Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az integrálás eredménye?...

Mi az integrálás eredménye? integrál 0 -> 1 sin (x) /gyök (x) dx

Figyelt kérdés

Ez elvileg egy improprius integrál, de egyszerűen nem jövök rá, hogyan kéne. Wolfram Alpha se tudja. :( Elvileg nem divergens.


Nagyon fontos lenne, mert egy lehetséges szigorlat példa...



2014. okt. 30. 17:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Kétlem, hogy a feladat így, ebben a formában volt kiírva :) Ez nem integrálható elemi úton, csak közelítően. A (sin x)/x sem elemi feladat, esetleg nem lehet, hogy a [sin(gyök x)]/(gyök x) volt a feladat?
2014. okt. 30. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

A sin(x)-t felírod sorfejtéssel:

sin(x)= x - x^3/3! + x^5/5! -+...

majd minden x kitevőt csökkentesz 1/2-del, /gyök(x)

x^0,5 - x^2,5/3! + x^4,5/5! -+...

és tagonként integrálod

x^1,5/1,5 - x^3,5/3!/3,5 + x^5,5/5!/5,5 -+...

és megkaptad amit a WolframAlpha is kiír...

[link]

ill. számszerűen 0,6205...:

[link] +from+0+to+1

2014. okt. 30. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Sajnos ez van a mintafeladatokban, amiből válogatnak (apró módosítással)


Viszont lehet, hogy elírás, mert szerintem a diffegyenletesben sem jön ki az utolsó:


Írja fel a diffegyenlet


y''+y=0


y(0)=1, y(pi)=2 perem értékhez tartozó megoldását.


Szerintem ez se jön ki ezzel a peremértékkel, vagy nem tudom akkor, hogyan kéne.

2014. okt. 30. 18:58
 4/15 A kérdező kommentje:
Ja és köszi a válaszokat, sokat segít :)
2014. okt. 30. 18:59
 5/15 anonim ***** válasza:

Na igen ám, csakhogy a sorfejtéses helyettesítéssel végtelen sok tagot kellene integrálni (és azután meg összeadni), márpedig a feladat semmiféle hibakorlátot nem ír elő. Más kérdés, hogy ha mondjuk előírják, hogy a sorfejtésnél eddig meg eddig a hatványig vegyük figyelembe.


A második példánál meg szerintem csak annyi a gond, hogy az egyik peremfeltétel az y'-re vonatkozik, mondjuk az y(pí)=2 helyett y'(pí)=2 kellene álljon.

2014. okt. 30. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

y''+y=0-nak a megoldása y=A*cos(x)+B*sin(x)

y(0)=1=A

y'(π)=2=B

y(x)=cos(x)+2sin(x)

Ahányad rendű a diff. egyenlet, annyi kezdeti érték kell hozzá, de a különböző deriváltakra. Tehát ahogy fentebb írták, a második valószínűleg az első deriváltra vonatkozik.

2014. okt. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Így van. A hozzá rendelhető karakterisztikus egyenlet most l^2+1=0 (l->lambda, amivel általában jelölni szokták). Ennek a megoldása l_1,2=+/-i. Innen jön ki a fent írt y_há megoldás.
2014. okt. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Igen, ez volt a ma matematikusabb megközelítés, fizikus megközelítés (lusta :D): Mi az a függvény, aminek a másodderiváltja önmagának a negatív egyszerese? Egyből eszünkbe jut a sin és cos függvény, ezek a megoldások terének bázisvektorai, így lineáris kombinációjuk adja az általános megoldást.
2014. okt. 30. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Köszi a választ mindenkitől :)

Két utolsó kérdésem még lenne... Van ugye a Taylor polinom és Lagrange féle maradéktag.


Számítsa ki a fv közelítő összegét Taylor polinommal x1 pontban, és becsülje a hibát.


f(x) = ln|x| x1=1.3 T4(x)


Itt tehát annyi a feladat, hogy x1 pontban meghatározom a T(4)x Taylor polinomot, (Taylor soros képlet, x0 helyére x1-et írom...)

Ezután behelyettesítek a Lagrange féle maradéktagba és ennyi? Vagy az egészet alapból egy x0=1 -el számolom ki?

2014. okt. 30. 22:18
 10/15 A kérdező kommentje:

Ja és ez:


lim x->0 (x-1)/x


Ezt milyen analitikus eszközökkel lehet kihozni? (Azt tudom, hogy -inf +inf a végeredmény...)


...és kösz mégegyszer, ez egy beugró lesz csak és humán-művészet beállítottsággal és gimis 2-es matekkal örültem, hogy megcsináltam a 6 matek tárgyat, már csak a szigorlat kellene :D

2014. okt. 30. 22:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!