Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A határozatlansági elv a...

A határozatlansági elv a kvantummechanikában belezavar annyira a kauzalitásba, hogy elmondhassuk, hogy szabad akaratunk van?

Figyelt kérdés
Mert ha a kauzalitás mindenre vonatkozik, akkor minden egyes gondolatunk, aprócska cselekedetünk is visszavezethető rajtunk kívülálló okokra, majd az ősrobbanásra. A kvantummechnanika szerint azonban a határozatlansági elv értelmében bizonyos részecskeszintű folyamatok múltja, és kimenetele nem határozható pontosan meg. Ennek van akkora hatása a mi szintünkön, hogy valamennyire azért szabad akaratunk legyen? Vagy semmilyen befolyásunk nincs ezekre a folyamatokra, és így hiába nem általános érvényű az ok-okozati összefüggés, az akaratunk ezeknek a határozatlan részecskefizikai történéseknek is alárendelődik?

2017. máj. 10. 11:19
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
Ha leírod, hogy pontosan mit is jelent neked a "szabad" akarat... MITŐL lesz az szabad?
2017. máj. 10. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 Mojjo ***** válasza:
100%

Röviden megfogalmazva: még nem tudjuk.

Ajánlott szócikkek:

- [link]

- [link]

2017. máj. 10. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 Mojjo ***** válasza:
100%
@1: attól, hogy nem előre determinált az agyunk komplett működése, minden döntésünkkel együtt.
2017. máj. 10. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:

#1

Úgy, ahogy Mojjo írja.

2017. máj. 10. 11:32
 5/30 anonim ***** válasza:
100%

Az rendben, ez egy szükséges feltétel.

De mitől lesz szabad?

Az még nem szabadság, hogy a véletlen dönt helyetted.

2017. máj. 10. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 Wadmalac ***** válasza:
100%

Érdekes gondolat.

Csak személyes véleményt tudok írni.

Mivel gyakorlatilag minden makrofolyamat gyökere mikroszinten bújik, tulajdonképpen minden ok-okozati láncolat kvantumszinten indul.

Így ezen ok-okozati láncok már kvantumszinten fraktálszerűen variácókra ágaznak szét.


Így lehetséges, hogy bizonyos folyamatok kaotikussága a kvantumszintről indul és amiatt meghatározhatatlan a végkifejlet pontos meghatározása. Pl. a radioaktív bomlás is csak statisztikusan behatárolható, egy darab izotóp atom bomlási ideje nem adható meg (mondjuk ez önmagában csalós példa, hiszen a kvantumszint fölött nem néztünk ok-okozati láncolatot, ez közvetlenül a kiindulóhatározatlanság, de lehetne rá elméleti makrofolyamatot építeni).


Viszont sok folyamat lehetőség-variációi a makroszint felé haladva hiába akár végtelen sok darabszámúak, ha azok összes variácója bizonyos makro-tűrések közti eredményre vezet, nem marad azokon kívüli eredmény.

Így pl. egy jól beállított robotkar a tizedgrammra belőtt súlyú labdát mondjuk tízmillióból tízmilliószor átdobja ugyanazon a 10 méterre lévő lyukon, annak ellenére, hogy kvantumszintű variációk miatt szinte végtelen darab röppálya létezik, csak mind mondjuk +/- 1 mm szórással, míg a lyuk meg megenged +/-3 mm szórást.

2017. máj. 10. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 Mojjo ***** válasza:
100%
@5: már a "helyettünk döntés" fogalma és meghatározása is igencsak problémás, ha belegondolsz. Két út van egy ilyen beszélgetésnél: vagy belemegyünk minden részletbe, így pl a "helyettünk" meghatározásába is, vagy leegyszerüsítjük a problémát a determinisztikusság vizsgálatává.
2017. máj. 10. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy döntést véletlenszerű kvantum hatások miatt hozol, nem determinisztikus hatások miatt, az mitől szabad? Mondjuk el akarsz utazni. Egyik esetben azt a várost választod, amiről hallottál x alkalommal, és egyszerűen az agyadon belül determinálva van, a megfelelő fizikai törvények ismeretében kiszámítható elvileg. A másik esetben a határozatlansági elv miatt véletlenszerűen esik a választásod egy helyre. Ez mitől szabadabb? Választhatsz a fizikai törvények által előírt eredmény, és a pénzfeldobás között. Egyik sem szabad akarat.
2017. máj. 10. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
#8 Erről szól a kérdésem utolsó mondata.
2017. máj. 10. 12:23
 10/30 dq ***** válasza:

A szabad akarat (bármi is legyen) szükséges feltétele, hogy a világ ne legyen determinisztikus (a múltból ne kövezkezzen a jövő).


Ez (úgy tűnik) áll a kvantumjelenségekre. (persze ez nem bizonyítható)


Más fizikai megfontolások szerint viszont az univerzum determinált (a jövő létezik, a létezés szó valamilyen értelmében), és teljesen kizárják a szabad akaratot.

2017. máj. 10. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!