Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen kíérlet bizonyítja,...

Milyen kíérlet bizonyítja, hogy fénysebesség fix?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, ha vennék egy tükrös téglalapot és elindítanék benne egy fényt y tengelyen. Ez fel-le pattog folyamatosan.

Beteszem egy x irányba mozgó autóba.

Kívülről nézem a fény sebességét, akkor van egy y irányú fény komponense meg x irányú autó, ami klasszikusan összeadódik.

És belénkvésték hogy "nem nő a sebesség, az csak a klasszikus fizikában van". De úgy erről egyetlen mérési kísérletet sem láttam.

Értem a relativitás magyarázatát, hogy idő változik.

De hogyan voltunk képesek megmérni hogy a fény sebessége nem változott? Lehet e erről egyáltalán pontos kisíréletet megvalósítani?

Lehetséges hogy a sebesség változott csak nem voltunk képesek megmérni pontosan?

Vagy melyik híres kísérlet bizonyítja hogy fix? Azt hogy valósították meg?


2017. dec. 30. 01:21
1 2 3 4
 21/34 A kérdező kommentje:

A wiki is azt írja.

Megmérték a fény sebességét az éterhez képest.

És a wiki azt írja az éter egy feltételezés, amiről semmit nem tudunk és definiálunk, csak hogy úgy gondolták kell lennie.

És ebből megállíptották, hogy a fénysebessége állandó a kitalációhoz képest. Ezért a fénysebességet állandónak mondjuk.


Ez így csodálatos. Ilyet meg lehet engedni a fizikában? :D

2017. dec. 31. 17:21
 22/34 TappancsMancs ***** válasza:

Nem tudsz elszakadni ettől az étertől? Ezt ma nem igazán használják és a kísérlet az éter fogalma nélkül is ugyanaz! Az elvégzett tárgyilagos kísérlet működik ahogy. A wikin még használja a kezdeti éteres leírást, de ezt ma már nem szokták, mert fölösleges.


Szóval! A kísérletet nézd át. Ne éterezzél.

2017. dec. 31. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:

Éter nélkül a kísérlet úgy néz ki, hogy két fénysugarat elindítanak és "meglepő módon" egy sebességgel megy mindkettő.


Elindítják különböző évszakokba, időközönként és akkor is egy sebességgel megy a két fény.


De ez kb így annyi, ha 2 autót elindítok 100-al, akkor mindekettőnek 100 a sebessége "meglepő módon".

2017. dec. 31. 17:53
 24/34 TappancsMancs ***** válasza:
Akkor félre van értve a kísérlet. Mondd el saját szavaiddal és megnézhető mi a félreértés.
2017. dec. 31. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 TappancsMancs ***** válasza:

Csak hogy túlléphetőbb legyen a régebbi fizikában használt éter kifejezés.


Wikipédia

Éter (fizika)


Az éterelmélet végleges bukását végül három kísérlet három különböző módon értelmezendő eredménye okozta:


- a Michelson–Morley-kísérlet szerint a Föld magával ragadja az éter egy részét, vagyis a Földnek az éterhez viszonyított sebessége nulla


- a csillagok aberrációja szerint a Föld mozog az éterhez képest


- az Hippolyte Fizeau által végzett kísérletek – a fénysebesség meghatározása folyó vízben – szerint a mozgó közeg csak részben viszi magával az étert


Albert Einstein munkája a speciális relativitásról végül teljesen elveti az étert, és vele együtt az abszolút tér fogalmát is.


[link]

2017. dec. 31. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 TappancsMancs ***** válasza:
Vagy még egy kis segítség: a Doppler-effektus a fényt illetően nem működik! Eddig ezt mérték.
2017. dec. 31. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:

Az a helyzet hogy nem én írtam le a kísérletet, szóval nem nekem kell tudni elmagyarázni.

Én éterrel láttam csak magyarázatot és az tudom hogy ezzel nem lehet bebizonyítani hogy a fénysebesség fix.

Ha le tudod írni a kísérlet lényegét éter nélkül, ami bebizonyítja azt én meghallgatlak.:)

2017. dec. 31. 18:29
 28/34 TappancsMancs ***** válasza:

Össze tudod vetni a két szöveget? Ne legyél már ennyire értetlen - bocsi.


Wikipédia:

"Az éterelmélet végleges bukását végül három kísérlet három különböző módon értelmezendő eredménye okozta:"


"Én éterrel láttam csak magyarázatot és az tudom hogy ezzel nem lehet bebizonyítani hogy a fénysebesség fix."


Tehát?

2017. dec. 31. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 TappancsMancs ***** válasza:

A kísérlet - a 3. ábra volt amit tapasztaltak. Azt itt kihagyhatjuk, hogy az étert nem mutatta ki, de nézd meg a tapasztalatot.

[link]


(Zárójelben:

Michelson–Morley-kísérlet

"A kísérlet célja az volt, hogy megmérjék a Földnek az éterhez, illetve az abszolút térhez viszonyított sebességét.


E kísérlet eredménye, mindenki legnagyobb meglepetésére, negatív volt, vagyis a keresett sebesség mindig nullával volt egyenlő.")

[link]


Vagyis a Michelson–Morley-kísérlet megbukott! De van egy érdekes tapasztalat a fentebbi ábrákon látható.

2017. dec. 31. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 TappancsMancs ***** válasza:
A Dopplert visszavonom az nem ez. :P (tárgytalan)
2017. dec. 31. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!