Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi esélyem van hogy...

Mennyi esélyem van hogy elméleti fizikus legyek?

Figyelt kérdés
Régebb óta érdekel az elméleti fizika. Azonban matekból nem vagyok túl erős(4es,ritkán voltam 5-ös). De ennek ellenére a matekot is nagyon szeretem. Fizikát,kvantummechanikát imádom. Van esélyem, vagy felejtsem el, és hagyjam a géniuszokra..?

2016. jún. 13. 15:17
1 2
 11/19 anonim válasza:
53%

Mivel feltetted ezt a kérdést, arra következtetek, hogy nincs elég önbizalmad. Először is ezt kell minél jobban helyretenni. Önbizalom nélkül, nem igen tudod megvalósítani önmagadat.


Konkrét válaszul a kérdésedre: fizikus (tudós) bárki lehet, a kérdés az, hogy mennyire lesz jó, kreatív, termékeny tudós?


A jegyeket felejtsd el! Egy ilyen oktatási rendszerben mint amilyen a miénk, a jegyek nem tükröznek szinte semmit (legfeljebb a tanárod szakmai teljesítményét, de ez sem általános), azt meg főleg nem, hogy milyen lehetnél matekból. Ne a jegyek alapján ítéld meg magadat (és másoknak se hagyd, hogy ezt tegyék (rád vonatkozólag) vagy legalábbis nem érdekeljen), hanem az érdeklődésed szerint. Lehet, hogy most 4-es vagy, de az érdeklődésed szerint foglalkozol a matekkal. Ha ez az érdeklődés nagy, akkor akár túltehetsz az évfolyam legjobb matekosán (most mondtam egy példát), sőt! Nagyon fontos a szorgalom, a tehetségnél is fontosabb.


Igen, a fizikában illetve az elméleti fizikában, a matematika nagy szerepet játszik. De van egy örömhírem: a matematika roppant egyszerű (és érdekes, bár ez már kicsit szubjektív, de én azt mondom, hogy ez sok ember esetében csak azért van így, azért mondja, hogy ő nem szereti a matematikát, mert igazából nem tudja mi az). Az egész csak hozzáállás, érdeklődés, motiváció és önbizalom kérdése! A matematika ismerete és a jó, elvont matematikai gondolkodás még azért is hasznos, mert míg ezeket elsajátítod, olyan szinten fejlődsz általánosan, hogy az a fizikára is kihat (pl. kreatív ötletek). Nagyon fontos a jó problémamegoldási képesség, azt nagyon kell csiszolni, gyakorolni.


Azt tudom neked javasolni matekból és fizikából is, hogy ha vannak hézagok az elmúlt év anyagaiból, akkor először azokat tömd be. Most a nyáron ha elkezded lapozgatni a következő évi matek könyvet, akkor ez nagyon nagy előny lesz neked a következő évre és jobban is fog menni a matek (de ez természetesen igaz a fizikára is). De ha igazán érdekel, akkor valószínűleg nem csak lapozgatni fogod, hanem komolyan tanulmányozni. Oldj meg a tananyagra vonatkozó példákat, gyakorolj, és ha ezek már kisujjból mennek, akkor kezdj el versenyfeladatokat megoldani (problémamegoldás fejlesztése). Ezekből vannak könnyebbek, nehezebbek, szóval majd konzultálj a matektanároddal, hogy mivel kezdj. Sőt, ha van kedved, akkor szerintem következő évek fizika és matematika anyagait is elkezdheted feldolgozni. Nagyon ajánlom neked a Kömal folyóirat megrendelését, és a szinte laikusoknak írt könyveket, például Hawking könyveit. Persze ha a teljesen önálló önképzés nem megy, akkor elmehetsz akár az iskolád (vagy ha ott nincs jó akkor valamelyik környékbeli iskola) matek meg fizika szakköreire. Motivációs erőként pedig nagyon tudom ajánlani a matematika/fizika történeti könyveket, ezek legalább annyira inspirálóak mint a személyes találkozás.


A 9. válaszoló írta, hogy a tananyagok egymásra épülnek, persze most kicsit javítottam, mert a válaszoló ismétlést ír, ami már nem teljesen igaz. A válaszában logika sincs nagyon, mert pont erről van szó, egyrészt arról is amit már írtam, hogy a jegyek nem tükröznek semmit, de tegyük fel, hogy tényleg nem vagy olyan jó matekból, akkor majd gyakorlással az leszel! A 9. válaszoló tipikus példája a kreatív (és egyben intelligens) és a csak pusztán intelligens ember közötti különbségre. A válaszoló csak intelligens, ebből fakadóan egy bizonyos ideig mentek neki az említett tárgyak, mert rá az úgynevezett konvergens gondolkodás jellemző, ami az intelligencia alapja. Megtanulta az órán elhangzottakat és jól alkalmazta a különböző megoldási sémákat az alap feladatokra. " De most fizika fakton haldoklom": De amikor már a dolgok nehezebbre fordultak, némi kreativitást igényeltek (aminek viszont az alapja az úgynevezett divergens gondolkodás), a puszta intelligencia, a konvergens gondolkodás megbukott. Megjegyezném még a teljesség kedvéért, hogy konvergens gondolkodással is ellehet végezni (eredményesen is) a középiskolát, egyetemet (mint erre, ha csak a matematikát/fizikát nézzük akkor is 500-ból 499 ember példa), ha az olyan mértékű. A matematikában/fizikában, nem a már felfedezett dolgok megértése, megtanulása és alap feladatok megoldása a nehéz (eltekintve a kvantummechanikától, mert azt komolyabban senki sem érti), hanem új dolgot kitalálni.

2016. jún. 21. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
67%

Először is tanulj meg jól angolul (ha még nem tudsz)! Azután máris kinyílik előtted a világ, és nem kell csak arra hagyatkozni, amit az iskolában tananyagként eléd raknak. Ha sikerül bejutnod az egyetemre, akkor meg angol nélkül amúgy sem leszel meg.


Ajánlom Gerard 't Hooft, Nobel-díjas fizikus oldalát, ahol szépen összeszedi, hogy milyen ismeretek szükségesek ahhoz, hogy valaki jó elméleti fizikus lehessen:


[link]


Bal oldalon látod felsorolva a témákat, rájuk tattintva pedig a főbb témákat, amiket ismerni kell. Alattuk pedig pár link olyan forrásokhoz, amelyek alapján el lehet indulni. De én javaslom, hogy próbálj a neten egy-egy adott témában akár több jó könyvet is keresni, mert a lista elég hosszú, és nem mindenkinek ugyanaz jön be.


Az elején egyelőre csak a matekot ajánlanám, amíg már magabiztos nem leszel a differenciál- és integrálszámítás terén. Ha ez megy, akkor el lehet kezdeni az elméleti mechanikát tanulni, közben meg matekból mondjuk a lineáris algebrát, komplex függvényanalízist, vektoranalízist és némi funkcionálanalízist, valószínűségszámítást és statisztikát. Aztán jöhet a klasszikus elektrodinamika, de még előtte elkezdheted a termodinamikát és statisztikus fizikát is. Lényegében erre a három dologra (mechanika, elektrodinamika, termodinamika és statisztius fizika) lehet aztán ráépíteni a modern fizikát a relativitáselmélettel és kvantummechanikával, amelyekre tovább épülnek aztán olyanok, hogy atomfizika, szilárdtestfizika, kvantumtérelmélet, kvantumoptika, kozmológia, stb.


A modern fizikával együtt kellene tanulni komplex vektortereket és csoportelméletet is. Meg bármit, ami a fizika tanulása során szembe jön.


Egyszóval elég sokat. :)

2016. jún. 22. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm ismét a válaszokat mindenkinek! :)

5.-ik válaszoló (8/12): Meg köszönném a linket, ha nem jelent problémát. Nem biztos, hogy mindent érteni fogok,de köszönöm! :)

6.-ik válaszoló (9/12): Köszi a választ és hogy leírtad saját véleményedet/tapasztalatodat.

7.-ik válaszoló (10/12): Nem feltétlenül Magyarországban gondolkozok, két tannyelvűbe járok. :) Természetesen szeretek itt élni, szóval egyben nem is szívesen hagynám el az országot. Köszönöm a tájékoztatást és hogy fizikusként írtál! :)

8.-ik válaszoló (11/12): Nagyon köszönöm a bíztató választ! :) Most nyáron elkezdtem „komolyabban” foglalkozni a matekkal. A következő évi tankönyvet veszem jelenleg át. Amiért nyáron nem megyek sok helyre, rengeteg időm van erre. Az elmúlt másfél hétben napi szinten 2-3 órát matekoztam kisebb-nagyobb sikerekkel, remélem tudom tartani ezt az elhivatottságomat egész nyáron. Hawking könyveket is olvasok, a fontosabb dolgokat fel is jegyeztem egy füzetbe, továbbá próbálok videókat nézni, azok is általában az egyszerűségre törekednek. :) Utánanézek az említett Kömal folyóiratnak,köszi az ajánlást! Sajnos a sulimban fizika szakkörről nem tudok, de utána nézek más lehetőségeknek, köszönöm az ötletet! És még egyszer köszi a bíztatást! :D

9.-ik válaszoló (12/12): Köszönöm a választ! :) Ahogy említettem két tannyelvűs vagyok, kb. középfokú szinten. :)

Nagyon köszönöm a linket, érdekesnek tűnik és még az angolt is gyakorolhatom vele! :D Köszönöm! :) Még csak kilencedikes vagyok, de köszi, hogy leírtad mire számíthatok és mire kel még jobban ráfeküdni. Szerintem még magas lenne belekezdeni, még csak az alapokkal próbálkozok, de ahogy képesnek látom magam rá, elkezdem és megteszem a tőlem telhetőt. :)

2016. jún. 22. 15:21
 14/19 anonim ***** válasza:
68%
Nézd, én nem akarlak álltatni, de az egyetem nagyon kemény, és az elméleti fizika különösen az, és a szakirányt végzők csak egy részéből lesz kutató. Az, hogy gimiben sem megy csípőből a matek, az túl sok jóval nem kecsegtet, de nem is annyira rossz, hogy ne lenne érdemes megpróbálni. Szerintem feküdj rá a matematikára különösen, és akkor nem lesz gond a felvételi. A bennmaradás már annál inkább, de kemény melóval az is megoldható. Ugyan, mint mondtam, kicsi az esélye, hogy végül elméleti fizikus kutató legyél, de érdemes mégis belevágni, mert ha nem is sikerül, egy fizikusi végzettség rendkívül hasznos. Az összes fizikus ismerősömnek jó munkája van: van aki programozóként, van aki a pénzügyi adatelemzőként keres egy csomó pénzt.
2016. jún. 28. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm az őszinte választ! :) próbálok minél többet gyakorolni, meg sok időm van az érettségiig. Természetesen ha nem megy, megpróbálok valami mást. :)
2016. jún. 28. 22:41
 16/19 anonim ***** válasza:
78%
Ezek a "nehéz munkát találni" emberek a bukdácsolósak. Aki kettessel végez ne is várjon semmit, azzal nem tudsz mit csinálni. A másik meg hogy nem kell Nobel díjas fizikus, hogy tud mi kell az elméleti fizikához, bármelyik mezei egyetem honlapján le van írva a tematika meg majd át látod magad is, ha elég ideig tanulsz. Nem attól lesz valaki Nobel díjas, hogy itt meg ott tanult.. Az a jó a fizikus és szakirányai képzésben, hogy nem csak egy adag lexikális tudást vágnak hozzád (amit aztán elfelejtesz idővel) és eredj dolgodra, hanem a készségeidet fejlesztik, de el nem hiszed, hogy mennyire. Egy év egyetemi matematika után teljesen más szemmel láttam a programozást, ami addig nehézséget okozott, azt utána körberöhögtem. Erősen megnövekedik az ember problémamegoldó képessége. Képes lesz átlátni dolgokat, ami az alapja bármilyen munkának. Pontosak ezek miatt van az, hogy a magasan képzett fizikusokat mindennek felveszik. Mérnöknek, pénzügyisnek, modellezőnek, programozónak, stb. Szóval aki fizikusként munkanélküli, az lusta volt tanulni, de valahogy összekapart egy diplomát vagy pedig direkt nem akar dolgozni. Én úgy vélem bárki képes megcsinálni, akinek az értelmi szintje nincs az átlag alatt és hajlandó/képes kihajtani a belét is legalább egy évtizeden keresztül, amíg tanul és fel nem mutat valamit. Ha az akarsz lenni, akkor el kell döntened, hogy képes akarsz-e lenni rá, el kell magad határoznod, szeretned kell, különben amikor a vizsgaidőszak utolsó estéjét is végig kell tanulnod sokadjára is, akkor nem lesz motivációd és nem fog menni. Szóval jól gondold meg, az oktatás drága, szerződést kell aláírnod és egy idő után csak súlyos terhekkel adhatod fel a dolgot. Az egész életed el fog csúszni évekkel, mert nagyon kevés szabadidőd lesz. Később tudsz házat venni, családot alapítani, minden második kőműves leugat, hogy hül.yeség amit csinálsz és minek adnak arra pénzt és sötétebben fogod látni a világot, mert észre fogod venni azt, hogy mindenhol csak az átverés megy, minden mögött majd csak manipuláció van. Alapvető összefüggéseket fogsz átlátni, amelyeket egy átlagos munkás ember nem lát (épp ezért is alkalmazzák és épp ezért esnek ezeknek áldozatul). Továbbá idővel elvont gondolkodásod lesz, kifejezetten tudja nyomasztani az embert az a sok és hihetetlen dolog, ami bár valóság még nem értjük és még jó ideig nem is érhetjük. Nagyon stresszes is lesz mind a tanulás, mind a munka, folyton tartani a határidőket, megírni a pályázatokat, reménykedni hogy megnyered a pályázatokat, elviselni hogy kiszúrják a szemed pár forinttal. Viszont valószínűleg egy termékeny és hasznos életet fogsz élni és még ha nem is sikerül valami normálisat alkotnod, akkor is elmondhatod majd, hogy Te legalább megpróbáltad, hogy az életed nem a TV nézésnek és egyéb butító, haszontalan dolognak szentelted, hanem próbáltál rájönni annak titkaira. Úgy gondolom a kutatás méltó arra, hogy annak áldozza az ember az életét, hisz csak és kizárólag ez tud minket előrevinni. Csak ez fog megmaradni évezredek múlva is.
2016. jún. 28. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim válasza:
Hogy sikerült az erettségi? Mi maradt az elhatározásból? :)
2019. máj. 12. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Barne válasza:
Mizu főnök, mi lett vegul belole?
2020. ápr. 18. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:
Engem is érdekelnek a fejlemények. :)
2020. jún. 11. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!