Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet egy fotonnak...

Hogyan lehet egy fotonnak pillanatnyi helyzete?

Figyelt kérdés
Mármint az általános relativitáselmélet szerint fénysebességgel haladva két időpont között eltelt idő 0 (tehát konkrétan a két időpont valójában egy azonos időpont). Ebből nekem az a következtetés tűnik logikusnak, hogy a fény egy fotonjának kezdeti helyzetétől míg elér végső pozíciójáig, a kettő között nincsen időbeli eltérés (az ő saját vonatkoztatási rendszerében). A mi megfigyelői vonatkoztatási rendszerünkben azonban mégis eltelni látszik ez az idő, míg a foton megteszi útját, és ezen az időintervallumon vizsgálni is tudjuk pillanatnyi helyzetét. Ez hogyan lehetséges? A két vonatkoztatási rendszer nem zárja ki egymást? Hogyan vizsgálhatunk egy pillananyi időpont közötti eltelt időt? Az idődilatációt értem, ahogy az adott mennyiségű idő a sebesség és tömeg függvényében eltorzul, de ha az az adott időmennyiség 0, az hogyan torzulhat 0-tól különböző számmá? Vagy ahányféleképpen vizsgálom ezt az eseményt, annyiféleképpen valósul meg?

2014. aug. 15. 15:08
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
Előttem lévő. Valójából ez nem teljesen igaz. Részletekben igen, de egészben nem. Például hogy nincs idő és tér. Ez nem igaz. Az idő és a tér számára is ugyanúgy megmarad, az már más téma hogy a tér egyes dimenziói mérhetetlenül összepréselődnek, torzulnak. Az idő sem tűnik el teljesen. Vagyis végülis az értéke 0-ra csökken, de ettől még nem tűnik el. Ha egy konvektort kikapcsolsz és lehűtesz, az általa termelt hőenergia elveszlik? Nem, csak lecsökken az a hőmérséklet, de attól megmarad és nem válik semmivé. Az idő telése ugyanígy lecsökken, de nem tűnik el. Mérhetetlen torzulásokat generál az időben és a térben a fénysebesség maga, de ettől nem tűnik el semmi. Néha mármár azon gondolkozom, hogy ez a fénysebesség hűhó valóban létezik-e. Mi van, ha a fényünk ugyanúgy képesek lennénk hátrahagyni mint a hangunk? Mi lenne ha a fénysebességet átlépve nem történne semmi különleges? Persze ez még szerintem is baromság. De igazából kicsit túl van már ez a beszélgetés komplikálva.
2014. aug. 17. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:

@01:23

A fény tényleges terjedési sebessége a valóságban mindig kisebb mint c, de c-hez nagyon közeli érték szokott lenni. A c a fény lehetséges tényleges terjedési sebességének a határértéke. Általában nem követünk el nagy hibát, ha úgy vesszük, hogy a fény c sebességgel terjed, azt a kis különbséget elhanyagolhatónak tekintjük.

Mivel ezt boncolgatjuk ezért itt nem hanyagolhatjuk el, azaz időmennyiség a fény számára sem abszolút pontosan 0 , hanem kicsivel több nála.

Lorentz-kontrakció szerint a távolság l' = l * √(1-v^2/c^2)

az idő pedig Δt' = Δt/√(1-v²/c²) szerint változik.

A v=c esetében minden l' távolság 0 lesz, idő esetében meg 0-val kéne osztani -> Nincs értelme időről és térről beszélni ez esetben, ha elképzelhetetlenül kicsit is kisebb a v c-nél akkor már van, megszeghetetlen törvények a természeti törvények tiltják ezt a sebességet, de a tetszőlegesen való megközelítését mint amit a fény is tesz azt megengedi. Minden v<c sebességnél (ami tetszőlegesen megközelítheti c-t) l>0 távolság esetében a hosszkontrakció hatására l'>0 minden esetben (de tetszőlegesen megközelítheti) és minden Δt>0 esetében Δt' ∈ R+ .

2014. aug. 17. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
Én csak azt cáfoltam meg hogy a fonton számára nincs idő és tér, ami nyilván nem igaz. Még ha elhanyagolhatóan kicsi is, annyira hogy nem tudjuk észlelni, vagy nem érdemes róla beszélni, még létezik. Nem tűnik el semmi a fénysebesség elérésének határán. Csupán az érték változik.
2014. aug. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:

70% os


Kérdés ,hogy a lassabban haladó fényt is képesek vagyunk fotonként detektálni vagy csak a kilépő felgyorsult fényt detektáljuk hogy később lépett ki azaz feltételezzük hogy lassabban járta le az utat.


Szerintem a lassú fotont nem lehet érzékelni ha mégis akkor az jelzi hogy nem lassult le csak hosszabb utat jár be az atomok közt így növelve meg a menetidőt .


Kérdés hogy a kísérlet mondanivalója az lenne hogy a fény elemi rezgését lassítják mint az atomok hűtésénél vagy csak az utat növelik meg ide oda pattogtatással .

2014. aug. 17. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:

"Én csak azt cáfoltam meg hogy a fonton számára nincs idő és tér, ami nyilván nem igaz. ..."


Nem is állítottam, hogy a fonton számára nincs idő és tér, ezek szerint nem egészen érted mit állítottam.

2014. aug. 17. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:

Márpedig a fotonnak nincs pillanatnyi helyzete, tessék megnézni egy elektromos térerősség operátort. Abban a "fotonságért", vagyis a kvantált természetű elemi kölcsönhatásokért felelős léptető operátoroknak maximum időfüggést lehet adni megfelelő kvantummechanikai képben, helyfüggést csak a dimenziótlan módusfüggvény tartalmaz, az meg lehet bármilyen megfelelő függvényrendszer szerint kifejtve, akár időben és térben végtelen síkhullámokon is. Minden móduson külön értelmezhető a fotonszám, mint mérhető mennyiség. A hol a foton kérdés jobbára értelmetlen.


Amiről ti vitáztok, az még bőven a klasszikus eldin és a relativitáselmélet kapcsolata.

2014. aug. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
Ha a fotonnak nincs pillanatnyi helyzete, az jó pár alapvető szabályt felrúg. Azt hiszem én itt kiszállok. Kezdek eltévedni.
2014. aug. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:

@22:02 Ment a zöld pacsi.

Erre ki sem tértem, csak az általános relativitáselmélet szempontjából vizsgáltam a kérdést. Itt még egyesek azt sem értik, hogy van különbség a c sebesség és a fény fizikai valóságban lévő terjedési sebessége között, ha nem hanyagoljuk el és ennek következménye van mégpedig az , hogy a relativisztikus kontrakcióban l' nem válik 0-ává abban az inerciagrandszerben, az idődilatációnál Δt'-ben meg nem lesz 0-val osztás. A fény olyan idealizált környezetben terjedne abszolút pontosan c-vel ami gyakorlatilag sosem teljesül, de majdnem mindig nagyon közelíti c-t.

Előbb ezt kéne megérteni szerintem, aztán léphetünk egy lépcsőfokkal tovább, de ha már felhoztad akkor hozzáteszem, hogy ez nem a fény (foton) speciális/kitüntetett egyedi tulajdonsága, hanem egy kvantummechanikai törvény. Más részecskének pl. elektronnak sem létezik pillanatnyi helyzete, hanem valószínűségi sűrűségről beszélhetünk ami tulajdonképpen valószínűségi eloszlás, a Heisenberg féle határozatlansági reláció kimondja.

2014. aug. 18. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
Megyek inkább animézni >.<
2014. aug. 18. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

#13-mas és #20-as válaszban értettem meg, hogy hamis az alapfelvetésem. A foton nem éri el a c-t, mert a gravitáció minden esetben hat rá, így már nem beszélhetünk idő nélküli pozícióváltoztatásról. A többi választ is köszönöm! :)

2014. aug. 19. 20:14
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!