Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az űrállomás inerciarendszer?

Az űrállomás inerciarendszer?

Figyelt kérdés

"A gyorsuló vagy forgómozgást végző vonatkoztatási rendszert nem tekintjük inerciarendszernek." - [link]


A Földet jó közelítéssel vehetjük inerciarendszernek, hiszen a testek Newton törvényei szerint viselkednek. A Földhöz képest az űrállomás forgómozgást végez, tehát a fenti definíció szerint nem tekinthetjük inerciarendszernek, azonban az űrállomáson elvégezhető/elvégzett fizikai kísérletek alapján arra következtethetünk, hogy a testek ott is engedelmeskednek a newton-i fizikának. Most akkor hogy is van ez? Mit kevertem össze?



2015. jún. 20. 13:18
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
...Ha meg forog az állomás (mint a Hold), akkor meg azért nem lesz inerciarendszer.
2015. jún. 21. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:

01:55, már ott tartunk, hogy mi van akkor, ha az űrállomáson utazók teljesen be vannak zárva az űrállomásba, nem tudnak onnét semmilyen módon kitekinteni. Csomagot rakni az űrállomás mellé, és a Földhöz viszonyított helyzetét nézni csalás. Viszont ha forog az űrállomás, akkor azt a giroszkóp kimutatja, ez jó ötlet.


Ahogy gondolkozgatok egyre inkább úgy érzem, hogy amit itt írtam, az hülyeség:

„> »Ugyanúgy ki tudnák találni a newton-i fizikát, és önmagukat inerciarendszernek tekintenék.«

Hogyha tényleg nem tudnak semmilyen módon kinézni az űrállomásról, szóval a csillagokat se látják meg semmit, akkor attól tartok, hogy igazad van.

> »Ilyen módon hány olyan inerciarendszer lehet még, amit nem tudunk anélkül megtalálni, hogy odamennénk?«

Ilyen módon bármilyen szabadon eső »doboz« inerciarendszer lesz a benne ülők számára.

Ha nem tudnak belőle kinézni, akkor nem fogják tudni azt sem, hogy nem inerciarendszerben vannak.”

Buta vagyok, hogy jól végiggondoljam, de talán lokálisan, az űrállomáson belül is ki tudják mutatni, hogy nem inerciarendszerben vannak, ha azt nézik, hogy milyen úton halad egy fénysugár a különböző irányokban. (Persze megfelelően érzékeny műszerek kellenek, de azt tegyük fel, hogy beférnek az űrállomásba.) Az kavar össze, hogy a Föld gravitációja nem-e pont ellentétes hatással van, mint a tehetetlenségük, így minden irányba egyenesen látnák terjedni a fénysugarat, ahogy annak egy inerciarendszerben lennie kell. Nem tudom, és összekavarodtam. Bocsánat!


Remélem, hogy a többi, amit írtam, megállja a helyét.

2015. jún. 21. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 A kérdező kommentje:
Szerintem ez csak arra bizonyíték, hogy az űrállomás is csak közelítőleg nevezhető inerciarendszernek. A Föld is azért nem tökéletes inerciarendszer, mert forog a tengelye körül, ezért van Coriolis erő, vagy nappal nagyobb vonzóerőt fejt ki ránk a Nap, mint éjszaka, de ezek a hatások az úgymond egyszerűbb kísérleteknél elhanyagolhatónak tekinthetők. Ugyanígy az űrállomás esetében is az egyik oldalra helyezett tárgy azért megy át az állomás másik felére a Föld túloldalán, mert ugyanazon sebességgel nagyobb félnagytengelyű pályát ír le, ezért lapultabb lesz a pályája. De ez megint olyan hatás, ami bizonyos pontatlanságot megengedő kísérleteknél elhanyagolható, és az űrállomás továbbra is közelítőleg inerciarendszernek nevezhető.
2015. jún. 21. 02:19
 14/34 A kérdező kommentje:
Előző válaszom #10 és #11-re ment. :)
2015. jún. 21. 02:21
 15/34 Wadmalac ***** válasza:

Nos, kövezzetek meg, de szerintem az ISS, saját magához (pontosítok, a tömegközéppontjához) rögzített koordináta-rendszerben nézve, a gyakorlati vizsgálat szintjén marha jól közelíti egy inerciarendszer fogalmát. :D

Persze csupán két pályamódosító manőver közti időben. Meg kihagyva a hajó dokkolásokat, a Nap fénynyomásából, A Hold keringéséből, esetleges, a pályán ható elektromágneses hatásokból származó gyorsítóerőt, az állomáson belül a gravitációs erő inhomogenitását (ugyebár nem pontszerű tömeg).


Szabadesésben zuhanó test homogén gravitációs térben semmilyen módon nem különböztethető meg egy inerciarendszertől.

És az űrállomás ezt csinálja, a saját méretein belül a homogenitástól jelentéktelen mértékben eltérő gravitációs térben.

Szóval NEM inerciarendszer, de gyakorlati szempontból azzal teljesen azonosan viselkedik.

2015. jún. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:

Szóval Wadmalac ahhoz az állásponthoz csatlakozik, amit én is megfogalmaztam a 21:55-ös hozzászólásomban, és aztán elbizonytalanodtam benne: az űrállomáson ülők lokális – nem nézhetnek ki, az űrállomás térfogatában a gravitációs térerősség homogénnek tekinthető, egyéb külső hatásoktól eltekintünk,… – mérésekkel (bármilyen precíz eszközeik vannak is) nem tudnak rájönni, hogy nem inerciarendszerben vannak. Viszont ha kinézhetnek a Földre vagy a csillagokra, akkor láthatják, hogy gyorsulnak, így tudják, hogy nem inerciarendszerben vannak. (Bocsánat, Wadmalac, de itt most az a leglényegesebb dolog – szerintem –, hogy nem látnak ki az űrállomásról, és ezért éreztem fontosnak, hogy pontosítsak a hozzászólásodon. Remélem, hogy ezzel nem változtattam meg az egyetértésedet.)


Amúgy ez egy érdekes kérdés.

2015. jún. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 Wadmalac ***** válasza:

Szerintem ezen a kérdésen nem nagyon változtat, hogy kilátok-e. Az adott rendszer fizikális mutatóiba nem tartozik bele, ez már inkább filozófiai nézőpont, és veszélyes is, mert tévedést, rossz viszonyítási alapot eredményezhet.

Tegyük fel, hogy egy szabadeső rendszerből kinézve az az egyetlen dolog, amit látok, ugyanazon gravitációs környezetben ugyanúgy gyorsul, mint én, csupán egyenes vonalú egyenletes sebességű relatív mozgásokat látok, máris azt hihetem, hurrá, ez egy inerciarendszer.

Bejön a kérdés, meddig, mit látok és máris kiderül, hogy ebben a drága kis átlátható univerzumunkban nincs egy fia becsületes inerciarendszer. Hacsak nem az egész úgy, ahogy van. De nem látok ki belőle, úgyhogy megint franc tudja. Na ezért mondom, a kérdés onnantól, hogy az adott rendszer fizikálisan nem különböztethető meg egy inerciarendszertől, már csak filozófiai alapon tudsz továbblépni, fizikában nem.

2015. jún. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
Ok, meggyőztél. Visszavonulok!
2015. jún. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 Wadmalac ***** válasza:

Nem állt szándékomban senkit meggyőzni, ez egy feldobott vélemény. Aztán majd megcáfolnak vagy megerősítenek. :)

Addig ne fogadd el hitelesnek. :D

2015. jún. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:

Arról győztél meg, hogy nem értek eléggé hozzá, illetve hogy mégse olyan fontos, amit annyira szerettem volna kiemelni.


De ne aggódj, én semmit se hiszek el, amit Gyakorikérdéseken olvasok, viszont a többségén jól lehet szórakozni.

2015. jún. 22. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!