Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha lánygyermeket szülök,...

Ha lánygyermeket szülök, akkor az apai nagyapjától gyakorlatilag nem örököl géneket a baba?

Figyelt kérdés

Tehát a kislánynak van 2 db X kromoszómája, az egyik tőlem, az egyik az apjától. Az apja viszont az X kromoszómát az anyjától kapta.

Tudom, van crossing over, meg nem tudom micsodák, annyira nem rémlik már, de ez végbemehet X és Y kromoszóma közt is?

Tehát valamennyi gént ebben az esetben is örököl a kislány apai nagyapjától?


2017. jún. 2. 10:19
 1/6 anonim válasza:
37%
sose lehet tudni kire üt a gyermek,de nagyrészt apjára vagy anyjára fog hasonlítani jo esetben.. sajnálatos de ez olyan mint egy szerencse játék bármi lehet. Olyan is volt már h valakinek a gyereke a terhes nő v apukának A bátyra hasonlított plul. De volt olyan is h senkire..
2017. jún. 2. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az apai nagyapától is örököl géneket.
2017. jún. 2. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

Az emberi kromoszómakészlet 22 pár testi kromoszóma plusz X/Y kromoszóma, szóval az ivari kromoszómákon kívül elég sok anyag van még ott. Ha nem számolunk az ivari kromoszómákkal (meg még pár aprósággal), akkor elméletileg az ember genetikai állományának negyede származik az egyes nagyszüleitől.


Szóval elméletileg a lányod génjeinek negyede apai nagyapa eredetű lesz. Persze ez eléggé leegyszerűsített kép.


X kromoszómát (a rajta lévő génekkel együtt) természetesen nem örökölhet az apai nagyapjától. De X és Y kromoszóma között is van crossing over, ez elkerülhetetlen normál sejtosztódásnál. Hogy az átkereszteződő régióban van-e konkrét gén azt nem tudom, de a kérdésből kiindulva ennyire részletesen nem is szeretnéd tudni.

2017. jún. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Jajj, basszus, a testi kromoszómák kimaradtak a számításomból... :D

Éreztem, hogy van valami bibi az elméletemben.


Köszönöm! :)

2017. jún. 2. 11:21
 5/6 hollófernyiges ***** válasza:
Ahogyan előttem írták, a gyereked 22 pár nem-XY kromoszómájának a negyede fog érkezni az apai nagyapától (a crossingover miatt kicsit megkereszteződve).
2017. jún. 2. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az X és Y kromoszómák csak egy kis részét teszik ki a teljes DNS-nek, kb. 5-6%-ot. Hiszen a nemi kromoszómákon kívül van még 23 pár kromoszóma.


A kislányod esetében az apától kapott X-en nem lesz semmi a nagyfaterből (tehát nincs crossing over X és Y között) de a 23 másik kromoszómán igen. Tehát a kislányod durván negyedrészben az apai nagyapjától örökli a génjeit.


Ez a "durván" amúgy 18-33% között szokott lenni, mivel a crossing over miatt a férjed minden ivarsejtjében máshogy vannak bekeverve a nagyapai és nagyanyai gének, és ennek az ingadozása nagyjából ekkora.

2017. jún. 2. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!