Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért látjuk a Holdat nappal...

Miért látjuk a Holdat nappal a Föld árnyékával, ha a Nap is még látható? (bővebben, talán érthetőbben lent)

Figyelt kérdés

Szóval az addig tiszta, hogy van a Föld, Hold meg a Nap, az is, hogy a Föld árnyéka vetül a Holdra. De hogy lehet az, hogy nappal egyszerre látjuk a kettőt? Mármint olyan értelemben, hogy elnézek teszem azt balra, látom a napot, amint bőven "a föld felett" van, tehát ha mondjuk ott egy hegy van, akkor a hegy nem takarja ki semennyire, jóval "felette" van, és ha megfordulok, ugyanez a helyzet a Holddal. Ez hogy lehetséges? Ha ilyen "magasan" van mind a kettő, akkor hogy vetülhet rá a Föld árnyéka Holdra? Nem vagyok benne biztos, hogy érthető, amit magyarázok, de remélem. Csináltam egy kis illusztrációt (lehet, hogy inkább művészeti egyetemre kellett volna mennem! :D ).

[link]

Talán így már érthetőbb. Tehát a Föld árnyéka hogy vetül rá a Holdra, ha mind a kettő látszólag a Föld "felett" van? Vagy nem tudom, hogy tegyem fel a kérdést... De azért remélem, hátha valakinek van valami válasza rá.



2016. nov. 9. 19:05
 1/9 anonim ***** válasza:
97%

Tehát te nappal láttál holdfogyatkozást? gratulálok.

Az nem a Föld árnyéka, hanem az a Hold saját árnyéka, azt a részét nem világítja meg a Nap.

2016. nov. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 sadam87 ***** válasza:
92%

Sehogy. A Föld árnyéka csak holdfogyatkozáskor vetül a Földre, ez kizárólag teleholdkor következhet be.

Amit te leírsz, akkor egyszerűen a Hold nappal ellentétes oldali (árnyékos, éjszakai) oldalát látod.

2016. nov. 9. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 dellfil ***** válasza:
96%

Nem. Nem láthatjuk a Holdat nappal a Föld árnyékával.

A Hold a Föld árnyékába csak "speciális" esetekben kerül. Nem túl gyakori esetben.

Az, hogy "fázisváltozásokon" esik keresztül, azaz újhold-"kifli"-félhold-"hízott"félhold-telihold-"hízott"félhold-kifli-újhold, annak semmi köze sincs ahhoz, hogy időnként - a felsorolt fázisok megjelenéséhez képest ritkán(!) - a Föld árnyékába kerül a Hold. Ekkor beszélhetünk csak "holdfogyatkozásról". Ez NEM keverendő a Hold "fázis változásaival", mivel azokat NEM a Föld árnyéka okozza.

Ha holdfogyatkozás van, az csak a Föld - Naptól ellentétes (elforduló) - éjszakai oldaláról látható. Hiszen a Föld ilyenkor a Nap és a Hold KÖZÖTT van. Ekkor - belátható mindenki számára - a nappali oldalról NEM látható a Hold.

Na, mármost:

1. A fázisváltozásokat NEM a Föld árnyéka okozza.

2. Ha Holdfogyatkozás van - RITKÁN - az csak éjszaka van.

3. A "holdfázisok" a Földről látható - a Nap által - aktuálisan megvilágított Hold felületek.

"Miért látjuk a Holdat nappal a Föld árnyékával, ha a Nap is még látható?"

A fentieket elfogadva: Nem láthatjuk a Föld felszínén állva, nappal a Holdat a Föld árnyékával.

[link]

Tán ez közelebb visz:

[link]

Nos lehet, hogy "túlmagyaráztam", de inkább legyek "fekete seggű" mint... :DDD

Szerettem volna egy általános félreértést lerombolni.

Mármint azt, hogy a Hold fázisváltozásait a Föld árnyéka okozná. NEM!!!!


dellfil

2016. nov. 9. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%
Kajak nem akarlak megbántani, de létezik olyan egyetem, ahova téged felvettek? :D
2016. nov. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 dellfil ***** válasza:
50%

Nem, nem létezik. :DDDD

Olyan nincs.


dellfil

2016. nov. 10. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
98%

"(lehet, hogy inkább művészeti egyetemre kellett volna mennem! :D )."

Miért, melyikre mentél?

:O


Izé, az az apróság nem tűnt fel, hogy a Föld árnyékának kontúrja valamennyire mindenképpen íves kéne, hogy legyen?

Tehát a tökéletes félhold akkor nem is létezhetne, ha földárnyék csinálná?

Vagy esetleg a lapos földre is egyben bizonyíték?

:)


Van egyébként földárnyék néha a holdon.

Holdfogyatkozáskor.

Az meg ritkán van és akkor is éjjel.

2016. nov. 10. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
46%

"Mármint olyan értelemben, hogy elnézek teszem azt balra, látom a napot, amint bőven "a föld felett" van, tehát ha mondjuk ott egy hegy van, akkor a hegy nem takarja ki semennyire, jóval "felette" van, és ha megfordulok, ugyanez a helyzet a Holddal. Ez hogy lehetséges?"


Ne haragudj, de önmagában az a tény, hogy a Napnak egy hegy általi esetleges kitakarása számodra tényező lehet egy ilyen kérdésnél, amelyet te külön kizársz, arra utal, hogy az égvilágon semmiféle fogalmad nincs sem a Föld Nap körüli keringéséről, sem a Hold Föld körüli keringéséről, sem ennek a rendszernek a távolságviszonyairól.


A választ már fentebb többen megadták: a Hold sötét, árnyékba burkolózó oldala az, ami ilyenkor "hiányzik", és ami miatt nem teliholdat látsz a nappali égen.


Minden bántó szándék nélkül mondom, hogy engem is rendkívül meglep, hogy egy egyetemista - függetlenül az egyetem jellegétől - ilyennel nincs tisztában. Én 38 éves vagyok, de amikor kb. 10 voltam, már akkor olvasgattam az Ég és Föld című tudományos ismeretterjesztő nagyszerű könyvet, amelyből az ilyen alapvető ismeretek megtanulhatók voltak. Ma elég lenne felmenni az internetre, még könyv sem kell. És mégis...!

2016. nov. 10. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 dellfil ***** válasza:
100%

Én beképzelt barom... :D

Magamra vettem: "Kajak nem akarlak megbántani, de létezik olyan egyetem, ahova téged felvettek? :D"

Ennél a válaszomnál is magamra gondoltam:

"Nem, nem létezik. :DDDD

Olyan nincs."

Hehe elnézést, mindenképpen jogos (sajnos) a lepontozás...

(Aki hülye, haljon meg. :DDD)

Ja, bocs kérdező, nem téged akartalak bántani. :)


dellfil

2016. nov. 10. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Anyám, borogass!!! :D
2016. dec. 9. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!