Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány százalékos hibahatáron...

Hány százalékos hibahatáron belül kell megmérni valamit, hogy fizikailag bizonyítottnak nyilvánítsanak egy elméletet?

Figyelt kérdés

2014. dec. 8. 20:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát, ez nem ilyen egyszerű mert az sok mindentől függ.

De ha rövid választ vársz akkor szerintem olyan 2% körül.

2014. dec. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez attól is függ, hogy van-e konkurrens elmélet, és az mennyire pontos. Amúgy nincsen "bizonyított", csak megfelelően alátámasztott.
2014. dec. 8. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez nem így működik. Nincs sehol egy nagyon okos bizottság, akik eldöntik, hogy ez most bizonyított vagy nem bizonyított. A bizonyítás a matematika dolga, a természettudományokban (pl. fizika) soha semmi nem bizonyított.


Elméletek vannak, és problémák. Ha kapsz egy problémát, megpróbálod megoldani egy olyan elmélet alapján, ami a HASONLÓ problémákra jó megoldást adott. Ahhoz, hogy ezt meg tudd csinálni 1) jól kell ismerned az elméletet, tehát sokat kell előtte tanulni 2) jól kell ismerned az adott problémát, azaz méréseket, elemzéseket kell végezni 3) találkoznod kellett már hasonló problémákkal, tehát tapasztalatot kell szerezni.


Ha jól sikerült a választás, akkor az adott elmélet az adott problémára jól működik. Ez nem jelenti azt, hogy az elméletnek egyébként nincsenek hibái, vagy hogy a következő problémádnál is jól fog működni. A fizikában, természettudományokban senki nem kérdezi, hogy "ez vagy az be van-e bizonyítva", hanem hogy "ez a módszer használható-e ebben az esetben elfogadható pontossággal."

A legnagyobb tudományos bakik pontosan abból születnek, hogy valaki egyféle tudományos módszert elsajátít, és onnantól kezdve mindenre alkalmazza ész nélkül, függetlenül attól, hogy az adott esetben használható-e. Meglepődnél, hogy még komoly tudományos körökben is mennyire gyakoriak az ilyen hibák.

2014. dec. 9. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Tényleg nem egyértelműen tettem fel a kérdés.

Amit akartam: Hallottam, hogy a Higgs-bozont 2012. nyarán találták meg, de igazából már tavasszal egyértelmű volt, hogy megtalálják. De azért nem jelenthették ki, hogy tényleg megtalálták, mert a kísérletek hibája túl nagy volt, amit júniusra sikerült lecsökkenteni annyira, hogy a hivatalos szabályok szerint kijelenthessék: tényleg létezik a Higgs-bozon.


Na ez a bizonyos hiba érdekelne engem

2014. dec. 11. 23:16
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Továbbra is állítom: nincsenek "hivatalos szabályok". Ha ilyet olvastál, akkor vagy az újságíró értett félre valamit, vagy az adott kutatócsoport hozott magának saját szabályokat.


A kísérletek végzésének az a rendje az iskolai labortól a CERN-ig, hogy

1. felteszek egy állítást, amit meg akarok vizsgálni ("létezik a Higgs-bozon")

2. elvégzem a kísérletet

3. megállapítom, hogy a kísérlet alapján hány százalék a valószínűsége annak, hogy az állításom igaz.


Erre van egy széleskörűen bevett szokás, hogy 95%-os szintet meghaladó bizonyosság esetén állíthatom azt, hogy "a kísérlet igazolta az állítást". De igényesebb publikációkban illik hozzátenni a százalékot ("szignifikanciát") is. Van, aki csak 99%-tól fogadja el az eredményeit, mások már 90%-nak is örülnek.

Ez NEM A MÉRÉSI HIBA, hanem annak a kísérlet alapján kiszámított valószínűsége, hogy a feltett állításom igaz. Ennek kiszámításához rengeteg mindent felhasználnak (a mérési hibát is, de pl. a kísérletek számát, azt, hogy mennyire reprezentálja jól az adott jelenséget a kísérlet, stb.).

Az általad olvasott írás alighanem erre vontakozhatott. Valószínű, hogy néhány elvégzett kísérlet után még a véletlen művének is tekinthették az eredményeket, de kellően sok egybehangzó eredmény már jobban igazolja az állítást. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy a mérési hibát sikerült egyáltalán csökkenteni, lehet, hogy csak kellően sokszor megismételték a mérést.

2014. dec. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!