Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az élő szervezetben olyan...

Ha az élő szervezetben olyan jól képesek hatékonyan együttműködni a dolgok és rengeteg dolgot szabályozni, akkor miért alakul ki olyan dolog, mint az epilepszia, szívritmuszavar, leukémia vagy bármilyen daganatos megbetegedés?

Figyelt kérdés
Vagy ha a dns-nek egyszerűen csak önmagát kell reprodukálnia, akkor miért "csúszik hiba a dologba" és alakul ki a daganatos elváltozás? És ha elvileg ezek a problémák nem alakulnánk ki, akkor elméletileg örökké tudnánk élni?

2014. okt. 12. 21:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert az élő szervezetben mégsem képesek olyan hatékonyan együttműködni és rengeteg dolgot szabályozni a dolgok.
2014. okt. 12. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A hibátlan működésnek végtelen nagy ára van. Semmi a világon nem működik hiba nélkül. Minden gyár termel selejtet, ami ugyan kárt okoz a vállaltnak, de egy szinten túl nem éri meg csökkenteni a selejt mennyiségét, mert a megtakarítás kisebb lesz, mint a csökkentés költsége.


Ugyan ez van biológiai rendszereknél: vegyük a baktériumokat az egyszerűség kedvéért. Azok a baktériumok amik nagyon pontosan másolják a DNS-t nem lesznek versenyképesek, mert a nagyon pontos másolás nagyon lassú és ha nem engedjük meg a hibák előfordulását, akkor az illető organizmus nem tud evolúciós választ adni a szelekciós nyomásra: nem tudnak újabb rátermettebb variánsok megjelenni. Ugyanakkor, ha másolás túl gyors, akkor nagyon sok lesz a másolás közben a hiba, a genom integritása sérül, az utódok egyre kevéssé rátermettek. Ez egy bonyorult optimalizációs probléma.


Az örök élet evolúciós szempontból indokolatlan, nincs olyan szelekciós nyomás, ami örök élet kialakulása felé terelné az evolúciót.

2014. okt. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, ha a DNS másolódásában végképp nem lenne hiba, még mindig amőbák lennénk.

Valamit valamiért.

2014. okt. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Mert attól, hogy valamiben sok mindent lehet szabályozni, attól még pár hiba becsúszhat.

Egy hasonlattal élve: a mostani autóban is már szinte mindent lehet szabályozni, mégis van, hogy felmondja a szolgálatot.


A DNS másolásába meg azért csúszik hiba, mert az az "egyszerű" másolási művelet valójában mégsem olyan egyszerű, és a DNS-t alkotó bázisok néha kerülhetnek olyan állapotba, hogy a másoló mechanizmus rosszul ismeri fel őket, ezáltal hibásan is másolja le. Persze, vannak hibajavító mechanizmusok, de hiba bizony mindenbe becsúszhat.

Azért azt is jegyezzük meg, hogy ha a DNS mindig tökéletesen másolódott volna, soha nem alakultak volna ki az emberek.


Az örök élet meg egy teljesen más kérdés. Az emberek általában nem azért halnak meg, mert a DNS-ük rosszul működik, hanem azért, mert a szervezet "elhasználódik".

2014. okt. 13. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:
100%

Egyébként megjegyezném, hogy a "hiba csúszik a dologba" a DNS másolása során, pontosan az, ahogyan a mutációk létrejönnek és ami által az evolúció működik.


Ha a DNS tökéletesen másolná magát, akkor minden faj ugyanolyan maradna összességében, amilyen mindig is volt. Csak azok a tulajdonságok léteznének mindörökre, amik abban a pillanatban valakiben jelen vannak.

Ha valamelyik tulajdonság hordozói mind meghalnak, az a tulajdonság sosem létezne újra. A faj változatossága folyamatosan csak csökkenne.


Következésképpen a faj sokkal érzékenyebb lenne a környezeti változásokra, mert mindenki egyforma/hasonló lenne. Ha jön egy járvány, de a népesség fele ellenálló, akkor azok még vígan élnek tovább. Minél egyformább egy népesség, annál nagyobb a kockázat, hogy valami közös gyenge pont mindannyiukat kipusztítja. Míg ellenkező esetben pontosan a természetes kiválasztódás következik be - a faj lassan idomulni fog a környezethez.

2014. okt. 16. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!