Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Izobár állapotváltozással...

Izobár állapotváltozással pontosan hogyan változik a belső energia?

Figyelt kérdés
A képlet szerint Q-W=deltaE. De miért nem egyenlők? ha melegítem, akkor az állandó nyomás miatt az összes plusz hőt el kellene használni a tágulásra, hogy visszaállhasson a nyomás. ha meg összenyomom, akkor meg az összes plusz hőt le kellene adni, hogy ne legyen nagyobb nyomás. de akkor miért nem egyenlő Q és W?

2014. máj. 13. 18:38
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
úgy akartam írni, hogy miért nem egyenlő Q és -W?
2014. máj. 13. 18:40
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem használja el az összes energiát, mert közben felmelegszik/lehűl. Vagyis van ΔE, ami f/s* N*k*ΔT
2014. máj. 13. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
*f/2 ezt akartam írni
2014. máj. 13. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
de azt nem értem, hogy miért nem használja fel? mert ha melegítjük, akkor nő a nyomás. és hogy a nyomás ne változzon, ahhoz ezt le kell dolgoznia térfogati munkával. de miért kell kevesebb térfogati munka a nyomás visszaállításához, mint az a hőmennyiség, ami megemelte?
2014. máj. 13. 22:22
 5/11 anonim ***** válasza:

Pont azért izobár, mert a nyomás állandó

p*ΔV=N*k*ΔT

Vagyis a térfogatváltozás és a hőmérséklet-változás között egyenes arányosság van. Belső energia azért változik meg, mert a hőenergia egy része mozgási energiát ad a gázrészecskéknek.

Ebbe már nem vagyok biztos de szerintem:

A nagyobb mozgási energiával ellátott gázrészecskék az edény falára F=Δ(m*v)/Δt erővel hatnak. Az edény tágulva W=Fs munkát végez a gáz. Akkor lesz egyensúly, ha a gáz molekulái egyenlő erőt fejtenek ki a külső levegőével. Mivel nagyobb a sebessége (és impulzusa), ezért elég azonos idő alatt kevesebbszer nekicsapódni az edény falának (annyi részecske megy neki, hogy az erő folytonosnak tekinthető). Persze még függ a részecskék számától is =N. Lehet hogy hülyeség, de szerintem így van

2014. máj. 13. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
az oké, hogyha izobár, akkor a nyomás állandó. de ha melegíted, akkor nő a nyomás, és ezért kell a térfogati munkának ledolgoznia azt a plusz energiát, amit a hővel adtál neki. de ha előfordulhat, hogy kevesebb energiát dolgoz le, mint amennyit hővel közöltél vele, akkor magasabb marad a hőmérséklete a kezdetinél és így a nyomása is nagyobb lesz, mint a kezdetekben. most akkor hogy is van ez?
2014. máj. 14. 08:54
 7/11 anonim ***** válasza:

A hőmérséklet nő, a nyomás nem változik, a térfogat nő

Nem tom máshogy elmondani. Kell energia a hőmérséklet és térfogat növekedésekhez. Mégegyszer mondom, a térfogat nem vàltozik

2014. máj. 14. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
de pont azt nem értem, hogy miért nő a hőmérséklet? hiszen ha több hőt kap, mint amennyit a tágulási munkával ledolgozna, akkor melegebb lesz, mint kezdetben volt. de ha melegebb lesz, akkor a nyomása is nagyobb kell, hogy legyen, mint kezdetben volt.
2014. máj. 14. 19:42
 9/11 anonim ***** válasza:
Azért nem lesz nagyobb a nyomása mert kitágul.
2014. máj. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
de miért nem úgy működik, mint az izoterm? ha melegíted, akkor a nyomás állandósága miatt a tágulással "ledolgozza" a közölt hőt. de ennek ellenére mégis magasabb lesz a hőmérséklete, mint a kezdetekben. ergo mégis maradt egy kis energia, amit nem fordított tágulásra. de így a magasabb hőmérséklet miatt még mindig nagyobb a nyomás a kezdeti, vagy inkább mondjuk úgy, hogy elvárt fix nyomáshoz képest, hiszen melegebb, mint volt. akkor azt a hőt később adja le egy izochor állapotváltozás közben? mert ugye az állandó nyomás úgy valósul meg, hogy melegíted, aztán a megnövekedett nyomás miatt kicsit tágul, hogy megint annyi legyen, aztán megint és megint. de ha még mindig marad hő ami miatt melegebb lesz, és azt nem dolgozza le, legalább is a képlet szerint, akkor miért nem nő a nyomás?
2014. máj. 16. 17:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!