Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudnám egy 6v-os...

UkulukumixD kérdése:

Hogyan tudnám egy 6v-os 0.5A-es bicikli dinamó feszültségét 6v-ra stabilizálni?

Figyelt kérdés
Ledeket akarok működtetni vele, ha túl nagy a feszültség, akkor tönkremegy, ha túl kicsi , akkor nem gyúl fel.

2014. febr. 7. 13:14
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
80%

Legegyszerűbb: felhasználod a dinamó (ami ezesetben: generátor) energiáját (egyenrángatás után) egy kis 6V-os ólomakksi töltésére, és az akksiról táplálod a led-eket (mondjuk egy áramgenerátor közbeiktatásával).


Akksi nélkül: építesz egy DC-DC átalakítót (pl.: LM2596S-ADJ), és beállsz vele 6V-ra.

2014. febr. 7. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
35%
Soros áteresztő tranzisztoros feszültségstabilizátor+egy pár szűrőkondi, hogy ne villogj, és már kész is.
2014. febr. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
73%

kíváncsi lennék, hogy egy soros stabilizátorral hogy oldanád meg az alacsony fesz. problémáját... A kérdező ui. külön jelezte (gyk.: "ha túl kicsi , akkor nem gyúl fel")...

(Arról már nem is beszélve, hogy a teljesítményt nem fűtésre kellene felhasználni... :)

2014. febr. 7. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
23%
Kétségkívül a DC-DC konverter megoldja az alacsony feszültség problémát, ettől függetlenül a LED-ek csak pislogni fognak, mivel a kimenő teljesítmény max. akkora lehet, mint a bemenő, tehát ha nem tekeri gyorsan a dinamót ugyan úgy kialszik a lámpa, mintha csak egy soros fesz. stab.-ról menne.
2014. febr. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
24%

csak úgy kiváncsiságból kérdezem, mivel fogod hajtanai a generátort?

(dinamót már csak múzeumban lehet látni...)

Tanácsos egy köztes akksi...a többit leírták.

2014. febr. 8. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
25%

Van egy nagyon egyszerű megoldás, ha izzószálas lámpa helyett ledet akarsz rákötni a klasszikus kerékpár generátorra (közismert nevén dinamóra).


Már én csináltam ilyent valakinek és kiválóan világít. Nappal próbáltuk ki. A kereket kézzel meglöktük és talán 2-3 méterről a falra világított jól látható fény foltot.


Az egy négy chipes led volt és így kötöttem be őket:

[link]

Kettő leddel is megoldható.


Az igaz, hogy nagyon lassú sebességnél villog a fénye, de ha legalább 15-20 körül mész vele, akkor elég gyors ahhoz a villogás, hogy folyamatosnak látsszon a fény.


A lényeg, hogy a bicikli "dinamó" leadott teljesítményének a fele fölött legyen a led megengedhető legnagyobb teljesítménye. Akkor képtelenség túlhajtani, mert a ladott teljesítményt mindenképp elbírja a led.


Az antiparallel kötött diódák egymást védik felváltva, minden ellenkező félperiódusnál a záró irányú túlfeszültség ellen. Arra érzékenyek a ledek.


A led itt úgy viselkedik mint egy feszültség szabályzó. Amikor megnövekedne a feszültség rajta, akkor már olyan mértékű áram igyekezne folyni, amit a "dinamó" nem képes leadni. Tehát mindig az optimálisan legnagyobb kivehető teljesítményen fog működni, ezzel alkalmazkodik a terhelhetőséghez.


Egy fehér led feszültség igénye 3 Volt körül van.

(2.8-3.3V)


Pl. egy kerékpér agygenerátor a felirat szerint 6V 0.5A-es.

Ide agy-egy 3 Wattos (1A fele fog átmenni) led tökéletes megoldás, viszont kettő 1 Wattos már kevés.


Ez azt jelenti a gyakorlatban, a kerékpár agygenerátor feszültsége lejtőn lefelé, rákötött fogyasztó nélkül elérheti akár a 80 Voltot is! Ezért szoktak az EU szabvány szerinti agy"dinamókba" beépíteni egy egymással szembe kapcsolt 12 V-os Zener chipet, nehogy valakit megrázzon nedves időben, ha netán valami rossz kötésre rátenyerelne nappal menet közben izzadt kézzel, különben megrázó élményben lenne része. :)



Aztán mint az 1-es írta, vannak más megoldások is meg még mások.

Akku töltős és DC-DC átalakítós.

Greatz hidas, shottky graetz hidas,

szinkron vezérelt FET hidas és a többi trükkös megoldás.


Akkor is a legeslegegyszerűbb és legkevésbé igényes amit elsőnek mondtam. Viszont a ledet akkor is (mindenképp) el kell látni valami hő elvezető és leadó felülettel.


Abban a kettő lednek pontosan azonos helyre kell világítania ahhoz, hogy ne kettő kölönálló villogó fénynek látsszon.

2014. febr. 8. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
De a graetz hid nem stabilizálja a feszültséget, csak egyenárammá alakítja.De én kitaláltam egy megoldást.
2014. febr. 9. 08:57
 8/14 anonim ***** válasza:
0%
Zener?
2014. febr. 9. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

Azok ledek ott a hídban, nem diódák!

A Zener feszültséget stabilizál.

Egy adott feszültség érték fölött átvezet és azt hővé alakítja.


A LED is zenerként működik de az fénnyé alakítja a felhasznált energiát, ami nekünk itt az elsődleges célunk.



Nem is kell feltétlenül 4 darabot bekötni.

Egy-egy diódát egymással párhuzamosan kapcsolsz de ellentétes polaritással, az úgy jó.


Azért tettem fel korábban azt ezt a rajzot mert már itt volt a gépen, valakinek korábban rajzoltam és küldtem a 4 chippel szelet felületű led bekötéséhez.


Itt a kettő led chippel működő kapcsolás:

[link]


Ezt így rákötöd minden nélkül egy 3 Wattos kerékpár agygenerátorra, akkor jól világít, bármiféle károsodás nélkül.


A ledek legyenek legalább 2 Watt fölöttiek darabonként!

2014. febr. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
S a ledek így 3Vosak?S ha négy ledet használok akkor is 3 Vosak? Ahhoz, hogy ne pillogjon nem használhatok kondenzátort?
2014. febr. 9. 15:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!