Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan gyógyul az test? Mi...

Hogyan gyógyul az test? Mi indítja el és irányítja? Miért alakul ki heg? Miben nyilvánul meg az öregedés? (fejlődés (növekedés stb) és a sejtes (ráncosodás, őszülés) ) Mi okozza ezeket? Hogyan működnek?

Figyelt kérdés

2014. febr. 5. 22:58
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
53%

Ugye nem részletes magyarázatot vársz? Arra az orvosegyetemeket találták ki.

Minden (egy emberi szervezet is) a fizikai, kémiai és itt biológiai törvények szerint működik. A lezajló folyamatoknak ebből következő végbemenési idejük (reakcióidejük) van.

Az emberi testben más élőlények is vannak, amelyek például az anyagcsere folyamatokban (emésztés) tevékenykednek. Ez egyfajta szimbiózis, mindkét élőlény a másik hasznára (is) működik. Ugyanakkor a bonyolult folyamatokat rengeteg érzékelő figyeli, amelyek az információt az agyba küldik, ott az erre alkalmas sejtek ennek megfelelő válaszokat adnak. Ha forró tárgyhoz ér a kezed, elrántod. A forróság a bőrsejtnek nem normális, ez az információ az idegsejteken át az agyba jut, amely "parancsot" ad az izomsejteknek: összerándulni.

Ha elvágod az ujjad, idegrostokat és hajszálereket is átvágtál. Erről megy az információ az agyba, amely bizonyos sejteknek (nagyon sokfélének, amelyeknek mind más a szerepük) olyan parancsot ad (olyan idegi ingerek, azaz elektromos impulzusok érkeznek), amely az adott sejtet működésbe hozza. Gyorsabban szaporodik, speciális anyagot termel, részben hogy elzárja a vér kiáramlását (maga a vér is átalakul, "megalszik", sűrű lesz), részben, hogy a kapcsolat nélkül maradt szomszédos sejtek újra kapcsolatba lépjenek. Így keletkezik a "varr", ami részben alvadt vérrög, részben őt rögzítő egyéb sejt. Amikor a fő veszély elhárul, jön az "eldolgozás", azaz a heg egy része felszívódik (anyagcsere), más része leesik.

Az öregedés egy másik téma. A sejteknek is van élettartamuk. Kifejlődnek, ellátják a funkciójukat, közben olyan kémiai folyamatok zajlanak le, amelyek hatására elpusztul. A sejt kialakulását a végső soron DNS szál (egy hosszú, ismétlődő molekulasor), pontosabban a felépítésében hordozott információ szabályozza. HA nincs külső hatás, a sejteket "legyártatja", lemásoltatja más sejtekkel az anyagcsere-folyamaton keresztül. Maga a DNS szál is folyamatosan megújul, lecserélődik. Csakhogy egyrészt az embert állandó külső behatások érik. Süti a nap, csülköt vagy répát eszik, tiszta vizet, vagy szörpnek nevezett mesterséges (és tökéletlen) vegyületet iszik, azaz a folyamatos cserélődéshez különféle alapanyagokat és körülményeket szolgáltat. Így a másolatok kicsit változhatnak, rossz körülmények esetén silányodnak. Ha a DNS teszi ezt (a silányodást), akár bele is halhatsz (tipikus est a radioaktív sugárzás, amely szétroncsolja a szöveteket, sok DNS-t is, ezáltal felbomlik az addigi összhang, egyes sejtek kevesebbet, mások többet működnek, míg annyira rossz lesz az arány, hogy egyes sejtek működése (mondjuk a szív vezérlőké) megszűnik. A sejttől függően ez szívrohamban, agyvérzésben, vagy veseelégtelenségben nyilvánul meg, netán megbénulsz.

Próbálj egy teleírt papírlapot másolni jó és gyengébb másolón. A 20. 30. másolatot vesd össze az eredetivel, és megérted az öregedés jelenségét. Ugyanaz, csak sokkal bonyolultabban. Hát valahogy így megy ez.

2014. febr. 6. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 A kérdező kommentje:
Ennyire az alapoktól azért nem kellet volna inkább csak a vége.
2014. febr. 6. 23:32
 3/38 A kérdező kommentje:

"Ha elvágod az ujjad, idegrostokat és hajszálereket is átvágtál. Erről megy az információ az agyba, amely bizonyos sejteknek (nagyon sokfélének, amelyeknek mind más a szerepük) olyan parancsot ad (olyan idegi ingerek, azaz elektromos impulzusok érkeznek), amely az adott sejtet működésbe hozza.Gyorsabban szaporodik, speciális anyagot termel,"

Ez érdekelne bővebben.

"részben, hogy a kapcsolat nélkül maradt szomszédos sejtek újra kapcsolatba lépjenek."

Ha a sejtek újra egymás mellé kerülnek hogy alakítják ki újra a sejtek közötti kötéseket. (De ha könyvet ajánlasz nekem az is jó. :) )

2014. febr. 8. 10:57
 4/38 A kérdező kommentje:

Az öregedésnél a ráncosodást és egyéb sejtes hibákat a rossz másolatok okozzák?

Hogyan működik a fejlődés? Tehát hogy adott méretűre növünk meg. Adott korban gyorsabban növünk. stb?

2014. febr. 8. 10:59
 5/38 anonim ***** válasza:

Próbálj egy teleírt papírlapot másolni jó és gyengébb másolón. A 20. 30. másolatot vesd össze az eredetivel, és megérted az öregedés jelenségét. Ugyanaz, csak sokkal bonyolultabban. Hát valahogy így megy ez.


Teljes mértékig hülyeség. Te másolat vagy ? Kinek a másolata ? Mert én így 36 évesen sem lettem másolat, és 70-80-90 évesen sem leszek másolat. Személyesen én leszek akkor is.

komoly személyiségzavaros lehetsz, ha másolatnak hiszed magad. :) Jehova tanui felfogás, ők másolnak , sokszorositanak.

2014. febr. 9. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
Hogyan gyógyul a test ? általános iskola biológia. Mikor jártál általánosba ? A sejteket és működésüket akkor tanultuk.
2014. febr. 9. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:

. A forróság a bőrsejtnek nem normális, ez az információ az idegsejteken át az agyba jut, amely "parancsot" ad az izomsejteknek: összerándulni.


Ekkora hülyeséget még életemben nem hallottam. A forróság parancsot ad összerándulni :9 :) :)


Amikor forró tárgyhoz érsz, a túl meleg nem összeránditja a bőrt, hanem kitágitja nagy okos ! A hő által a bőrből a nedvtartalom mint akármi másból kipárolog, és attól lesz ráncos a bőr.

Melegben tágul, hidegben összehúzódik !

2014. febr. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 A kérdező kommentje:
6. Engem annál valamivel bővebben érdekel a téma az olyan dolgok is amiket isten tudja miért ott nem mondanak el. Nem az alap maszlag kell hanem bőven az egész a legapróbb jelenségig.
2014. febr. 9. 14:13
 9/38 anonim ***** válasza:
Döntsd el mit akarsz tudni. Van aki túl sokat ir, neked elég lett volna a vége, van aki alapmaszlagoit. Talán ne szolgáltasd ki magad annyira, hanem járj utána magad, érdeklődésednek megfelelően.
2014. febr. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 sadam87 ***** válasza:

Azok a kérdések amikre rákérdeztél nagyon összetett folyamatok. Számos elemét (pl. az öregedést) még ma sem ismerjük teljes mértékben. Az is igaz, hogy nagyon izgalmas téma.

A véralvadás gátlása nem elsősorban idegrendszeri szabályozás alatt áll (bár az is szerepet játszhat benne), hanem lokális hatások szabályozzák. Erről elég sokat tanultunk (tanítottak) egyetemen, de sajnos jó részét elfelejtettem, mert nem ez a fő érdeklődési területem. De a lényeg röviden: a sérülés hatására a szövetekből sejtekből különböző anyagok szabadulnak fel, melyek közül aztán egyesek kiváltják a véralvadást. Ennek az egyik útja, hogy a vérben oldott fibrinogén nevű fehérje fibrinné alakul, és ennek hatására a molekulák összekapcsolódva egy hálózatos szerkezetet vesznek fel (fibrinháló), amiben fennakadnak az alakos elemek (sejtek), és így elzárják a vér útját. Másrészt a vérlemezkék is aktiválódnak (ennek kiváltó ingere lehet pl a sérül érfelszín), és felszíni molekuláik segítségével a sérült felszínhez, illetve egymáshoz tapadnak. Ezeken kívül az ér is összehúzódik ilyenkor (szintén főleg lokális szignálok hatására). Ez a folyamat lényege nagyon dióhéjban, de valójában ennél sokkal bonyolultabb. Egy rövid összefoglalás:

[link]

egy egyetemi diasor:

[link]

angolul:

[link]

(a magyar oldal se tűnt rossznak, de azt azért óvatosan kell olvasni)

[link]

Az 1. válaszoló írt a fájdalom reflexről is, de annak inkább a megelőzésben, semmint a gyógyulásban van szerepe.

A regeneráció szintén nagyon összetett folyamat, bevallom, nem tudom, hogyan megy pontosan végbe. Az biztos, hogy ennek a szabályozásában sem csak idegi hatások játszanak szerepet, hanem hormonhatások, és lokális hatások is.


Az öregedés nagyon érdekes és összetett téma. Az biztos, hogy nem csak külső tényezőkön múlik, hanem belső tényezők is szerepet játszanak benne. Szerepe van benne sejtbiológiai folyamatoknak (a legtöbb sejt csak korlátozott számú osztódásra képes), szerepet kapnak a biológiai oxidáció során felszabaduló szabadgyökök, de voltak olyan kutatások, ami szerint egyes gének is gyorsíthatják az öregedést (illetve kikapcsolások növelheti az élettartalmat).

[link]

Ez a diasor lehet, hogy egy olyan kurzusról van, amire jártam, de most nem vagyok benne biztos, szóval nem 100%, hogy megbízható.

[link]

Egy 2005-ös diplomamunka, az elején az öregedéselméletekkel.

[link]


De ha a téma mélyebben érdekel, érdemes keresni egy-két élettani, vagy orvosi élettani könyvet, valószínűleg ott többet találsz róla.

2014. febr. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!