Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit gondoltok a "Száz kémiai...

Mit gondoltok a "Száz kémiai mítosz" c. könyvről?

Figyelt kérdés

Nekem alapvetően tetszett, bár néhány helyen kicsit túltolták a tudományos érvelést (pl. a tojásos résznél szerintem felesleges volt a sok rizsa).

Szerintem, aki tényleg laikus a témához, az nem minden részt ért belőle.

És még valami...

Tudom, hogy ez milliomodik részlet kérdés, de egy táblázatban a gombát növénynek minősítették. Ott egy kicsit padlót fogtam. Természetesen irreleváns, de egy olyan könyvben, amit a tudomány népszerűsítésére írtak, ne legyen már ilyen hiba!



2017. aug. 26. 16:22
 1/8 Mojjo ***** válasza:
100%
Konkrétan növénynek rendszerezték, vagy annyi történt, hogy leírták, a növénytan foglalkozik velük?
2017. aug. 26. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Van benne egy táblázat, ahol két oszlop van:

1. Nitráttartalom (mg/kg)

2. Növény

A "Nagyon alacsony (<200)" a gombát is leírták.

2017. aug. 26. 16:53
 3/8 Mojjo ***** válasza:
Hát igen, ez egy kicsit kellemetlen...
2017. aug. 26. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Valóban az. Persze nem a gombák taxonómiai kérdéseinek vizsgálata volt a könyv fő profilja, de a tudományos igényesség ezzel egy kis csorbát szenvedett.

A valódi célkitűzést szerintem elérte, mert informatív, objektív és alátámaszt, illetve gyakorlatias kérdésekkel foglalkozik.

2017. aug. 26. 17:05
 5/8 Vree ***** válasza:
100%

Nem igazán értek egyet veled: valami tudományos és gyakorlati besorolása lehet más és ez nem hiba.

Másik ilyen klasszikus eset: mi számít növénynek vagy zöldségnek. A konyhaművészetben (és köv.képp a kertészetben) ami édes, az gyümölcs, ami sós, az zöldség. A biológiát viszont az íz nem érdekli, ő aszerint kategorizál valamit, hogy a növény melyik részéből alakul ki. Így pl. gyümölcs a paradicsom és a padlizsán, de zöldség a görögdinnye.

Ennek ellenére feladom kihívásnak, hogy találj egy olyan könyvet, legyen bármilyen tudományos, ami a padlizsánt nem "zöldségnövény"ként kategorizálja. :P


Ugyanígy a gomba lehet, hogy a gombafélék között van rendszertanilag, de gazdálkodási szempontból növénynek számít.

Hozzá kell szokni, hogy az egyes szavaknak (növény, gyümölcs, de sok más is) más a meghatározása más szakmán belül a zsargonban. És azt a meghatározást használni ismeretterjesztésnél, amit az emberek leginkább ismernek és értenek, nem hiba. Valaki nevezheti a gombát növénynek és ugyanakkor rámutathat, hogy rendszertanilag nem valódi növény akár egyazon előadásban.

2017. aug. 26. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Mojjo ***** válasza:
100%

@Vree:

[link]

2017. aug. 26. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A linkelt képen lévő idézet jól demonstrálja, hogy a paradicsom (és többi növény) "zöldség vagy gyümölcs" kérdése nem biológiai téma.
2017. aug. 26. 20:07
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Nekem tetszett.
2017. aug. 27. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!