Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Függvény deriválási kérdések?

Függvény deriválási kérdések?

Figyelt kérdés

Két feladathoz kapcsolódva lenne kérdésem:


1.feladat: f(x)= {1/harmadikgyök [(x^6-5)^4]}*4^(9-2x)


Na ezt a feladatot megoldottam úgy, hogy az első tényező nevezőjét negatív törthatvánnyá alakítottam, így nem maradt tört, hanem az egész függvényt lederiváltam, mint egy szorzatot.

Viszont aztán rájöttem, hogy egy marha vagyok, mert ha a 4^(9-2x)-ent bevittem volna a számlálóba, akkor pedig egy sima törtként lehetett volna deriválni, úgyhogy megcsináltam úgy is.

Viszont így két különböző egyenlett jött ugye ki. A kérdésem az, hogy ennél az egyenletnél mindkét megoldásmódszer jó?


2.feladat: kétszer összetett fv, abból az egyik összetett tényezőről látom, hogy összetett, de nem tudom megállapítani, hogy itt melyik a külső és melyik a belső függvény?

Ötösalapú log x^2



Köszönöm, ha valaki veszi a fáradságot és segít :)


2016. dec. 18. 12:14
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem egyenlet, hanem függvény, és mindegy, hogy melyiket használod, ugyanannak kell kijönni (csak esetleg más alakban):


[link]


2. A külső függvény mindig az, amit utoljára végeznél el, ha x helyére beírnál egy számot, és kiszámolnád az értékét:


1. x

2. x^2

3. log(5)[x^2], tehát a log(5)[] lesz a külső függvény.


Egyébként itt megteheted azt, hogy a logaritmus azonosságát használod, ekkor ezt kapod belőle: 2*log(5)[|x|], itt azért kell az ||, mivel kvázi gyököt vontunk azzal, hogy leszedtük a 2-est felülről. Ekkor értelmezési tartománytól függően deriválsz:


Ha x>0, akkor (2*log(5)[x])'=...

Ha x<0, akkor (2*log(5)[-x])'=...

2016. dec. 18. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2016. dec. 18. 15:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!