Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik Magyarországon olyan...

Létezik Magyarországon olyan cég, szolgáltatás, ami egy anyagot beküldött minta alapján tud elemezni, megmondani, hogy pontosan mi az?

Figyelt kérdés

Egy műanyag szerű anyagról kéne megtudnom, hogy esetleg miben oldható fel (egy kis elektronikáról szeretném leoldani, szinte tuti biztos, hogy folyékony (a tok anyagára értve) állapotban, lényegében belemártották az elektronikát). Lekaparni sajnos nem tudom, mert szó szerint bele van öntve.

Vagy legalább annyit szeretnék megtudni, hogy milyen anyag az.


Van olyan magyarországi szolgáltatás (esetleg Baranya megye közelében), ami minta alapján meg tudná vizsgálni nekem az anyagot?

Pár, vagy pár tucat grammnyi mintát tudnék összegyűjteni.


Valaki ismer erre megoldást?



2017. febr. 1. 19:05
1 2
 1/15 Shai-Hulud ***** válasza:
Persze, ma már szinte mindenről meg tudják mondani, hogy milyen anyagból van. De szerintem olcsóbb, ha veszel egy másik elektronikát... Gondold el, az ismeretlen anyagoddal egy vegyésznek adnál jópár órai (ha nem néhány napi) munkát. Egy cég közepes fizetésű alkalmazottjának külső megrendelő felé kiszámlázott napi díja nagyságrendben 100 ezer forint körül van...
2017. febr. 1. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"De szerintem olcsóbb, ha veszel egy másik elektronikát..."


Ezt az elektronikát SEMMIKÉPPEN SEM lehet sima formájában csak úgy megvenni. :/

Először lefejteni próbáltam róla, de csúfos vége lett az egésznek :( - lényegében a fél elektronikát magával tépte a másik oldal, a chipek fele ottragadt a műanyagban, a letépett lábuk pedig a másik oldalon.

Ezért is vagyok szinte biztos benne, hogy ezt a gyártósoron még folyékony állapotban levő anyagba bemártották, ami utána a formatartók között megszilárdult.


Tudom, hogy drága lenne, de ha legalább pár darabról sikerülne leoldani a műanyagot, már megérné. Talán még 100 ezer HUF-ért is. (bár tényleg reméltem, hogy pár tízezer HUF-ért létezik ilyen szolgáltatás)

2017. febr. 1. 19:52
 3/15 anonim ***** válasza:
Van az alkatrészen más, funkcióval rendelkező műanyag rész? Mert ha nincs, akkor tetrahidrofuránt kell szerezni és ha az se oldja le, akkor semmi.
2017. febr. 1. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Nos , magam is a reverse enginering rögös útjait járom, és a kiöntés az első ami mint nehézség szembe jön az emberrel.

Ha a kiöntő anyagára vagy kíváncsi, akkor abból minta kell, a lángpróba nagyon sokat elárul.

[link]

a kiöntőgyanták általában epoxi mátrixúak és ha genyó az áramkör üveglisztel szokták tölteni.

Általában tárhálós anyagok, ezeknek már nincs nagyon oldószere, de duzzasztani lehet, amitől kvázi szétporladnak.

Néhány ötlet, ami bes szokott jönni:

THF-tetrahidrofurán

triklóretilén

DMF-dimetil formamid.

általában az elektronikai alkatrészek bírják, a kiöntőt ha szerencséd van ezekkel tönkre lehet tenni.

Sorrend:

TRI,DMF,THF

2017. febr. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Respect! ✌

Különösen az utolsó (#3-as) válaszolónak.


Ezek mentén akkor nekilátok próbálkozni, az anyagok, elérhetőségük után érdeklődni.


Köszönöm!


Amúgy elképzelhetőnek tartom, hogy úgymond porladásra hajlamos anyag. De ez csak a próbálkozásból, kaparászásából szerzett intuíció.


Majd igyekszem fényképet feltölteni az eszközről, hogy kb. hogy néz ki ez az anyag.

2017. febr. 1. 21:59
 6/15 A kérdező kommentje:
(az oldal számozása szerint valójában #4-re gondoltam)
2017. febr. 1. 22:00
 7/15 anonim ***** válasza:

Ja, lángpróba, ill. ATR-IR spektroszkópia, gondolom én.

De, ha az alkatrésznek van specifikációja, adatlapja, ill. gyártója, akkor a papír, vagy a gyártó meg tudná mondani.


Mi lenne, ha megröntgeneznék az alkatrészedet? A belső felépítés látszódna. Aztán amikor szétbarmolod, valami kiderülne az áramköri elemek maradványaiból is.

Ha van belőle sok, ez nem gond.


Na meg, én megpróbálnék kérni egy kapcsolási ábrát a gyártótól, a nyuszikás vicc alapján...

Mert, mi van, ha küldenek... :-)

2017. febr. 2. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

"ha az alkatrésznek van specifikációja, adatlapja, ill. gyártója, akkor a papír, vagy a gyártó meg tudná mondani"


Ááááh.... Sajnos nem. Amúgy egy AOSONG AM2302 szenzorról van szó. Lefotózni sajnos nem tudtam, mert egy MicroFos okoskodó telefonom van fényképező gyanánt ami most már döglődik, és a WiFi-vel gondok vannak; azaz pontosítok, az elkészült fotókat nem tudtam onnét feltölteni netre.

De az adatlapban Te is megnézheted, ha gondolod, de szó sincs ilyesmiről.


"Aztán amikor szétbarmolod, valami kiderülne az áramköri elemek maradványaiból is."

Egy dolog már a közelmúltban kiderült. Ugyanis amikor lefejtettem a műanyagot, a legfőbb chip úgy szakadt le, hogy a másik oldalon a törzse teljesen épp maradt. Az is szerencse volt, hogy pont ennél a chip-nél buborékos lett az anyag kiöntésnél, így be tudtam nyúlni tűvel, majd szikével, és addig kaparásztam, amíg a chip a beágyazódásából ki nem esett, úgy, hogy a felülete szinte teljesen épp maradt. A chip műanyagán levő szériakódból össz-vissz egyetlen szám volt eltorzulva, így neten sikerült beazonosítanom a cuccot.

De ez egy egyedi, véletlen szerencsés eset volt, az áramkörből is sok minden megmaradt, úgy nagyon alap szinten látszódott 1-2 megoldás. (bár én még olyan kezdő-középhaladó szinten vagyok elektronikában)


Viszont nagy szükségem lenne rá, hogy legyen egy olyan fedetlen áramköröm, ami működik, és működés közben bele tudok nyúlni, vizsgálni.


"Na meg, én megpróbálnék kérni egy kapcsolási ábrát a gyártótól, a nyuszikás vicc alapján..."


Hááát.... nem tudom.

Márcsak azért sem, mert főnököm próbálkozott már 1-2 céggel a kapcsolatfelvétellel, technikai segítségkéréssel, support elérésével, és gyakorlatilag az áthághatatlan akadályt rögtön az jelentette, hogy egy épkézláb mondatot se tudtak visszaírni az amúgy értelmes kérdésekre. Nem az volt a gond, hogy ipari titokra kérdezett volna rá, hanem az, hogy mégha bármilyen értelmes és/vagy tanult mérnökök rakták össze a cuccot, a marketinges osztályon pici idióta kínaiak szerencsétlenkedtek a gép előtt, és egy érthető angol mondatot, ill. értelmes/használható/VALÓS infót nem tudtak visszaírni.

2017. febr. 2. 07:18
 9/15 A kérdező kommentje:

Még valami:


Lehet, hogy nagyon laikus kérdés lesz, bocs ha hülyeséget kérdezek, de látjátok, én még csak gyakorló vagyok:


A lángpróba az csak simán annyi, hogy egy bármilyen, lángképző égő lángja fölött meggyújtom az anyagot, és a táblázat szerint járok el a beazonosításban?

Tehát akár egy otthoni mécses, gyertya is megfelelne?


Vagy ez valami szakszerűbb eljárást takar?

2017. febr. 2. 07:24
 10/15 Walter_Dornberger ***** válasza:

Természetesen a lángpróba nem lehet akármilyen.

Hogy éreznéd pl a PP és PE parafinos füstjét egy gyertyalángban???


elvégzése kb:


semleges gázlángba tartott spatulát melegítek, majd a forró spatulát a müanyag reszelékébe teszem, ekkor a müanyag ráragad, majd újra megy a lángba

megfigyelem és összehasonlítom ismert minták égéséve.

némi gyakorlat kell hozzá, de mivel elég jellemző, jó eredményt ad az azonosításra.

2017. febr. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!