Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Absztrakt kvantummechanika,...

Absztrakt kvantummechanika, megfigyelhető mennyiségek?

Figyelt kérdés

Egy A operátort megfigyelhető mennyiségnek definiálunk, ha a sajátvektoraira igaz, hogy:

∑_{n=1}^{végtelen}∑_{i=1}^{g_n} |Ψ_{n}^{i}><Ψ_{n}^{i}|=1

ahol:

g_n az n. sajátérték degeneráltságának foka, Ψ_{n}^{i} az n. sajátértékhez tartozó sajátvektorok. Nem értem, hogy miért? Miért ettől megfigyelhető a megfigyelhető mennyiség? Ez lényegében egy projekció, nem látom az összefüggéseket.


2014. jún. 23. 22:51
 1/7 anonim ***** válasza:

A szukcesszív approximáció indifferens a taxatíve felsorolt reálkonszenzushoz viszonyítva.


Mármint szerintem.

2014. jún. 23. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem a természettudományos kategória való a trollkodásra...
2014. jún. 24. 00:07
 3/7 anonim ***** válasza:

Ja. Szerintem se.


De ha a kérdés komoly, gondolkodjál mr el rajta, mennyire volt értelme feltenned itt.


Mennyire "gyakori" egy ilyen kérdés?

Mennyire valószínű hogy jobb választ kapsz ennél egy olyan helyen ahol az átlagkérdés a "4 hónapja nem jött meg, lehet hogy terhes vagyok?"

2014. jún. 24. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Kérdezd ezt meg kozmofórumon, itt is vannak szakértők, de az kifejezett szakfórum, úgyhogy valószínűbb, hogy megfelelő választ kapsz.
2014. jún. 24. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Komoly a kérdés, nem tudom miért hiszed, hogy nem. Talán a degenerált szó miatt? Kérlek ne keverd ezt a kategóriát az ezotériával és szerelem, szex kategóriákkal. Itt értelmes emberek vannak \többnyire\. Tudtommal nem egy fizikus is van itt, ők pedig egészen biztosan tanultak absztrakt kvantummechanikát, szóval nekik ezt tudniuk kell, nem hiszem, hogy értelmetlen lett volna feltennem ezt a kérdést itt. Egyébként meg a gyakorikérdések pont nem a gyakori kérdések feltevésére van kitalálva, hanem többségében pont az olyan kérdésekre, amit máshol nem mersz megkérdezni, itt anonim vagy, így megteheted. Az már megint más, hogy ily módon ilyen típusú dolgokban is lehet segítséget kérni. Nem kell mindent szó szerint venni...


Utolsó válaszolónak meg köszönöm, feltettem ott is a kérdést.

2014. jún. 24. 10:53
 6/7 anonim ***** válasza:
Próbálok visszamlékezni a matekra. Ha megfigyelhetőn mérhetőt értünk, akkor Hermitikus operátorra van szükség, aminek valós a spektruma. Ekkora ha jól emlékszem, a sajátaltér kifeszíti a teljes állapotteret, azaz a fenti teljességi tétel is él.
2014. jún. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm utolsó! Egy ideje már nem foglalkoztam ezzel, teljesen lehaltam agyilag. Jól gondolom a következőket?


Az első szumma nélkül ami marad az a saját-altérre való projekció operátora. A diadikus szorzatból meg kijön az identitás operátor. Mondjuk ha n=1-re két dimenziós a saját-altér, akkor egy 2x2-es egységmátrixot kapunk. Utána n=2-re mondjuk megint két dimenziós a saját-altér, akkor megint egy ilyen tenzort kapunk, de ott van az első szumma, így őket is össze kell adni, tehát n=2 esetben ilyen saját-alterekkel egy 4 dimenziós diagonális tenzort kapunk? Ha ez így van, akkor a saját-altereknek egymástól lineárisan függetlennek kell lenniük, mert ha nem, akkor nem kapjuk meg az identitást, de ez a Hermite-operátorok egyik tulajdonsága is, tehát akkor ezért a Hermetikus operátorok a megfigyelhető mennyiségek?

2014. júl. 20. 17:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!