Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megmagyarázná ezt valaki?...

Megmagyarázná ezt valaki? (Csillagászat, űrkutatás)

Figyelt kérdés

Olvastam egy cikket: ( [link]

Nagyjából annyi, hogy a mai ismeretek alapján egy rövid videót készítettek az ismert világegyetemről. Az utolsó mondatot szeretném, ha kifejtené valaki témához értő :)


"A filmen látható objektumokat a 2009-es tudományos ismeretek alapján ábrázolták, ezért méretük és a filmben egymáshoz képest lévő távolságuk a valódihoz közeli. A filmnek megfelelő utazás a valóságban nem hajtható végre (még ha lenne hozzá technológiánk, akkor sem), mivel a filmben az Univerzum egyre korábbi állapotait látogatjuk végig - tehát a térbeli utazás mellett az időben is haladunk, méghozzá visszafelé, a 13,7 milliárd évvel ezelőtti Nagy Bumm irányába."


2010. jan. 26. 00:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Roppant egyszerű. Van ugye a fény év, ez a fény 1 év alatt megtett útja, ha tegyük azt mi ellátunk 10 fény évnyire innen. Az azt jelenti, hogy olyan messzi ellátunk amennyi távolságot a fény 10 év alatt tesz meg, tehát a mi MOST-unkban ott is MOST van viszont mi 10 évvel korábbi AKKORt látjuk mert az indormáció(fény) még nem ért ide onnan, olyan messze van. Tegyük fel, a nagymamám a 1 fényévnyire van tőlem, és segítséget kér, hogy kimentsem, tükörrel próbál jelezni, hogy merre van, a fényvillanás amit én látok, már egy éve megtörtént csak mostanra ért id a fénye. Amit belátunk univerzumunk sugara 13,7 milliárd fény év, a jelenben ott is jelen van de mi azt látjuk, hogy mi volt ott 13,7 milliárd fényéve.
2010. jan. 26. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
61%

Jól írja az előttem szóló de az utolsó mondat helytelen.


"Amit belátunk univerzumunk sugara 13,7 milliárd fény év, a jelenben ott is jelen van de mi azt látjuk, hogy mi volt ott 13,7 milliárd fényéve."


A legutolsó szó nem fényéve, hanem éve, helyesen.

A másik meg hogy az (állítólagos) Big Bang volt 13,7 milliárd éve, ennél sokkal kevesebbet látunk be az univerzumból fényévekben.

2010. jan. 26. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Első vagyok, igazad van, megzavarodtam a végére. : ) Köszönöm a korrigálást.
2010. jan. 26. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

igaz amit leírtatok, de egy kiegészítés:

azért van időutazás is benne, mert az elöbbi magyarázat szerint a fizikai távolság szerint közelebb lévő csillagoknak a jelenhez közelebbi állapotát látjuk, a messzebbieknek meg egy régebbi állapotát.

Ha felnézel az égre, akkor egy közeli csillagnak azt a fényét látod amit pl. 1 éve bocsájtott ki, egy távoli csillagnak pedig azt a fényét amit pl. 100 éve bocsájtott ki. Vagyis az égről készült képen - és a cikk szerint leképzett 3d modellben is - a különböző objektumok más-más kor szerinti állapota szerepel (látszik) mégpedig úgy, hogy a földünktől való távolodással arányban egyre régebbi állapota látható az adott objektumnak.

2010. jan. 26. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznos volt.
2010. jan. 26. 09:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!