Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy matek feladat, amit régen...

Egy matek feladat, amit régen hallottam, de azóta se tudom a megoldását. Hogyan lehet ezt megcsináni? Nehéz feladat!

Figyelt kérdés
Van egy konvex poliéder (sokszöglapokból álló test), ennek minden lapján az élek mentén 1-1 pontszerű hangya az óramutató járásával megegyező irányba körbe-körbe jár. A sebességük nem feltétlenül állandó, de soha sem csökken 0-ra. Azt kellene bebizonyítani, hogy lesz legalább 2 hangya, akik találkozni fognak.
2010. jún. 11. 12:21
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

Odébb mentem megoldani papíron és arra emlékeztem, hogy "nem mennek el egymás mellett".... kis szövegértési gondok :-D


Amúgy jah... olyan nem lehetséges, hogy ne találkozzanak...


mert minden konvex poliéderre igaz, hogy:

a csúcsaik számának és a lapjaik számának az összege megegyezik az élek száma +2 -vel.


Ahány lap van, annyi hangya, és minden élhez 2 hangya tartozik, akik egy élt különböző irányba sétálnak át.


Fúúú... szabályos poliéderre rajzokkal és 1-2 "táblázatos" akármivel... (hogy valamit egymás fölé, valamit meg egymás alá írok) be tudnám bizonyítani magyarázattal, hogy mi a gebasz... szabálytalanra pedig ami szintén konvex.. őőő...


Mert konkávnál lehetne csinálni egy-két ilyen le-, illetve már betörést az adott testbe, hogy ott parkolópályára tudna állni kis időre egy hangya laza sebességgel, amíg elmegy a másik.

2010. jún. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:
A feladat arról szól, hogy azt kell bizonyítani, hogy lesz legalább 2 hangya, akik talákoznak - és ez akárhol lehet, nem mondta senki, hogy csak az élek belső pontjaiban!
2010. jún. 13. 23:18
 13/28 anonim ***** válasza:

Tyűűű... még agyalok egy kicsit... mert lehet, hogy mégis lehetséges lehet máshogy is.... csak eddig állandó sebességű hangyákkal gondolkodtam.


Meg kipróbálok még egy dolgot... ha a szomszédos lapokat úgy képzelem el, mint a Karnaught-táblánál a szomszédos cellákat... már ha valaki tanult digitális technikát és gray kódot... azt próbálom átplántálni most ide... most jutott ebben a pillanatban az eszembe

2010. jún. 13. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:

Kezdek belehülyülni :-D.


Most azt csinálom, hogy mi van, hogy amikor két hangya egyszerre ér egy csúcshoz, akkor az egyik gyorsan előre engedi a másikat...


Lehet, hogy új táblázatot kéne rajzolnom hozzá...

2010. jún. 13. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
Jaaa... az a gray kód - szerű cucc akkor jó csak, ha a csúcsoknál találkozhatnak...
2010. jún. 13. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
hmm... úgy lehet, hogy meg lehet csinálni, hogy amikor egy csúcshoz egyszerre ér 2 hangya, akkor egyik előre megy, vagy a másik belassít egy kicsit (utána mikor mennek az élen, akkor pedig újra gyorsítanak, vagy lassítanak egy kicsit, hogy pont ott tartsanak, mintha addig is egységnyi sebességgel mentek volna)
2010. jún. 13. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

Huh, rájöttem valamire. Nem az a lényeg, hogy konvex poliéder legyen. Ha konvexekre igaz, konkávokra is igaz lesz. Az a lényeg, hogy topológiailag gömb legyen! Mert ha mondjuk a tóruszt (úszógumit) (ami szintén irányítható felület) osztod kis téglalap alakú tartományokra, akkor simán megoldható, hogy ne találkozzanak a hangyák! Tudtam én, hogy topológia kell ehhez :D


22:51 és 22:55 voltam amugy :)

2010. jún. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
Megvan... mégis sikerült egy kockával megcsinálnom.
2010. jún. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

Mondjuk... nekem véletlenül az óramutató járásával ellenkező irányba mennek a hangyák, mert elbasztam, de ha egyik irányba működik, akkor tud a másikba is... nem transzformálom át a járásirányt...


A kockát úgy képzeljétek el, hogy az egyik lapjának a számozása az óramutató járásával ellenkező irányba 1-2-3-4 és a pont vele párhuzamos lapnak a számozása "mögötte" pedig ugyan az, csak +4.


Így van 6 lapunk, vagyis 6 db hangyánk. Minden hangyának az útját új sorba írok és római számmal jelölök. Utána írom az útjukat, hogy melyik csúcs után melyikhez mennek, milyen irányból rajzolják körül a lapjukat.

A hangyák egységnyi sebességgel haladnak (most még), illetve mindegyik hangya csúcsból indult


I. -1-2-3-4-

II. -2-6-7-3-

III.-6-5-8-7-

IV. -1-4-8-5-

V. -8-4-3-7-

VI. -1-5-6-2-


Lehet látni, hogy minden oszlopban van 1-1 db megegyező szám, vagyis... ott azoknál a csúcsoknál ütköznének a hangyák

...folytköv...

2010. jún. 14. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
Hú... ezekbe a lassításokba és gyorsításokba kicsit belehülyültem, mert az egyik gyorsítást el is írtam.... most látom. Így lehet, hogy mégse lesz jó... még átnézem holnap, vagy valamelyik nap... most meg megyek...
2010. jún. 14. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!