Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Koordinátageometria - Normálve...

Koordinátageometria - Normálvektor - Előtte jócskán utánajártam, az itteni kérdéseket is átnéztem, választ nem találtam?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Egy érettségi feladat kapcsán írok. A feladat röviden: adott egy háromszög 3 csúcsának koordinátái A(-4;4) B(4;4) C(-4;8). Kérdés:Határozzuk meg az A csúcsból húzott magasságvonal egyenletét. A megoldást is tudom, levezetni azonban a normálvektort nem.

BC(-8;4) -->ez OK, le tudtam vezetni

n=(-2;1) -->ez nem ok, nem tudom hogyan lett kiszámolva


Az A csúcs koordinátái ismertek, innen behelyettesítve a normálvektoros egyenletbe -2x+y=4


A kérdésem csupán annyi, hogyan jött ki a normálvektor?


Köszönöm



2014. szept. 24. 17:17
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az ma merőleges a BC oldalra, ezért BC vektor NORMÁLvektora lesz a magasságnak.


Használhatjuk a (-8,4) vektort, de annak bármely konstans szorosa is ugyanolyan jó. Ha simán a (-8,4)-el számolsz ugyanez a végeredmény jön ki.


Jelen esetben "egyszerüsíthetünk" 4-el. (1/4-el szorozzuk az eredetit.)

A (-8,4) és a (-2,1) vektor egyirányú, csak a hosszuk tér el.


Azért érdemes egyszerűsíteni, mert így kisebb számokkal kell számolni.


Ha pl BC (1,5 ; 2,5 ) lenne, akkor én n-nek (3,5) -öt választanám, mert akkor nem kell törtekkel számolni.

De ez nem változtat az eredményen.

2014. szept. 24. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Levezettem, így már értem.


De a BC(-8;4) vektor a BC oldalnak nem irányvektora?

2014. szept. 24. 17:29
 3/4 A kérdező kommentje:

Írtad, hogy BC(-8;4) -el is ugyanaz az egyenlet jön ki.

Behelyettesítettem a normálvektoros egyenletbe, de így -2x+y=4 jön ki, ami a megoldás szerint nem jó.

2014. szept. 24. 17:32
 4/4 anonim ***** válasza:

A BC oldal IRÁNYvektora az a rámerőleges egyenesnek (magasság) NORMÁL vektora.


Ha jól helyettesítesz be, akkor ugyanaz jön ki, ha n(-2,1) vagy ha n(-8,4)-el számolsz. Sőt akkor is ha n(8,-4)-el.

2014. szept. 24. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!