Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen kíérlet bizonyítja,...

Milyen kíérlet bizonyítja, hogy fénysebesség fix?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, ha vennék egy tükrös téglalapot és elindítanék benne egy fényt y tengelyen. Ez fel-le pattog folyamatosan.

Beteszem egy x irányba mozgó autóba.

Kívülről nézem a fény sebességét, akkor van egy y irányú fény komponense meg x irányú autó, ami klasszikusan összeadódik.

És belénkvésték hogy "nem nő a sebesség, az csak a klasszikus fizikában van". De úgy erről egyetlen mérési kísérletet sem láttam.

Értem a relativitás magyarázatát, hogy idő változik.

De hogyan voltunk képesek megmérni hogy a fény sebessége nem változott? Lehet e erről egyáltalán pontos kisíréletet megvalósítani?

Lehetséges hogy a sebesség változott csak nem voltunk képesek megmérni pontosan?

Vagy melyik híres kísérlet bizonyítja hogy fix? Azt hogy valósították meg?


2017. dec. 30. 01:21
1 2 3 4
 31/34 A kérdező kommentje:

#29 linkekre vonatkozóan


Megnéztem őket és ha nincs éter a kontextusban, akkor az első eset lép érvényben, hogy nincs miben follyon a folyamat. Tulajdonképpen az étert elhagyod.


Idézem:

"Az első képen azt látjuk, amikor a berendezés áll az éterhez képest: a két karban a fény futási ideje azonos, a jelek egyszerre érkeznek a detektorhoz."


Mindez megint csak azt igazolja hogy ez a kísérlet nem igazolja hogy a fénysebessség állandó.

2017. dec. 31. 23:56
 32/34 anonim ***** válasza:

"Arra gondoltam, ha vennék egy tükrös téglalapot és elindítanék benne egy fényt y tengelyen. Ez fel-le pattog folyamatosan.

Beteszem egy x irányba mozgó autóba.

Kívülről nézem a fény sebességét, akkor van egy y irányú fény komponense meg x irányú autó, ami klasszikusan összeadódik."


A Michelson–Morley-kísérlet nem emlékeztet erre? Csak ott még azt is megadják, hogyan mérnék a sebességek összeadódását. Persze lehet itt értetlenkedni, csak nem érdemes.

2018. jan. 1. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/34 TappancsMancs ***** válasza:
:D Akkor szájbarágósan. A kísérlet nem igazolta az éter létezését, mert állandónak bizonyult a fény sebessége.
2018. jan. 1. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/34 TappancsMancs ***** válasza:
Mondjam másképp is? Hátha érthetőbb lenne.
2018. jan. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!