Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizika tanár szerint Létezik...

A fizika tanár szerint Létezik időutazás bizonyítottan. Igaz lehet?

Figyelt kérdés

A tanárnő szerint csendes szemlélődőhöz viszonyítva a gyorsan mozgó tárgy számára az idő lassabban halad

A példája azt hiszem ilyesmi volt : Van egy ikertestvér. Az egyik testvér a földön lakik a másik fénysebességgel furikázik az űrben.Amikor az űrből hazajön , ő fiatal, viszont testvére idős.Ez tényleg igaz.? létezik időutazás?


2014. jún. 6. 21:52
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
67%

Mindazoknak, akik szerint ez nem időutazás: akkor mégis micsoda?


Tegyük fel építek egy gépet, amibe ha beszállsz, egy pár perc múlva 2014-ből 2064-be kerülsz. Minden megváltozott, a rokonaid megöregedtek, de te nem. Ez egy időgép? Igen, a filmekben legalábbis így működik az időgép. Akkor ez egy időutazás lenne? Igen, nyilvánvalóan.


Akkor nézzük meg, hogy pontosan mit is csinált a gép: a benne levő személy 1-2 percet öregedett, míg a külvilág 50 évet. Akkor most hadd kérdezzem: nem tök mindegy, hogy a gép milyen elven működik? A filmekben valami hókusz-pókusz fizikai magyarázatot szoktak hozzátenni fluxuskondenzátort meg ilyeneket. De már bocsánat, ha ilyen gépet tudunk építeni teljesen normális fizikai alapokkal, akkor már nem is érdekes? Vagy nem számít időgépnek?


Márpedig az idődilatáció erről szól. Ha valakit fel tudnánk gyorsítani igen nagy sebességre, akkor elképzelhető lenne, hogy akár számára csak 2 perc teljen el, míg nekünk 50 év.


Namost persze itt az időtelés aránya egy fontos tényező, azaz hogy mennyivel gyorsabb az egyiknek, mint a másiknak. Ha a gépben 2 perc telik el, míg a valóságban 50 év, akkor az kb tízmilliószoros időkülönbséget jelent. De vajon nem lenne eléggé vicces mondjuk csak egy 10-szeres különbség? Azaz beülsz a gépbe, kényelmesen megnézel egy filmet, közben kint eltelik egy egész nap. Vagy ha utálod a hideget, a tél elején beülnél 10 napra, és mire kijössz, tavasz van. Szóval szerintem már ez is nagyon izgalmas lenne, és igencsak időutazásnak lehetne tekinteni.


Akkor egy kis kitérő. Adott egy fizikai jelenség, pl a gravitáció. A Föld magához vonzza a tárgyakat a gravitáció által. De minden tárgy között fellép gravitáció, akár két busz közt is. Attól, hogy ez nem látványos, nem csattannak egymásba a buszok, attól még van. Van, csak nem túl látványos. Kijelenthető, hogy akkor nincs is, illetve nem nevezhető annak? (De ha kilőnénk őket párhuzamosan az űrbe, akkor nem párhuzamosan repülnének, hanem egymás felé görbülne a pályájuk és összecsattannának.)


Vissza az időutazáshoz. Ugyan eddig senki nem épített olyan gépet, amiben tízszer, vagy akár csak kétszer gyorsabban telne az idő. De ez nem azt jelenti, hogy nem is lehet. De ahogy a buszok gravitációja is egy nem látványos, de létező dolog, úgy az idődilatáció miatti időutazás is egy nagyon is létező, de nem látványos jelenség. Ám valójában semmi se zárja ki, hogy valaki építsen egy tényleg bazi gyors tárgyat, amiben - elvileg - látványosan lassabban telik az idő a külvilághoz képest.


(És aki szerint a kis idődilatáció nem tekinthető időutazásnak, az mondja már meg, hogy mégis mekkora arányú időkülönbség tekinthető annak. 2x? 10x? És miért annyi a határ? És ha 10x a határ, akkor 9,99x-es még pont nem az? Vagy 8x-os?)

2014. jún. 7. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

"eddig senki nem épített olyan gépet, amiben tízszer, vagy akár csak kétszer gyorsabban telne az idő"

Dehogynem!

Részecskegyorsítónak hívják, és talán már 100-szoros különbség is van vele. Energiától függ, abból pedig egyre többet használunk.

2014. jún. 7. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

#11: akkor ilyen elven én is időutazó vagyok. Egyfolytában megyek előre az időben.

Akkor ez most miért ne lehetne időutazás? Hiszen nem állok az időben, hanem folyamatosan utazok benne.

2014. jún. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Lényegében arról van szó, hogy mindig mindenki fénysebességgel megy előre.

Aki a térben áll, az fénysebességgel mozog előre az időben.

Aki pedig a térben mozog, az arányosan annyival lassabban megy előre az időben. Aki fénysebességgel megy a térben, az az időben nem megy előre, vagyis nem telik neki az idő, míg csak meg nem áll.

2014. jún. 7. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Lehet hogy nem jól értelmezem.De ha lenne egy másik föld mellettünk, amely 1000x ilyen sebesen forog akkor mi úgy látnánk,hogy ott gyorsabban telik az idő ?Pár év,esetleg hónap alatt változnának a korok, menne a fejlődés ?
2014. jún. 8. 01:15
 16/16 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=ev9zrt__lec

Az ikerparadoxon (a rokonaid jövőjébe utazás) nem az idődilatáció, hanem inkább a gravitációval egyenértékű gyorsulás téridő görbítése miatt van. Az észrevehető mértékű jövőbe utazást élőlény nem tud elviselni.

Mindenki utazik az időben - előre, kivéve a fény, ami áll. Visszafelé nem lehetséges az időutazás.

2014. jún. 8. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!