Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan "veszik a bátorságot",...

Honnan "veszik a bátorságot", hogy galaxisok magjáról feltételezzenek bármit is, amikor mostanáig a Plútóról sem tudtunk annyit?

Figyelt kérdés

A Plútó itt van "közel", és arról is sok új dolgot csak mostanában tudtunk meg, amikor megközelítette a New Horizons. Sokkal de sokkal messzebb van a galaxis középpontja vagy más galaxisok középpontja. Milyen alapon feltételezik, hogy ott hatalmas fekete lyuk lehet? Ha van olyan távcső, amivel megállapítható, hogy elnyeli a fényt, akkor ugyanolyan erős távcsővel a Plútóról is már hamarabb is többet is tudtunk volna.


Nem rosszallóan írtam, hogy "veszik a bátorságot", csak nem találtam más kifejezést, ezért is van idézőjelben.



2015. aug. 12. 14:48
1 2
 1/13 Ozmium42 ***** válasza:
100%
A Plútó és a galaxis méretében is természetében messze eltérő objektumok. A csillagok óriásiak a Plútóhoz képest, és saját világítanak. A Plútó kicsi, és nem világít. A fekete lyuk pedig a hatalmas gravitációja által hatást gyakorol a környezetére. Valami egyben tartja a galaxisokat, és ahhoz nem kis gravitáció kell.
2015. aug. 12. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
300 éve „honnét vették a bátorságot”, hogy kijelentsék, vannak csillagok, mikor még a Plútó, sőt, az Uránusz és Neptunusz létezéséről se tudtak?
2015. aug. 12. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

De ezek a fényévek hatalmas távolságok, és nem is pár fényévről van szó. A Plútóról (egy fantáziarajz alapján) kis pontnak látszik a Nap, nem sokkal nagyobb, mint egy csillag a Földről. Ehhez képest a Naprendszerünkön túl kb. 4 fényévnyire van a Proxima Centauri, míg a Plútó-Nap távolság néhány fényóra lehet. Nyilván nagyít valamit a távcső, de így is soknak tűnik nekem. És persze, vannak a Napnál nagyobb csillagok is, de távolságuk is hatalmas.

Nyilván megfigyelhető, hogy valami egyben tartja a galaxisokat, de ennyire sok látszik belőle, hogy mi van ott?

2015. aug. 12. 15:04
 4/13 Crisopher ***** válasza:
Nyilván szabad szemmel nem látszik, távcsővel sem pontosan, hogy mi megy ott, de ismerjük a fizika törvényeit, és tudunk számolni. A számolások alapján pedig erre lehet következtetni.
2015. aug. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
33%
Honnan "veszed a bátorságot", hogy olyanról nyilatkozz, amiről a leghaloványabb tipped sincs, se rálátásod a témára?
2015. aug. 12. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Kérdezni lehet, és ez szerintem egy értelmes kérdés.


A távoli objektumokról a környezetükre gyakorolt hatásuk alapján tudunk, például csillagszél (planetáris ködök), gravitációs hatás (pályaadatok), gravitációs lencse hatás, jetek, stb. Ezen kívül a színképük, fényingadozásuk, vagy maga a fényesség is sok mindent elárul (csillagoknál). Továbbá elméleti megfontolások alapján is sok dolog bizonyítható, és ehhez "csak" matek és fizikai kell. Egy laikusnak nehéz belátni, de ez is meggyőző bizonyíték tud lenni. (Pl. fekete lyukak és neutroncsillagok tömeghatárai, fúzió módja egy csillagban, stb.)


A Plútónak ehhez képest szinte csak a pályaadatait ismerjük, ebből túl sok infót nem lehet kinyerni, más hatását nem igazán lehet megfigyelni a Földről. A lényeg, hogy hiába van közelebb a Plútó, kevesebb információ jut el róla hozzánk, mint mondjuk egy távoli csillagról.

2015. aug. 12. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell ehhez a Plútóig mennünk. gyakorlatilag arról is csak közelítő teóriák vannak, mi van a lábunk ( földkéreg) alatt 500-1000km-rel. Ugye mennyivel kisebb távolság ez, mint a Föld-Plótó táv :D
2015. aug. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:

Tudod, amikor egy 40 fényévre lévő bolygóról meg lehet állapítani a napjától való távolságát, keringési idejét, tömegét, akkor egy ezt méretben, tömegben 12 nagyságrenddel meghaladó galaxisról nem bátorság kell megállapítani valamit, csupán ugyanaz a technika.

Egy százezer fényévre lévő, de több milliárdszor nagyobb galaxis klasszisokkal jobban megfigyelhető, mérhető objektum, mint például a Pluto.

2015. aug. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
55%

a Neptunusz létezéséről pl hamarabb tudtak, mint ahogy megpillantották. méghozzá azért, mert valami "zavarta"az Uránusz mozgását.

az Úránusz haladását vizsgálták, és kiszámolták, hol kell lennie az addig fel nem fedezett égitestnek.

... és tádáám...

2015. aug. 14. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nekem az is meredek, hogy egy 40 fényévnyire lévő bolygóról tudunk egyáltalán, nem hogy még részleteket is róla. Rendben, az a bolygó befolyásolja a csillag mozgását, de még ezt sem lehet könnyű megfigyelni.

Egyébként nagyjából értem már a dolgot.

2015. aug. 16. 09:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!