Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kvantummechanika összeegyezt...

A kvantummechanika összeegyeztethető lehetne a newtoni mechanikával?

Figyelt kérdés
A tudományos hírekben mindenhol azt hallani, hogy nem tudják összeegyeztetni a kvantummechanikát a relativitáselmélettel. Arra lennék kíváncsi, hogy ha a világegyetem nagy mérettartományaiban a fizika törvényei nem a relativitáselmélet, hanem a klasszikus newtoni mechanika törvényei szerint működnének, akkor az összeegyeztethető lehetne e a kis méretek fizikai törvényeit megszabó kvantummechanikával.

2017. júl. 17. 22:38
 1/6 anonim ***** válasza:

A klasszikus mechanika a kvantummechanika kis részlete.

VAN olyan része a világnak, ahol a kettő összeillik, de hasonló az eset, minthogy összeillik-e a házad Magyarországgal?

Nyilván, ha egy másik házat nézel, akkor igen - de, ha egy barlangot, folyót, tavat vagy erdőt nézel, akkor meg nem.


A kvantummechanika sokkal-sokkal szélesebb és gazdagabb terület, mint a klasszikus mechanika.

2017. júl. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
"ha a világegyetem nagy mérettartományaiban a fizika törvényei nem a relativitáselmélet, hanem a klasszikus newtoni mechanika törvényei szerint működnének, akkor az összeegyeztethető lehetne e a kis méretek fizikai törvényeit megszabó kvantummechanikával." A kérdésben önellentmondás van, mivel pont a nagy mérettartományokban nem "működik" rendesen a klasszikus newtoni mechanika. Ugyan így a kis dolgoknál sem fog működni, mivel a klasszikus felfogás szerint a mozgás, energia, anyag végtelenül folyamatos, a kvantum-mechanika szerint, pedig kvantált, nem folyamatos. Attól hogy az érzékszerveink észlelhetőségén belül tökéletesen "newtoni" a világ, nem jelenti aszt, hogy ténylegesen is az lenne. Ha a szemünk felbontása olyan lenne mint egy elektronmikroszkóp, akkor ki sem alakulhatott volna a newtoni fizika.
2017. júl. 18. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem "lehetne", hanem a kettő együtt alkotja a világ fizikai törvényeit. A makrovilágban a newtoni törvények érvényesülnek, a mikrovilágban pedig a kvantumfizikaiak.

A két törvénynek más az értelmezési tartománya, összeérnek, és együtt alkotják a nagy egészet. Mintha azt mondanád, a számegyenesen a negatív számok között a kvantummechanika érvényesül, a pozitív számok között pedig a newtoni.

2017. júl. 18. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem, a makrovilag sem ervenyesek a newtoni torvenyek. Igazabol a pontos megfogalmazas az, hogy a newtoni torvenyek kozelitik a makrovilagbeli eseteket, es mindenapi elet soran ez a kozelites szazalekosan annyira kicsi hibat ad, hogy elfogadhato az ertek.


Ettol fuggetlenul a newtoni kepletek HIBAS eredmenyt adnak. Ez olyan, mintha lenne egy vonalzod, ami csak centimetert tud merni. Ha akarsz egy uj agyat venni, es azt akarod tudni, hogy befer-e a szekreny melle, akkor ez a vonalzo tokeletes. Hibas eredmenyt fog adni persze, mert az agy szelessege nagy esellyel nem pontosan 136cm - de teged nem erdekel a nanometeres pontossag, mert megkozelitoleg jo az eredmeny, es neked ez eleg.


Newtoni mechanikaval el tudsz menni a Holdra, mert megkozelitoleg jo eredmenyt ad hozza, de pl ne akarj fenysebesseggel halado test roppalyajat newtoni kepletek alapjan szamolni, mert az mar nagy gaz.


Minden fizikai keplet egy modell - egy megkozelitese a vilagban, egyre nagyobb pontossaggal, egyre jobban kiterjesztett korulmenyekkel, ahol az egy megadott pontossagig helyes erteket ad. De ezek mind (jelenleg kivetel nelkul!) csak kozelitesek. Talan egyszer, majd, valamikor meglesz az univerzum pontos keplete, ami nem kozelitest ad, hanem pontos erteket, minden korulmeny kozott (ha egyaltalan ez lehetseges), de most nincs ilyenunk. Minden kepletet, fizikai torvenyt ugy kell hasznalni, hogy tudjuk a korlatait. A centimetert mero vonalzod nagyon jo egy butorhoz, de egy ne azzal akard kimerni a szukseges osszeilleszteseket egy idegsebesznek, mert akkor meghal a beteg.

2017. júl. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dq ***** válasza:

Nem vagyok biztos abban, hogy az "összeegyeztetés" fogalmát jól értem, ( van most egy kapcsolódó kiemelt kérdés kb ugyanerről: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany.. ) de szerintem a KM és a Newtoni mechanika közös "összeegyeztetése" a KM maga.


Egyrészt mert azt igazolják a kísérletek és nem a Newtoni mechanikát.

Másrészt, mert elméletileg is kijön hogy a KM jelenségei tartanak a Newtoni mechanika szabályaihoz.


(Ez utóbbi csak blöff, és könnyen lehet hogy nem igaz.)

2017. júl. 20. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez a hír nem teljesen igaz, ugyanis a Standard Modell kvantumtérelméletei éppen a (speciális) relativitáselmélet és a kvantummechanika házasításával keletkeztek. Az általános relativitáselmélet és a kvantumtérelméletek összegyeztetésével van gond.


A kérdésed azonban elég hipotetikus, mivel egy nemlétező valóságra vonatkozik. Tudnának-e fára mászni a piros szemű, rózsaszín pugmorgok? Nem tudjuk, mivel pugmorgok egyáltalán nem léteznek. Ehhez hasonlóan a mi valóságunk is olyan, hogy kis mérettartományokban a klasszikus fizika csődöt mond, de ehhez nem kell relativitáselmélet, már maga a hagyományos, nemrelativisztikus kvantummechanika is ellentmond a newtoni mechanikának. Ebből kiindulva a válasz az, hogy nem, nem lenne összeegyeztethető, de az igazán korrekt válasz mégiscsak az, hogy rossz a kérdés (lásd a pugmorgokat).

2017. júl. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!