Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne ha a gravitációs erő...

Mi lenne ha a gravitációs erő a távolsággal nem négyzetesen csökkenne?

Figyelt kérdés
Ha igen, akkor a bolygópályák pont másodfokú görbék, a gömbszimmetrikus testek közötti vonzás olyan, mintha a tömegközéppontban lenne a tömeg stb.. ezek mind-mind könnyítik a számolásokat. Ez így nagyon szép, de csak véletlenül van így? Más dimenziókban számolva az r^2-es csökkenéssel, vagy 3D-ben másfajta csökkenéssel nem lesz szép? N dimenziós térben r^(n-1)-es csökkenéssel ugyanígy szép?

2013. dec. 21. 18:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Az egy másik univerzum lenne, ahol a fizika törvényei nem úgy működnek, mint a miénkben - rá sem ismernénk,

nem is hasonlítana a miénkre.

2013. dec. 21. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Jó, de akkor is ebben a fizikában mi indokolja, hogy ez így van? Ez egyáltalán nem triviális, csak nagyon szép lenne, ha így lenne, és integrálással meg is kapjuk, hogy bizony így van...
2013. dec. 21. 19:38
 3/13 anonim ***** válasza:
Rossz végén fogod a dolgot. Nem arról van szó, hogy ilyen a matematikája a dolognak, és ezért szép, hanem egyszerűen szép, és mi erre építettünk egy olyan matematikát, amivel könnyen számolható.
2013. dec. 21. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

"mi indokolja, hogy ez így van?"

Én úgy tudom elképzelni a "gravitációs energia" hatását, mint egy fényforrás megvilágító hatását:

Ha 10* akkora sugarú gömböt világít meg, 100* akkora felületen oszlik el, a hatása 1/100 része.

A gravitációt is így képzelem: ha egy 10* akkora sugarú gömb minden pontján egyenlően hat, - 100* akkora

felületen - akkor a hatása 1/100 része.

2013. dec. 21. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Azzal van összefüggésben, hogy a gömb felülete a sugár négyzetével arányos.


Ha a gravitáció nem r^2 szerint csökkenne, nem lennének állandó bolygópályák, minden menne összevissza.

2013. dec. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez filozófiai kérdés. És az antropikus elvhez hasonlóan tudom megválaszolni: ha nem ilyen lenne a gravitáció természete, létre sem jöhetett volna a jelenleg ismert világunk, és nem lennének emberek sem, akik feltehetnék a kérdést, hogy miért pont igy müködik a gracitáció ;)
2013. dec. 21. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Az r most a sugár, vagy a két test távolsága? Én biztonság kedvéért D-nek nevezem a távolságot, a sugár maradhat R. Ha a Gauss-törvényre akarsz rámutatni, akkor jó helyen vagy, ezért is tettem fel az utolsó kérdésemet.


Nem menne összevissza, csak érdekes alakú pályán mozognának a bolygók. A Merkúr pályája sem ellipszis alakú, mert ott már számít a tér görbülete.


Igen, ilyenre én is szoktam gondolni, de a kérdés nem erre irányult. Egyébként ha 1/r-es a csökkenés, akkor két tömegpont nem távolodhat el egymástól akármilyen messze, mert ahhoz egyre több energia kell. Ha 1/r^3 lenne, akkor meg könnyebben szét"esik" az Univerzum, de attól még lehetnek Bolygórendszerek, és ha megfelelő a gravitációs állandó, szerintem lehet élet.


Tehát ami engem érdekel:

Hogy a gömbszimmetrikus tömegeloszlású testet miért lehet helyettesíteni egy ugyanakkora tömegű ponttal a szimmetriapontjában? Van erre elemi bizonyítás?

2013. dec. 22. 10:36
 8/13 anonim ***** válasza:

"Hogy a gömbszimmetrikus tömegeloszlású testet miért lehet helyettesíteni egy ugyanakkora tömegű ponttal a szimmetriapontjában? Van erre elemi bizonyítás?"


Van. Kiszámolod integrál-számitással, és látni fogod, hogy ugyanazt az eredményt adja gömbszimmetrikus testek esetén, mint az "egyszerü" számitás.

2013. dec. 22. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Tom Benko ***** válasza:
Ha erősen eltérünk a 2-től, akkor nem más, hanem semmilyen bolygópályák nem léteznének. Próbáld ki, hogy levezeted a mozgásokat. A kis eltérések különböző időintervallumú stabilis pályákat adnak, ezek alapján, emlékeim szerint r^{2+\epsilon} formában felírva |\epsilon|\leq10^{-8}.
2013. dec. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Az integrálás nem elemi szerintem. Eleve az eredmény egyszerűsége is mást sugall.
2013. dec. 22. 12:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!