Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a táguló univerzum?

Mit jelent a táguló univerzum?

Figyelt kérdés
Az univerzium végtelen - nem értem, hogy a végtelen hogyan növekedhet, tágulhat - mert szerintem ez ellentmondásos! Azt el tudom képzelni, hogy a galaxisok egymástól távolodnak - lehet, hogy a TV-ben is erre gondoltak, csak rosszul fogalmaztak?

2015. jún. 1. 11:19
1 2
 1/13 anonim válasza:
100%
Az univerzumban minden test vöröseltolódást "szenved". Ez azt jelenti, hogy az elektromágneses hullámok hosszát összemérjük a kibocsájtott hullámhosszal. És a különbség a vöröseltolódás. Vagyis egyes elemekre jellemző színek a vörös szín felé tolódnak, és mi úgy látjuk őket. Ez egyenesen arányos a test(galaxis) és a Földön megfigyelő ember egymáshoz viszonyított sebességével, ebből következik a távolodás. Mint pl egy lufi, amire pöttyöket rajzolunk, elkezdjük füjni, és a pöttyök egyre messzebb kerülnek egymástól.Dióhéjban ennyi, ezt én is most tanultam, de nem tudom, hogy mi igaz ebből.
2015. jún. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
43%
Az univerzum nem végtelen vannak határai, éppen ezért tágulhat is. Ez a lufis hasonlat kicsit móricka ábra, de ja így a legkönnyebb elmagyarázni, hogy ha felfújod a lufit a felszínén levő minden pont távolodni kezd a többi ponttól. Abba szerintem felesleges belemenni, hogy a sötét anyag meg a sötét energia nyomja szét az univerzumot meg hogy történik ez pontosan, mert ahhoz asztrofizikai ismeretek szükségesek.
2015. jún. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Nem ellentmondás, hanem paradoxon.


Az Univerzum BELÜLRŐL megmérhető, de kívülről nem (mivel nincs olyan hogy az Univerzumon kívül).

2015. jún. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Pedig ezek a magyarázatok jók voltak.

A világunk pont úgy tágul, mint egy lufi, és pont úgy is néz ki - de eggyel több dimenziója van.

Csak amíg egy lufit el tudsz képzelni, addig egy 4 dimenziós hipergömböt nem.


A világunk pedig úgy végtelen, hogy:

- a tömege véges, és adott (mindig egyforma),

- a térfogata véges, és növekszik (mint a lufinál),

- a benne húzható egyenes végtelen (egy idő múlva visszatér önmagába: pont úgy, mint a lufinál).


És a lufinál is vigyázz: NINCSEN neki belseje vagy külseje. Csak felszíne van, és onnan nem lehet kimenni vagy kinézni sehova.

2015. jún. 1. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 SwapP ***** válasza:
100%

A sötétanyag nem hozzájárul, hanem lassítja a tágulást. A lufis példa tökéletes, ameddig csak a tágulás működését hivatott szemléltetni. Az univerzum alakja, és x dimenziós voltáról kár beszélgetni, mert 3D ben vagyunk képesek tapasztalni, és az univerzum alakja ismeretlen.( a látható univerzumot valóban gömbként képzelhetjük el).


A tágulás és vöröseltolódás nem ugyan az. Az egyik következik a másikból. Tehát a vöröseltolódást azért tapasztaljuk, mert tágul az univerzum, és az eltolódás mértékéből következtethetünk a tágulás sebességére. A galaxisból kiinduló fény hullámhossza változik meg, Mégpedig azért, mert tágult téren halad át, ami megnyújtja azt. A hosszabb hullámhossz a vörös felé tolja el a galaxis képét. (ez hasonló, mint a doppler effektus.



Az univerzum a sötétenergia nélkül is tágulna, de ez a fajta tágulás nem olyan mértékű, mint a sötétenergiával. A sötétenergia csak nagy távolságokban fejti ki igazán erejét, egy lokális rendszerben (főleg ha ott gravitáció is van) ez elenyésző, vagy egyáltalán nem tapasztalható.


Ha a lufis példa nem elég jó( tekintsünk el dimenzióktól, és formáktól, az analógia az esemény elképzelésének egyszerűsítését szolgálja!) van egy 10m es gumiköteled. Méterenként megjelölöd valamivel. Egy barátod megkéred, hogy az egyik végével kezdjen el futni, míg te a másik végét a kezedben fogod. Ez abból a szempontból jó még, hogy azt is megfigyelhetjük, hogy a távolság függvényében hogyan változik a megfigyelés... Tehát a barátod el kezd futni, te pedig figyeled a gumikötélre tett jelzéseket. Az első jelölés lassan, a második is, de picit gyorsabban távolodik tőled. Minél távolabbi pontot figyelsz meg, annál gyorsabban látod nyúlni a gumikötelet. Ha csak nem festetted a kötelet, hanem mondjuk cérnával jelölted a métereke, akkor láthatod, hogy a jelölések nem váltottak pozíciót a kötél felületén, nem nyúltak a tágulással együtt, egyhelyben maradtak, csak a kötél( tér ) nyúlt meg közöttük.. Így működik a tágulás is.


Az univerzum nem végtelen, változó térfogatú.

2015. jún. 1. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Azt, hogy a mi méréseink szerint a mérhető objektumok távolodnak egymástól.

A végtelen méretű univerzum tágulása csak akkor ellentmondásos, ha nem érted a végtelen fogalmát. A végtelenhez hozzá lehet adni tetszőleges mennyiséget.

Példa: vedd a természetes számokat. Végtelen sokan vannak. Hozzáveheted a nem egész racionális számokat. Most sokkal többet adtál hozzá, az eredmény végtelen. És még nincs vége, hozzáadhatod az irracionális számokat, aztán a komplex számokat és még sok minden mást. Ezekben nincs semmi ellentmondás.

2015. jún. 1. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 SwapP ***** válasza:
59%

Egyébként tök fölösleges foglalkozni a végtelennel... De egy picit beszéljünk róla.


Van-e vége az univerzumnak? Tudjuk, hogy folyamatosan tágul, nem vesz fel állandó értéket a méretére vonatkozóan. Nem tudom elhagyni, se megközelíteni a peremét. Ebben a tekintetben végtelen, mert fizikailag az. Matematikailag nem. Egységnyi idő alatt meghatározott térfogata, sugara, átmérője van. Ha kintről lefotóznám, a képből következtethetnék a méretére, ha a pontos tágulási sebességet tudnánk, megtudnánk mondani, hogy az adott pillanatban mekkora a térfogata. Kicsit az jut eszembe erről, amikor megkérdezik, hogy mennyi az idő. Az adott pillanatban tudok megközelítőleg helyes választ adni, de mindig adhatok pontosabb és pontosabb választ. Ráadásul az idő is a végtelen felé tart ( ez így kicsit érdekes.)


Ha az időt a táguláshoz igazítanánk, akkor már nem tűnik végtelennek. ( arra akarok célozni, ha az időt a tágulás függvényében mérnénk) Ezek alapján mondhatjuk, hogy Végtelen az univerzum, de azt is , hogy nem az, tulajdonképpen senki sem téved, mindenki helyesen gondolja.

2015. jún. 1. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Fizikai világban élünk tehát nincs végtelen az csak elméletben.Lufis példa helytálló,meg az is,hogy kör-ként képzeljük el az univerzumot.
2015. jún. 1. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
+létezik
2015. jún. 1. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 SwapP ***** válasza:
100%

Az univerzum alakja még az utolsó hozzászólásom óta is ismeretlen, de biztosak lehetünk benne, hogy nem kör alakú.


A kör 2D mi pedig 3D érzékelünk. Minimum 3D nak kell lennie, aztán csak elmélet kérdése, hogy mennyi.


Az univerzum alakjáról abból következtetni, hogy mi "gömböt látunk" igencsak merész. A látható univerzum valóban gömb, de nem tudjuk, hogy mi van utána.

2015. jún. 1. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!