Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha másik bolygón élnénk,...

Ha másik bolygón élnénk, akkor is kb 13 milliárd évesnek számítana a világegyetem?

Figyelt kérdés

Ugye a gravitáció és a sebesség hatással van az időre is, nagyobb gravitációnál mondjuk ami 10 év, az a Földön 25 év, csak egy példa, de szerintem értitek mit akarok mondani.


Mi van akkor ha valaki egy fekete lyuk mellől vagy bármilyen nagy gravitációs mezőből mérné a világegyetem korát, tulajdonságait, akkor hogyan számolná ki, hogy 13 mrd éves? Teszem azt ott kétszer "lassabban" telik az idő, mint a Földön, akkor neki 6-7 mrd éves lesz az univerzum? Vagy valami köze van ehhez a fény abszolút sebességének és ott is 13 mrd lesz? De akkor ez nem mond ellent a földi időnek? Hogy van ez?


2018. márc. 26. 11:07
 1/7 A kérdező kommentje:

"Teszem azt ott kétszer "lassabban" telik az idő, mint a Földön, akkor neki 6-7 mrd éves lesz az univerzum?"


Vagy lehet nem is jól írtam, mert 26 mrd éves lesz neki?

2018. márc. 26. 11:09
 2/7 anonim ***** válasza:

Igen van, de nem úgy.

A világegyetem kora nem attól függ, honnan mérjük. Sőt a mérés eredménye se.

2018. márc. 26. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Valójában jó kérdés.

Attól, hogy egy bolygó saját ideje jelentősen eltér a környező térétől, attól csak a mértékegység fog változni. Ha pedig mondjuk még nem jöttek rá az idő relatív voltára, akkor is gyanús lehet, hogy a távoli események nem egyeznek a bolygón végzett kísérletekből következő elméletekkel, így mindenképpen korrigálnának.

2018. márc. 26. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
39%

Úgye tudod, hogy mértékegységeink VISZONYSZÁMOK?

Egy év az az idő, míg a Föld megkerüli a Napot.

Az Univerzum másik sarkában keringő bolygó más idő alatt keröli meg központi csillagát, tehát az ottani egy év nem azonos a földi egy évvel.

Az Univerzum nem többszörös kialakulással jött létre, a Nagy Bumm csak egyszer történt, tehát életkora nem függ az észlelés helyétől.

.

"akkor neki 6-7 mrd éves lesz az univerzum?"

Igen, ám ez az idő ugyanannyi, mint amit mi 13 milliárd évesnek mondunk.

2018. márc. 26. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Jól sejted a dolgokat, kérdező.

Az előzők mind butaságokat írtak.

Ha erős gravitációs térben vagy, akkor tényleg másképp telik az idő. Így mérve - még földi években is - más lesz a világ kora.

Más kérdés, hogy pl. a Nap felszíne, ahol egy pillanat alatt palacsinta lennél, még nem számít különösebben erős gravitációs térnek. Ott mérve még elég kicsi lenne a különbség.

2018. márc. 26. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Azt kell megérteni, hogy az idő relatív.

Mivel a fénysebesség állandó, ezért ha egy feketelyuk szélén ücsörögsz, akkor is pontosan ugyan olyan sebességgel fogod arcon kapni a fotonokat abban a térrészben. Hogy ez lehetséges legyen, az időnek kell lelassulnia.


Ha egy fénysebesség 90%-ával haladó űrhajón ülsz a kezdetek óta, akkor - hogy az űrhajón se lehessen megszegni a fénysebességet a fénynek, ott is lelassul az idő. Tulajdonképpen tér és idő együtt nyúlik.


Ezért nincs is értelme időről külön beszélni, mert az egy általunk alkotott mesterséges valami.


Viszont a modelleinkből és a méréseinkből (3 külön módszerrel) 21M év sáv pontossággal meghatározták az Univerzum korát, és mivel a fénysebesség állandó, ebből már megfejthető az "idő". Ugyan az a gumiszalag mindenhogyan, csak különféle torzulásokkal.

2018. márc. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Ez tipikus az a kerdes, amit elsore le akartam szolni, hogy milyen idiota kerdes, aztan belegondolva ra kellett, hogy jojjek, hogy en vagyok az idiota, hogy ezen meg nem gondolkoztam el. Tok jo kerdes!
2018. márc. 28. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!