Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet egy fotonnak...

Hogyan lehet egy fotonnak pillanatnyi helyzete?

Figyelt kérdés
Mármint az általános relativitáselmélet szerint fénysebességgel haladva két időpont között eltelt idő 0 (tehát konkrétan a két időpont valójában egy azonos időpont). Ebből nekem az a következtetés tűnik logikusnak, hogy a fény egy fotonjának kezdeti helyzetétől míg elér végső pozíciójáig, a kettő között nincsen időbeli eltérés (az ő saját vonatkoztatási rendszerében). A mi megfigyelői vonatkoztatási rendszerünkben azonban mégis eltelni látszik ez az idő, míg a foton megteszi útját, és ezen az időintervallumon vizsgálni is tudjuk pillanatnyi helyzetét. Ez hogyan lehetséges? A két vonatkoztatási rendszer nem zárja ki egymást? Hogyan vizsgálhatunk egy pillananyi időpont közötti eltelt időt? Az idődilatációt értem, ahogy az adott mennyiségű idő a sebesség és tömeg függvényében eltorzul, de ha az az adott időmennyiség 0, az hogyan torzulhat 0-tól különböző számmá? Vagy ahányféleképpen vizsgálom ezt az eseményt, annyiféleképpen valósul meg?

2014. aug. 15. 15:08
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
Nem csak 1 ember van 70%-al, de legtöbb én voltam ^^ xD
2014. aug. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:

És szerinted a lelassított fény a saját szempontjából időtelést eredményez ? Szerintem nem ,mert a lelassított fény is az ő szempontjából 1c vel halad ugyan úgy mint amikor azt állapítjuk meg hogy 300000000 el halad.


Ha a fény a saját szempontjából időt érzékelne akkor nem az eseményhorizontján haladna tehát a fotonról levállna az eseményhorizontja de a műszerek a fotont mint eseményhorizontot érzékelik ergo azt érzékelnék hogy a gázkamrán ugyan úgy keresztül haladt 300000000 el a foton ez kizárja hogy a fény saját szempontjából 1 alá esett . Ezt csak a külső megfigyelők tapasztalták. Ez az én álláspotnom.

2014. aug. 16. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
Ööhm, ez egy picit bullshit, előttem lévő. Ha egy ember képes lenne majdnem fénysebességgel utazni, és visszalassítana, ugyanúgy pörögne tovább az idő mint fénysebesség közelben? Meg persze, nem érzékel a foton időt. Pont annyira nem érzékel időt mint egy porszem vagy egy kődarab. Ettől független, ha lelassul, már nem igaz rá a feltevés, hogy számára minden azonnal történik. A kérdezőnek meg még annyit, hogy nem csak a fizikai anyagok lassíthatják a fényt, hanem fizikai hatások is. Tömegvonzás meg hasonlók. Tegyük fel elhalad a fény egy bolygó mellett. minimálisan meggörbül a pályája, és mivel a bolygó felé húzta a gravitáció egy kis ideig, lassul is. Már mikor pl. a naptól elindul, akkor sem megy teljesen fénysebességgel, mivel a nap anyaga és gravitációja is hat rá. Csak nagyon kis mértékben de veszít a sebességéből.
2014. aug. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt úgy kell értelmezni mint amikor a filmekben megállitja az időt és a levegöben tologatják a tárgyakat és amikor újra elinditják megy minden tovább tehát a tárgy számára nem telt el idő de a helyzetét változtatja.
2014. aug. 16. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
De a fénysebességgel utazó foton nem azt látja hogy körülötte áll meg az idő. Hanem annyit, hogy minden ami az útjában állt, legyen akár milyen távoli, azonnal az orrába csapódik. Ez olyan mintha szaladnál, tennél 1 métert és az orrodba ugrana egy fa. Csak itt a mértékek sokkal nagyobbak. Minden ami megtörténhet vele amíg ezalatt a sebesség alatt van, meg is történik egy szempillantás alatt.
2014. aug. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
A fotonnak nincs pillanatnyi helyzete.
2014. aug. 16. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
a foton is egy részecske ami adott sebességgel utazik, tehát van pillanatnyi helyzete.
2014. aug. 16. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:

"Szerintem ezt úgy kell értelmezni mint amikor a filmekben megállitja az időt és a levegöben tologatják a tárgyakat és amikor újra elinditják megy minden tovább tehát a tárgy számára nem telt el idő de a helyzetét változtatja."


Természetesen a fotont jelképezi a tárgy és aki tologatja a külső megfigyelöt

2014. aug. 16. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
Az élet nem egy sci-fi. A foton nem egy mozdulatlan objektum. Alapból ha fotonnal azonos sebességgel haladnál hogy meg tudd érinteni, akkor máris azonos sebességgel telik az idő is. Ha a foton fénysebességnél kevesebbre lassul, azonnal elkezd pörögni neki az idő minimális szinten. Ha sikerül kellően lelassítani, ugyanolyan részecske lesz mint a társai. Nem maga a részecske az "időutazó", hanem a sebességéből adódó a környezetétől eltérő idő telése. Ha az ember is képes lenne ilyen sebességgel haladni, számára is ugyanúgy megállna a környezete ideje. A foton is egy részecske, ugyanúgy mint bármi más. De nem is a foton volt a téma, hanem a fénysebességből adódó időtorzulás. A fotonban idő téren semmi különös nincs. Ugyanúgy hat rá minden mint a világban fellelhető bármely részecskére.
2014. aug. 16. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:

"A két vonatkoztatási rendszer nem zárja ki egymást?"


Nem, de szigorú értelemben a fénysebesség nem vonatkoztatási rendszer. Azért relativitáselmélet a neve többek között mert pl. az idő múlása relatív.


"Mármint az általános relativitáselmélet szerint fénysebességgel haladva két időpont között eltelt idő 0 (tehát konkrétan a két időpont valójában egy azonos időpont)."

Hogy precízek legyünk ezt a speciális relativitáselmélet mondja. Általános relativitás elmélet szerint ez akkor lehet, ha nincs gravitáció (vagy elhanyagoljuk).

A "két időpont között eltelt idő 0" helyett úgy fogalmaznék, hogy fénysebességgel haladva nincs idő meg tér sincs. Egyébként fénysebesség alatt a fény vákuumbeli terjedési sebességét kell érteni, és nem a fénynek a tényleges terjedési sebességét értjük alatta.

A valóságban a fény sosem halad fénysebességgel, a közegen kívül a gravitáció is befolyásolja a terjedési sebességét, még egy atom gravitációs tere is kitölti a teljes teret aminek gravitációs hatása általában elhanyagolható, de ebben az esetben nem az, a gravitáció ráadásul leárnyékolhatatlan. Ha leárnyékolható lenne abból az következne hogy az árnyékolás segítségével megépíthető lenne az örökmozgó. Energiahasználat nélküli űrhajót lehetne építeni, kicsit hasonlóan mint a vitorlás a szelet használja ki, mi a bolygók gravitációs vonzását hol innen hol innen árnyékolnánk le és úgy haladnánk.

2014. aug. 17. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!