013. nov. 25. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Melyik irányba 13.5 milliárd fényév nagyságú az univerzum?"


1. Nem akkor az Univerzum, sokkal nagyobb. Ezért van, hogy nem láthatunk "körbe".


2. Ugyanaz másképp: A Föld kerülete melyik irányba 40000 km?

Bármelyik irányban. :)

2013. nov. 25. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Második vagyok, akkor válaszolok a kérdésre.


Az univerzum semelyik irányban sem 13.5 milliárd fényév nagyságú.


The comoving distance from Earth to the edge of the observable universe is about 14 gigaparsecs (46 billion light years or 4.3×1026 meters) in any direction.


Tehát minden irányban 46 milliárd fényév.


"Ha az univerzum általunk látható része 13,5 milliárd fényév sugarú gömbbe fér bele,hogy lehet az általunk észlelt legtávolabbi objektum távolsága 46milliárd fényév?:D"


Tévhit:


Az univerzum kora körülbelül 13,8 milliárd félév, amiből sokan arra következtetnek, hogy 13,8 milliárd fényévnél "nem látunk" tovább, mert semmi nem közlekedhet gyorsabban a fénynél. Ez egy lapos, statikus Minkowski térben helyes megállapítás lenne, azonban a valóságban a téridő görbül, és tágul.

A csillagok/galaxisok által kibocsátott fény színképének elemzéséből (Doppler-eltolódás) becslést lehet adni, hogy ma mekkora a megfigyelhető univerzum. Ez kb. 46,5 milliárd fényév minden távolságban.

Ez nem azt jelenti, hogy a legtávolabbi objektum a nálunk most érzékelt fényét 46,5 milliárd fényévre innen bocsátotta ki.



UI: Nehogy már én legyek a hülye, aki utánanéztem és az az okos, aki nulla tudás és utánanézés nélkül beböfögött valami félrevezető hülyeséget.

2013. nov. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
És az, hogy jön ki, hogy minden irányba 46 milliárd fényév? Mi lennénk a világ közepe? Kopernikusz forog a sírjában.
2013. nov. 25. 21:16
 10/11 anonim ***** válasza:

Ez a megfigyelhető univerzum mérete, nem a teljesé. Minden referenciapontból azt látnánk, hogy mi vagyunk a megfigyelhető univerzum közepe, nem csak a földről. A teljes univerzum méretéről nincs tudomásunk.


Mint mondtam, a távolságot a csillagok/galaxisok színképelemzéséből lehet becsülni.

2013. nov. 25. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!