Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Newton második törvénye miért...

Newton második törvénye miért nem érvényes a nehézségi gyorsulásra?

Figyelt kérdés

Newton második törvénye:

Egy pontszerű test 'a' gyorsulása egyenesen arányos a testre ható, a gyorsulással azonos irányú 'F' erővel, és fordítottan arányos a test 'm' tömegével.


A nehézségi gyorsulás viszont mindenre ugyanannyira hat egy adott helyen.


2010. márc. 23. 22:10
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
Már miért ne lenne érvényes?
2010. márc. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
A nehézségi gyorsulás mindenre ugyanannyira hat egy adott helyen, függetlenül a testekre ható erők nagyságától és a tömegeiktől.
2010. márc. 23. 22:41
 3/25 anonim ***** válasza:

F=m*a /Newton II

F=m*g /gravitációs erő

Mivel azonos a bal oldal:

m*a=m*g

az m-el egyszerűsítünk:

a=g

2010. márc. 23. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
a nehézségi erő a nehezebb tárgyat jobban vonzza (az 1 kilós valamire ható erőnél még te is tudsz nagyobbat generálni, azaz fel tudod emelni, de az 1000kilóssal már nem menne), tehát nagyobb erő hat rá, ezért lehet az, hogy mégis egyszerre gyorsulnak lefelé (nem számítva a légellenállást)
2010. márc. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:
De az akkor sem érvényesül, hogy annál nagyobb valami gyorsulása, minél nagyobb a testre ható, a gyorsulással azonos irányú erő, és minél kisebb az adott az adott test tömege.
2010. márc. 23. 22:56
 6/25 anonim ***** válasza:
Ne általában spekulálj, hanem konkrétan SZÁMOLJ esetleg konkrét kézzelfogható adatokkal és rájössz hogy minden a helyén van.
2010. márc. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
Akkor sem értem, hogy ebben a törvényben foglaltak hogy lehetnek érvényesek a nehézségi gyorsulásra, amelynél figyelmen kívül van hagyva a test tömege és a rá ható erő is.
2010. márc. 23. 23:48
 8/25 anonim ***** válasza:

Légy szíves, ne próbáld meg Newton törvényeit átfogalmazni. A megszületésük óta eltelt körülbelül 300 évben elég sokszor bizonyosodott már be, hogy egyszerű, átlátható, jó törvények ezek. Nálad sokkal okosabb emberek sem tudták ezeket másképp leírni.

Newton II. törvénye így hangzik: a pontszerű test gyorsulása egyenesen arányos a rá ható erővel és fordítottan arányos a test tömegével. Nincs kitétel arra vonatkozóan, hogy merrefelé mutat az erő.

Az, hogy a nehézségi gyorsulás minden testre ugyanakkora, nem jelent problémát. Az egy dolog, hogy adott ponton minden testre ugyanakkora gyorsulás hat, de ezt különböző nagyságú erők produkálják. Ezen különböző nagyságú erők pedig nem véletlenszerűek, hanem pontosan megfelelnek ezen összefüggésnek: egy kétszer nehezebb testre kétszer nagyobb nehézségi erő hat. Ha utánaszámolsz, akkor nincs semmi probléma.

2010. márc. 23. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:

Egy pontszerű test 'a' gyorsulása egyenesen arányos a testre ható, a gyorsulással azonos irányú 'F' erővel, és fordítottan arányos a test 'm' tömegével.


Ha ezt tekinted újrafogalmazásnak, akkor tévedésben vagy a szerzőjével kapcsolatban, az ugyanis nem én vagyok.:)

Wikiről kopiztam.

2010. márc. 24. 00:04
 10/25 A kérdező kommentje:

a pontszerű test gyorsulása egyenesen arányos a rá ható erővel és fordítottan arányos a test tömegével.


Használom akkor a törvény helyesebben megfogalmazott változatát:

a pontszerű test gyorsulása egyenesen arányos a rá ható erővel és fordítottan arányos a test tömegével.


Értem, hogy ez hogyan érvényesül pl egy mozdonynál.

De nem látom ennek az érvényesülését a nehézségi gyorsulásnál.

Tudtommal ugyanis egy test nehézségi gyorsulása nem függ a tömegtől és a nehézségi erőtől.


Tudom, hogy valamit rosszul gondolok, de nem értem, hogy mit.

2010. márc. 24. 00:11
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!