Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tanuljak biológiát és...

Hogyan tanuljak biológiát és kémiát, hogy meg is maradjon a fejemben?

Figyelt kérdés
Emelt érettségit teszek májusban ebből a két tárgyból, nem tudom, hogyan tanuljak pár témakört. Például biológiából az állattan egyszerűen nem marad meg a fejemben. Hogyan tudnék hatékonyabban tanulni? Meg sokszor olyan problémám is van, hogy megtanulok egy anyagot szépen, de nem tudom visszamondani. Ha feladat van, akkor azokat meg tudom oldani, de visszamondani nem. És ez baj lehet szóbelinél, ha ki kell fejteni egy témát, mert nem áll össze a fejemben a téma. Tudtok erre valamilyen módszert írni nekem? Előre is köszönöm!

2018. márc. 2. 09:02
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Hát először is, általánosságban a tanuláshoz nagyon tudom ajánlani ezt az ingyenes kurzust (ha tudsz angolul, mert magyar felirat sajnos csak pár videóhoz van):

[link]


Nem tudom, most hogy tanulsz, de ha nem áll össze az anyag, akkor valószínűleg a könyvet olvasod, illetve kémiából a feladatokat gyakorlod. Ez kiindulásnak jó, de ha tényleg meg akarod érteni és tanulni az anyagot, akkor kevés.


Megpróbálom röviden összefoglalni a lényeget:

1. Ha nem tudsz egy témát kifejteni, akkor nem tanultad meg szépen! Az anyag újraolvasása közben lehet olyan érzésed, hogy igen ezt értem, meg ezt már tudom, de ha nem tudod összefüggően elmondani, akkor nem érted annyira, hogy gondolkodni tudj benne. És az van, hogy a könyv olvasgatásával valószínűleg nem is fogod megtanulni.

Próbáld minél többféle formába átalakítani a tanultakat, ne csak visszamondani. Jegyzeteld ki a lényeges részeket a saját szavaiddal (NE aláhúzd/kiemeld a könyvben!), készíts rajzokat, folyamatábrákat stb. Próbáld meg a lényeget minden témában egy-egy mondatban vagy bekezdésben összefoglalni. Ha ez megvan próbálj meg egy-egy részletet elmagyarázni valakinek - pl jó ötlet lehet összeülni tanulni osztálytársakkal, ha más is akar emeltezni, vagy szülők, tesó is segíthet. Ha ez valamiért nem jó, mondd fel telóra, és hallgasd vissza, hogy hol kezdesz el bizonytalankodni (én általában hamarabb, mint ahogy észreveszem beszéd közben ;)).

2. Ha a lexikális rész okoz gondot, találj ki vicces vagy fura képeket azokra a dolgokra, amiket nem tudsz megjegyezni. Az agy nem szereti a száraz magolást, akkor sem, ha amúgy a téma érdekli. Pl. ha mindig elfelejted, hogy hívják azt a kicsi szürke páncélos állatkát, amit a tanár minden órán megkérdez, képzeld el, ahogy az állatka pókerezik, és 4 pici ász van nála. Hiszen ő az ÁSZKArák. Vagy ilyesmit csak kevésbé bénát. :D

3. Csak azt fogod tudni, amit rendszeres gyakorolsz, és amiből tudod ellenőrizni, hogy tényleg jól tudod-e. Valószínűleg ezért megy a feladatmegoldás, hiszen azt a kémiai példatárból pl. remekül lehet gyakorolni. :) Próbálj teszteket szerezni, vagy készíts magadnak, vagy kérj meg valakit, hogy kérdezze ki az anyagot. Mobilra is vannak ilyen alkalmazások pl. ANKI-t tudom ajánlani, bár kicsit melós megcsinálni a kártyákat, de addig is tanulsz.


Szóval a lényeg, hogy szakadj el a könyvtől, és próbáld minél többféleképpen tanulni, gyakorolni, tedd színesebbé az anyagot!

Remélem tudtam segíteni. :)

2018. márc. 2. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Menj olyan helyre a fejedben ahonnan érdekesnek látod.
2018. márc. 2. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Kipróbálom ezeket!
2018. márc. 2. 10:27
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Csatlakozom az 1eshez.


Ne csak olvasd hanem értsed is.


Fogalmazd át!


Először a főbb részét tanuld! Utána ha ez bombabiztos tanuld hozzá a részleteit!

Húzd alá a lényegi részeket, de ne túl sokat, úgy mintha címszavakban kellene visszamondanod. Pl töri: ki mit csinált mikor és miért. Következményei. Inkább tudd az alap csupasz lényegét mint pár részletet és közben azt se tudod miről van szó.


Írj! Jegyzetelj! Írd le először tömören, átfogóan. Ezt tanuld először és mondd fel magadnak hangosan.


Utána a tömör lényeget címenként részletezd, jegyzeteld és tanuld sorban. Egyik kifejtése bővebben majd ha tudod akkor a másik kifejtése.


Ha ez megy akkor mindent végig elölről. Felmondod a vázlatos lényeget majd sorban részletezed. Ezt többször is.


Amikor lehet járkálj mert frissebb maradsz. Ne legyen sötét mert az álmosít. Ne csak olvass értsed és fogalmazd át nyugodtan. Frissen tanulj ne fáradtan akár reggel is jobb. Tarts pihenőket de csak 5 perceket 20-30 percenként.


Tanulj hozzá a netről érdekességeket. Nézz meg ismeretterjesztő videókat stb.

2018. márc. 2. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:
70%

Ja és használj online oktatási oldalakat. Jól tagolt és érthető tananyagok is vannak.


[link]


[link]


[link]


https://www.youtube.com/results?search_query=biol%C3%B3gia+8..


És fontos! Használd első körben a wikit! Nagyon jó és színvonalas szakanyagok vannak fent.

[link]

2018. márc. 2. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Csak tudnám miért pontozott le valaki, ekkora hülyeséget írtam volna...? No mindegy, remélem tényleg tudod használni valamelyiket.
2018. márc. 2. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Sokat segítettetek!
2018. márc. 2. 16:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!